Nasil aciklarsiniz?

hakan8470

abantu
"Degerli Kagit Bedeli" Bunun illa mantikli bir aciklamasi vardir, ben bilmiyorumdur.

1722254563224.png

Verginin mantıklı açıklaması olmaz :) Bütçeyi denkleştirmek için milletten para alınması gerekiyor, bu kesin. Sonra da bu paraya bir isim uyduruyorsun ...

Toplu halde gulduk abi , aglanacak halimize :kizgin3:

Eğer sen mahkemeye gider de "değerli kağıt vergisi mi olurmuş? İptal edin" dersen, mahkeme de seni haklı bulursa, o zaman "Vakıf hizmet bedeli" ni 230 TL den 1220 TL ye çıkarırlar, senden gene o parayı alırlar. O yüzden boşuna uğraşma :katil2:

Kağıdın yeni icat edildiği zamanlarda pahalıydı. O zamanlarda devletin vatandaşı için kağıt kullanması "değerli ve masraflı" bir şeydi. Bu gelenek günümüze kadar geldi. :yerlereyat1:

İşin şakası ağlanacak halimize gülüyoruz. Hiçbir mantıklı izahı yok.

En azından senin durumda bir hizmet veya mal alıyorsun da öyle vergi veriyorsun.

Ben KDV den muaf'ım, ama her ayın sonunda gene de devlete KDV beyannamesi veriyorum, 500 TL. Yılda 6000 TL. Yani devlete "benim KDV ile işim olmadı bu ay" diyorum, devlet de "ha öyle mi? O zaman sökül 500 TL yi" diyor.

Bir garabette damga vergisi.
Eskiden memur fiziksel olarak kağıda damga / mühür basardı böyle kendimizi teselli ederdik, şimdi herşey elektronik ortamda yapılıyor biz yine devlete sunduğumuz her evrak için 308TL damga vergisi ödüyoruz.

@taydin hocam aynı anda benzer düşünceler ikimizin aklından geçmiş, siz biraz daha hızlı tuşlara bastınız :)

Bir garabette damga vergisi.
Eskiden memur fiziksel olarak kağıda damga / mühür basardı böyle kendimizi teselli ederdik, şimdi herşey elektronik ortamda yapılıyor biz yine devlete sunduğumuz her evrak için 308TL damga vergisi ödüyoruz.
Di mi ? En azindan adini degistir, e-imza vergisi felan. Degistirse bu sefer, damga vergisi yazan yerleri dusunsene abi.:katil1: Vergi isimlendirmesi bence sanat tir. 300 yil ileriyi dusunmek lazim. :gulus2:

Ama neticede devlet vergisini alacak, o yüzden ben çok da şeytmiyorum ... Daha iyi isimler bulabilirler o ayrı :D Bakmayın, Türkiye'de vergiler çok az dünya ortalamasına göre.

Evet muzdarip olanlar hemen yazmaya başlamış :D
Abi sorguluyoruz, okudugumuzu anlayip degerlendiriyoruz. Herkes sormayi basarabilse sistem de degisiklik olur. hadi para veriyoruz onu anladikta, niye zorlastiriyorsunuz? Kolaylastirin o da yok.

Surucu belgesine yeni bir sey eklenecek, once eski surucu belgesine eklenecek, sonra yeni kimlikle , yeni surucu belgesi gidip birlesecek. Hepsini bir arada niye yapmiyorsun?

şükretmek lazım, ya böyle verilseydi....

Bu bana ABD ye ilk gittiğim zamanı hatırlattı. Ehliyet alacağım, patronun Jeep'i ödünç aldım yol testine gittim. Denetçi yanıma oturdu. Arabayı çalıştırdım, park yerinden yola çıktım ilerlemeye başladım, hemen denetçi tekrar park yerine gir dedi. Girdik, belgeyi imzaladı işimiz bitti. Bir adamın uzun zamandır araba sürdüğünü, gözlem yaparak birkaç saniyede anlamak mümkün.

Malesef özellikle vergi ile ilgili kanun ve kuralların basitleştirilmesi ve sadeleştirilmesi gerekiyor. Bu kadar detay ve istisnayı yönetmek ve uygulamak ciddi şekilde emek ve zaman kaybı.
Vatandaş olarak bu kadar çok detaya hakim olmamız mümkün değil.

Eskiden ayri ayri kurumlarin kapisinda sira bekleyip, vergileri odeyip, sonra evraklari toplayip , vs vs

Simdi seciyorsun odemeyi, hepsini birlikte aliyor. Hak yemeyim, guzel sistem :gulus2:

Degerli kagit, genel bir isimlendirme. Mesela TC kimlik, ehliyetin kendisi, pasaport, vize etiketi, aile cuzdani vs.

ucuza bir şey kalmadıki artık, suyun bardağını bile 0,7 TL den içiyoruz.
bir bardakda kesmezki, yazın 0,7 X 10 bardak desek = 7 TL./gün
aylık 210 TL. , yıllık 2520 TL. X 4 kişilik aile = 10080 TL. / yıl emekli aylığının birisi gitti.

kağıt para hariç, değerli kağıt ve değerli evrakları Darphane basıyor gibi gözüküyor.
üstde yazan "TC kimlik, ehliyetin kendisi, pasaport, vize etiketi, aile cuzdani" bunlarda öyle görünüyor.
"Darphane gibi para basıyor" deyimi boşuna söylenmese gerek. Darphane = Para olabilir mesele.

Ne istiyorlarsa vercez yani yapcak bir şey yok. Nefes henüz daha bedava. Onu bile rahataça alamayan var. Bin Şükür.

İlk işyeri açılışındaki 1-2 sene hariç kişi aylık kazancını net asgari ücretden bile gösteremiyorsa devlet bunu yemiyordur,
yemiş gibi yapıyor olabilir burası ayrı konu.

Kapıda yatan otomotiv bile kontağa basmadan senede 5000-6000 TL. yi yer. aylık en az 500 TL. eder.
Almanyada arabanda radyo varsa evinde 2. televizyonun varsa vergi alınır. nedeni devlet kanalını dinliyorsun denirmiş.

Dün vergi kanunu meclisde görüşüldü, büyük yetkiler imkanlar görevlilere sunulacak, paralarınızı hazırlayın, azcık daha alacaklar.

Muhtemelen devlet tum israf tedbirlerini almistir. Yine yetmeyince ne yapsin,para kaynagi olarak yine halki gormesi iyi, ama burada da bazi firmalara cikarilan vergi aflari goz e carpmiyor degil.

Venezuela gibi 100 yilik petrol gelirlerini satarsa o zaman yandik. Bu sefer borctan hic kurtulamayiz.

Yoksa satacak bir suru seyleri var. Ya da satmak istiyorlarda satamiyorlar da olabilir, bilemedim simdi :dusun1:
:gulus2:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,520
Üyeler
2,681
Son üye
Oğuzhan06

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back