Silik LCD ekranlı Alman üretimi güç ölçer (Power Monitor) tamiri

Sercan

--
Elimde uzun zamandır kenarda bekleyen Alman üretimi olduğunu düşündüğüm bir güç ölçer var. Marka ve modelini bilmiyorum. Baskı devresi üzerinde SAFTEC PM-230 (PM230 yazısı pil kapağının altında da mevcut) yazıyor. Sanıyorum model numarası PM230 ama bu bilgilerle internet üzerinde herhangi bir sonuca erişemedim. Bence bu durum en az 15-20 yıl öncesine ait bir ürün olduğunu gösterir...

Bunun çalıştığını düşünüyorum fakat etraflıca inceleme fırsatım olmadığı için çalıştığından da emin de değilim. Aşağıda göreceğiniz üzere LCD ekranında silik bir görüntü var. Yazıları görmek için fotoğrafa çok dikkatli baklamalısınız, nedense olduğundan daha da silik çıkmış.

IMG_20210211_095724.jpg

IMG_20210211_095743.jpg

İçine baktığımda gözle görünür herhangi bir hasar göremiyorum. Dahası 4 entegre ile tasarlanmış klasik güzel bir tasarımı var.

IMG_20210211_100258.jpg

Sanıyorum LCD ekranın silik görünmesinin sebebi zebra konnektörün eskimesinden kaynaklanıyor. Elimde bunun yenisi ya da daha iyisi yok. Alkol ile temizleyip tekrar yerine takıp daha iyi çalışmasını umacağım.

IMG_20210211_113033.jpg

Ek1: Cihazın 19 numaralı mesajda @Endorfin35+'in ifade ettiği gibi ilgili kondansatörünü değiştirdiğimde sorun tamamen çözüldü. Zebra konektör ekran oynadıkça görüntüde kayıplara sebep olsa da mevcut sorun ile ilgisi yokmuş. Arıza giderildikten sonra pcb, zebra ve ekranın ilgili yerlerini alkol ile temizleyip monte ettiğimde sorun gözlemlemedim. Cihazın beslemesi ile ilgili yaptığım Proteus çizimini de buraya ekliyorum...

Ekler

• SAFTEC PM-230 Power Monitor - Besleme Devresi - v2021-02-11.pdsprj
    17.6 KB · Görüntüleme: 144
Son düzenleme:
Sorunu zebra konnektörde sanıyordum ama sanırım bunun daha derin bir arızası var. Her şeyi alkol ile silip güzelce hizaldım. Fakat ekrandaki siliklik hiç değişmedi. Bu sırada Mode tuşuna bastığımda menüsü değişiyor, fakat kısa bir süre (5-10 sn) sonra ekrandaki her şeyi sıfırladığını fark ettim. Bu da beni daha çok meraklandırdı. Bende öncelikle 78L05'in giriş ve çıkışındaki gerilimleri incelediğimde, çıkışta 4.3 V gerilim olduğunu fark ettim ve bu gerilim osiloskopta bakmasam da ölçü aletinde (ekranın altındaki çubuklardan) sürekli dalgalandığını görebiliyorum. Bu arada giriş gerilimi ise 5.5-6 V arasında. Burada bir terslik olduğunu düşünüyorum. 78L05'in çıkıştaki gerilimi entegreleri besliyor ve sanıyorum ikide bir cihazın kendini resetlemesi de bundan kaynaklanıyor.

IMG_20210211_125952.jpg

Voltaj regülatör entegresini söktüm. Datasheet'de belirttiği gibi giriş gerilimini en alt değer olan 7 V ayarladım ve çıkışta temiz 5 V gözlemledim. Demek ki entegrede bir sorun yok.

Bir de entegrenin girişindeki 5.5 ile 6 V arasında dalgalanan giriş gerilimini yüksüz iken kontrol ettiğimde 14.5 V DC gerilm ölçüyorum.

1613039109818.png

IMG_20210211_132036.jpg

Entegreyi yerinden sökmüş iken harici bir kaynaktan 5 V uyguladım. Ekran halen bir miktar silik olsa da cihazın çalışması normalleşti. Tuşlara basarak menüler arasında sorunsuz geçiş sağlayabiliyorum ve durduk yere kendini resetlemiyor.

1613040585635.png

Entegreyi yerinden sökmüş iken harici bir kaynaktan 5 V uyguladım. Ekran halen bir miktar silik olsa da cihazın çalışması normalleşti. Tuşlara basarak menüler arasında sorunsuz geçiş sağlayabiliyorum ve durduk yere kendini resetlemiyor.

