Nerede hata yapıyorum?

Hocam hepsini yaptık. LED yanıyor ama DC motor çalışmıyor.

Hocam bu videodaki gibi olması gerekiyor işte. DC motorun hızlanma-yavaşlama-durma döngüsü içinde çalışması lazım.

Diyotu katot kırmızıya, anot yeşile bakacak şekilde koyabilirsin. Ledi nereye nasıl koyacağın sana kalmış. Ben sadece göstermek için öyle yaptım.

Motoru normal sürmek kolayda daha önce pwm li yapmamıştım o yüzden akşam 7-8 gibi eve geçince bende devreyi fiziki olarak kurup deneyeyim.

Dur dur jeton düştü galiba. Motorun kırmızı kablosunu iptal et. Yeşil kabloyu oraya direk bağla. Motorun diğer kablosunu da transistörün collector bacağına bağla.

20221218_160010.jpg

Son düzenleme:
Diyotu katot kırmızıya, anot yeşile bakacak şekilde koyabilirsin. Ledi nereye nasıl koyacağın sana kalmış. Ben sadece göstermek için öyle yaptım.

Motoru normal sürmek kolayda daha önce pwm li yapmamıştım o yüzden akşam 7-8 gibi eve geçince bende devreyi fiziki olarak kurup deneyeyim.
Hocam kodu yükledim. Kodlarda sorun yok zaten 15-20 satırlık bir kod. Sizde bu kod ile deneyin istersiniz.

Ekler

• _5_1.ino
    892 bytes · Görüntüleme: 63
Ama burada transistör kullanmak mantıklı değil. 5v ile sabit olarak sürüyoruz transistörü. Kırmızı kabloyu direk motora bağlamaktan farkı yok.
Eğer transiatörün base bacağını dijital bir pine bağlarsan aç kapa yaptırabilirsin.
Hocam kodu yükledim. Kodlarda sorun yok zaten 15-20 satırlık bir kod. Sizde bu kod ile deneyin istersiniz.
Son söylediğimi denedin mi, çalıştı mı? Sonradan thinkercad resminide ekledim.
Ben akşam deneyeceğim.

Ama burada transistör kullanmak mantıklı değil. 5v ile sabit olarak sürüyoruz transistörü. Kırmızı kabloyu direk motora bağlamaktan farkı yok.
Eğer transiatörün base bacağını dijital bir pine bağlarsan aç kapa yaptırabilirsin.

Son söylediğimi denedin mi, çalıştı mı? Sonradan thinkercad resminide ekledim.
Ben akşam deneyeceğim.
Yok hocam transistör kullanılıyor hatta dediğiniz gibi base bacağından motora açma kapama yapılıyor. Hocam siz bir deneyin zahmet olmazsa ben de ona göre ilerlerim

Örnek video ekledim hocam. Videoda farklı transistörler kullanılıyor ama mantık aynı, bu videodaki gibi olması lazım.

Önce elektronik devreyi standart şekilde çiz ve ekle. O devrenin doğru olması lazım ki breadboard'da kurduğun devre de doğru olsun.

Devreyi bu şekilde düzenleyin çalışacaktır.
ThinkerCad deki transistörün bacakları bd135 ile aynı değil, o yüzden siz bd135'e göre kabloları yerleştirin.
Motoru beslemek için 9v harici güç kaynağı kullanın ( pil, adaptör) Arduinonun gücü motora akım vermeye yetmiyor.
Bu düzenek ile sizin kodları kendim evde kurdum çalışıyor.
motor_sürme.png

unuttuğunuz bir kısım var.
akım sınırlama ve pull down.
1k seri 10k pull down beyz'e

motor dönemeye başladığında arduino kartı resetleyebilir kendini o diyota paralel 100nF koymak güzel olacaktır.

motor dönemeye başladığında arduino kartı resetleyebilir kendini o diyota paralel 100nF koymak güzel olacaktır.
Ne kadar ekmek, o kadar köfte Ahmet. Şema yok bir şey yok. Resimde ne verildiyse evirip çevirip onu verdik geriye. Artık eksikleri de hoca söyler.

