Silik LCD ekranlı Alman üretimi güç ölçer (Power Monitor) tamiri

Eeee bu saate kadar sonuçlanmadı mı acaba, güzel akıcı maceraydı :)? Yok mu 470nF? Ayrıca bu lcd lerde polarizer zaten var, olmadan bir şey okuyamayız tek karakter göremeyiz.

Elimde yenisi vardı, taktım. Şu an 78L05'in girişi 6.5V çıkışında 4.9 V okuyorum ve işte sonuç. :D Hepinize yardımlarınız için teşekkürler! Bu iş bu kadar...

IMG_20210211_220749.jpg

Şimdi anlamadığım bir başka konu daha var. Harici 5V verdiğimde ekranı neden göremedim yani şimdiki gibi düzelmedi?

Toplayıp bir de prizde deneyin, (fark olacağını sanmıyorum) yani foto atın.
Harici 5V verdiğimde ekranı neden göremedim yani şimdiki gibi düzelmedi?
Hala 220uF kond mu var üzerinde. Kond dolum - şarj süresiyle ilgili sanıyorum. Kond ölçümü adına esr veya kapasitemetre niz yok mudur?

Hala 220uF kond mu var üzerinde. Kond dolum - şarj süresiyle ilgili sanıyorum. Kond ölçümü adına esr veya kapasitemetre niz yok mudur?
Şu dandiklerden var bir tane. Ölçtüm ama değerini tam hatırlamıyorum. Zaten çok da itibar etmiyorum. Merak ettiğim için ilave ettiğim ve söktüğümü kondansatörü orijinal haline getirdim, sorun görmeyince öyle de bıraktım.

Toplayıp bir de prizde deneyin, (fark olacağını sanmıyorum) yani foto atın.

IMG_20210211_222607.jpg

Muhtemelen -4.7V ile işaretlediğin yerde sağlıklı çalışmıyordu.
Bence de sorun negatif beslemedeydi. Cihazı toparlarken aynı cevap aklıma geldi.

Bu çalışma gösteriyor ki benim bir an önce izolasyon trafosu edinmem gerekiyor. Bu devre 220 V AC ile çok iç içe göründüğü için cesaret edip osiloskop kullanmadım. Bu durumda ölçü aletlerinin davranışına göre biraz önsezi ile ilerledim ve bu da hiç sağlıklı bir yaklaşım değil...

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back