Nedir bu EC ölçer? HANNA HI 98304 DiST 4

Sercan

--
Uzun zaman önce bit pazarı ya da hurdacıdan HANNA DiST 4 (HI 98304) model EC (Electrical Conductivity - Sıvı Çözeltiler için Elektrik İletkenliği) ölçü aletine denk gelmiştim. Cihaza elektrik verdiğimde çalıştığını gözlemliyorum. Fakat ölçümün doğru olup olmadığını bilmiyorum zaten kalibrasyon potunu epey çevirdim... Aslında bakarsanız bu cihazı nerede ve nasıl kullanabilirim onu da bilmiyorum. Yeni yaptığım araştırmalara göre her santimetre için mikroSeimens ya da miliSeimens birimlerinde bir sonuç veriyor. Sanıyorum bendeki cihaz (mS) miliSeimens biriminde ölçüm yapıyor, mikroSeimens olsa (uS) yazardı diye tahmin ediyorum.

Bir de bu cihazı Google'da aradığımda hep pH ölçerler ile birlikte çıkıyor. pH ölçümü ile EC ölçümü arasında ne gibi bir bağ var? Elektrik iletkenliği sıvının asitlik ya da bazlık değeri ile ilişkili mi? Yani bu cihaz aynı zamanda pH seviyesini de gösterir mi? Benim bildiğim pH ölçmek için fiyatı da çok ucuz olan turnusol kağıdı kullanmak yeterli.

IMG_20210228_143601.jpg

IMG_20210228_143610.jpg

IMG_20210228_144849.jpg

IMG_20210228_145211.jpg

* Yukarıdaki normal musluk suyu ile kalibrasyon potunun en düşük olduğu noktadaki değer.

Aynı model numarası ile bu çıkıyor ama sanıyorum bendekinin geliştirilmiş hali,

Bunlar genelde tuzluluk oranını ölçmede kullanılıyor. Tabi suyun içinde tuz çözündüğünü önceden bilmen lazım, iletkenlik yapan başka birşey çözünmüşse o zaman okunan değeri de o maddeye göre yorumlamak lazım.

Akvaryumcular bunları kullanıyor. Tatlı su akvaryumunda balıkları tedavi amaçlı tuz katarsan bununla dozajı ayarlıyorsun. Tuzlu su (deniz) akvaryumunda da doğru tuz oranının olmasını temin ediyorsun.

Benzer şekilde bitki sektöründe de kullanılıyormuş. İleride bitki yetirşme işine girersem lazım olabilir. :rolleyes:

Ufak bir deney yaptım. 500 ml musluk suyunun içinde daldırdığım cihazın kalibrason potansiyometresi gezdirdim ve en düşük değeri 0.36 mS iken, en yüksek 0.86 mS okudum. Bu bir kalibrasyon değil bilmiyorum ama ben sabit bir noktaya göre ölçüm yapabilmek için bu suyun içinde kalibrasyon potansiyometresini ortalama değer olan 0.61 mS'ye ayarladım...

IMG_20210228_165647.jpg

Suyun içerisinde hanımdan gizlice mutfaktan yürüttüğüm tuzdan bir çay kaşığı ilave ettim. Eklediğim tuzun çay kaşığının darasını aldıktan sonraki ağırlığı 3 gr. Terazimin toleransı maalesefe 1gr. Laboratuvar tipi hassas terazim vardı ama zor bir zamanımda sattım. Neyse sonuçta okuduğum değer 16.74mS oldu. Demek ki yaklaşık 500 ml suyun içerisine yaklaşık 3 gr sofra tuzu ilave ettiğimizde santimetrede 16.13 mS iletkenlik elde ediyormuşuz.

IMG_20210228_165811.jpg

IMG_20210228_170734.jpg

IMG_20210228_165846.jpg

Bu deneyi aynı miktardaki suya 3 yemek kaşığı tuz ilave ederek yaptım. Sanıyorum bu cihazın limitlerinin üzerine çıktı. 1 yemek kaşığı ilave ettim ve bu da sanıyorum limitlerin üstüne çıktı. Bir çay kaşığı tuzdan 16 mS elde ediyorsak ve cihazın internetteki bilgilerine göre limiti 20.00 mS olduğuna göre ölçüm limitlerim bu sınırda olması mantıklı. Ekran görüntüsü aşağıdaki gibi:

IMG_20210228_164604.jpg

Kimyadan cok anlamam ama Ph yukselince asitlik ve iletkenlik artar. Azalincada tam tersi olur. Akulerin icinde bu nedenle asit var. Aramalarindaki ph ile iliskisi bundan dolayidir.

Bende anlamıyorum ama pH ve EC ölçümleri farklı değerleri ifade ediyor. Anladığım kadarıyla genellikle her ikisini de ölçen cihazlar var. O sebeple Google aramalarında sürekli pH bahsi geçen sonuçlar çıkıyor.

Forum istatistikleri

Konular
6,181
Üyeler
2,567
Son üye
GaziBey

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back