8194 eklentisine bak
bir video izlemiştim uzun zaman önce bu tarz bir ekranın aynı şekilde ekran sorunu vardı bir kondansatör değiştirmişti ve sorun bir miktar düzelmişti

Harici gerilim ile sistemin kararlı hale gediğini gördükten sonra zaten regülatör girişindeki kondansatörün kapasitesini arttırdım ve filtre için bir tane daha ekledim. Giriş gerilimi 6 V'a yakın ve çıkış 4.3 V olsa da kararlı hale geldi. Şu an harici besleme ile yaptığım gibi sapıtmalar kayboldu. Ekran da bir nebze düzeldi.

1613050128559.png

1613050257653.png

bir video izlemiştim uzun zaman önce bu tarz bir ekranın aynı şekilde ekran sorunu vardı bir kondansatör değiştirmişti ve sorun bir miktar düzelmişti
Şu an tam olarak o noktadayım ama ben tamamen çözmek istiyorum... :D

Şu an tam olarak o noktadayım ama ben tamamen çözmek istiyorum... :D
izlediğim videoda sorunu kondansatör ile tam olarak çözemeyince ekranın üzerine bir film çekmişti ekran daha iyi hale gelmişti interneten baktım şimdi polarized film diye aratınca çıkıyor

Polarize filmi biliyorum, el tipi Nintendo yenileme videolarında en çok sorun çıkartan bir şey. Cihaz ve ekran şu an çalışıyor. Ekran kısmen düzeldi. Ama bu halde (polarize filtre olmadan) satış yapıldığına göre başka bir sorunu daha olmalı...

Şimdi dikkatimi ekran sürücücü entegreye odaklamalıyım. Üzerindeki Samsung KS56C820 bu işi yapıyor.

1613054334130.png

Ekler

• SAMSS06554-1.pdf
    214.5 KB · Görüntüleme: 217
VDD 3.7 V.
BIAS 3.7 V
VLC0 2.1 V
VLC1 .4 V
VLC2 0.7 V

7805 çıkışında bir kere 5 V çıkıyor olması lazım. Çıkmıyorsa önce bunu çözümlemek lazım.

Evet işte 7805 her daim 5v verir. Onu kontrol ettiğini söylemiştin. Fakat girişindeki kondasatör sıkıntılı olunca 7805 yeterli beslenemez. Çıkışı doğru veremez. Minimum 6.5V verilmesi gerekir. Ama biz genelde 9-12v arası veririz.
Datasheet'ine göre minimum 7 V olması gerekiyor. Tam aralık 7-20 V.

7805 çıkışında bir kere 5 V çıkıyor olması lazım. Çıkmıyorsa önce bunu çözümlemek lazım.
Zebra bağlantıda sorun var sandım ama olay bundan biraz daha garip. Girişte beslememeleri oluşturan bölümün şemasını çıkartmaya çalışacağım. Sandığımdan daha çok iş çıkartacak...

Online bir program ile çizdim şema biraz garip oldu ama iş görür. Sistemi besleyen gerilimler bu şekilde üretiliyor. "(220 değiş.)" yazdığı 100uF iken sistemin kararlı hale gelmesi için benim 220uF ile değiştirdiğim.

1613065911346.png

Son düzenleme:
Sercan, Şu soldaki 474k yazdığın kondansatör değer kaybetmiş olabilir. Onu değiştirmeni tavsiye ederim.

Sercan, Şu soldaki 474k yazdığın kondansatör değer kaybetmiş olabilir. Onu değiştirmeni tavsiye ederim.

Anlamadığımdan soruyorum, o değer devreyi nasıl etkiler?

O şemada bana garip gelen bir şeyler vardı. Üşenmedim simüle edebilmek için Proteus'da devreyi tekrar çizdim. Simülasyona göre 78L05'in girişinde boşta iken okuduğum 14.5 V da düşük görünüyor. 78L05 bağlı iken zaten 5.5-6 V okuyorum.

1613068044987.png

Akım sınırlayıcı görevi görüyor. Kapasitörün değeri düştükçe sağlanabilecek akım da düşüyor. 78l05'e yük bağlandığında 78l05'in giriş voltajının düşmesi lazım. C1'in farklı değerleri için farklı Akım-Gerilim değerleri çıkmalı.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back