Devreyi bu şekilde düzenleyin çalışacaktır.
ThinkerCad deki transistörün bacakları bd135 ile aynı değil, o yüzden siz bd135'e göre kabloları yerleştirin.
Motoru beslemek için 9v harici güç kaynağı kullanın ( pil, adaptör) Arduinonun gücü motora akım vermeye yetmiyor.
Bu düzenek ile sizin kodları kendim evde kurdum çalışıyor.
21149 eklentisine bak

Elimde 1uF 50V Kondansatör var. Sanırım diyota paralel derken -her ne kadar ThinkerCad üzerinden tam gösteremesem de- kondansatörün bacakları hemen diyot bacaklarının üstüne yani g12 ve g16'ya gelecek. Şöyle düzenledim umarım olmuştur. Dokuzuncu pini(kodda yazan motor pini) base bacağına bağladım. Emitter bacağına eksi(-) kutbundan aldığım kabloyu bağladım. Collector bacağına da DC motorun eksi(-) yönü geliyor. Yarın sonucu yazarım. Yardım için sağ olun.

sonnnnnnnnnnnnnnn.png

Son düzenleme:
Dokuzuncu pini(kodda yazan motor pini) collector bacağına bağladım. Base bacağına eksi(-) kutbundan aldığım kabloyu bağladım. Emitter bacağına da DC motorun eksi(-) yönü geliyor.
Yanlış!!!
9.Pin BD135'in Base bacağına gelecek.
Motordan çıkan - kablo BD135'in Collector bacağına gelecek.
BD135'in emiterinden de - hatta kablo çekeceksin.

1uF çok fazla 100nF koy diyota paralel.

Yanlış!!!
9.Pin BD135'in Base bacağına gelecek.
Motordan çıkan - kablo BD135'in Collector bacağına gelecek.
BD135'in emiterinden de - hatta kablo çekeceksin.

1uF çok fazla 100nF koy diyota paralel.
Tamamdır hocam düzelttim. Dokuzuncu pini(kodda yazan motor pini) base bacağına bağladım. Emitter bacağına eksi(-) kutbundan aldığım kabloyu bağladım. Collector bacağına da DC motorun eksi(-) yönü geliyor.
sonnnnnnnnnnnnnnn.png

Hocam elimde kondansatör olarak 100nF yok hocam 1uF var. 1uF kullanmam sorun olur mu?

Son olarak aşağıdaki şekildeki gibi kondansatörün güç kaynağının hemen önüne koyulduğu örneklerde gördüm. Ek olarak dokuzuncu pin ile base bacağının arasına 1k direnç attım. Bilmiyorum gereksiz mi oldu ama bu şekilde de bir denerim olmadı.
kondansatör.png

Böyle kim öğretiyor yav hiçbirşey anlaşılmıyor şema dediğin elemanların teknik resim sembolleri ile çizilir fiziksel görüntüleri ile değil.

Pile kondansatör bağlamaya gerek yoktur. Normal adaptör tarzı beslemelere filitreleme için bağlanır.
Motora bağlaman lazım ama motor içinde 1uF fazla. Şuan için çokda önemli değil. Sürekli kullanılacak bir proje yapmıyorsun. Belkide okulda 15-20sn çalıştırıp bir daha eline almayacaksın. O yüzden kondansatör koymasanda olur.
1K direnci iyi yapmışsın.

Bu breadbordtaki çoğu bağlantı yanlış. Breadboardun kullanım şekli de yanlış. 1k direncin uçları kısa devre diyotun bacağı hiçbir yere bağlı değil motorun kırmızı kablosu da havada. Devre şeması da paylaşıp bunun üzerinden düşünmek faydalı olur. Çizmeyi bilmiyorsanız başka tabii, breadboardun aynı numaralı pinlerinin kendi arasında her zaman kısa devre olduğunu biliyor musunuz?

Pile kondansatör bağlamaya gerek yoktur. Normal adaptör tarzı beslemelere filitreleme için bağlanır.
Motora bağlaman lazım ama motor içinde 1uF fazla. Şuan için çokda önemli değil. Sürekli kullanılacak bir proje yapmıyorsun. Belkide okulda 15-20sn çalıştırıp bir daha eline almayacaksın. O yüzden kondansatör koymasanda olur.
1K direnci iyi yapmışsın.
Hocam dün dediğiniz şekilde bağladım ama yine olmadı. Sonrasında deneye yanıla bir şekilde çalıştırmaya başardım. Şu anda istediğim şekilde çalışıyor ama Arduino'ya bilgisayar bağlantısı olmadan güç gitmiyor. Bilgisayar bağlantısı olmadan çalıştırmak için Arduino için ek pil almam mı gerekiyor?

Bu şekilde sorunsuz çalışıyor:
SONNNNNNNN 2222.jpg

Bu breadbordtaki çoğu bağlantı yanlış. Breadboardun kullanım şekli de yanlış. 1k direncin uçları kısa devre diyotun bacağı hiçbir yere bağlı değil motorun kırmızı kablosu da havada. Devre şeması da paylaşıp bunun üzerinden düşünmek faydalı olur. Çizmeyi bilmiyorsanız başka tabii, breadboardun aynı numaralı pinlerinin kendi arasında her zaman kısa devre olduğunu biliyor musunuz?
Yok bilmiyordum. İlk defa yapıyorum zaten bu alanda pek bilgim yok ama uğraşmak hoşuma gitti. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler ederim. Sistem bir şekilde çalışıyor şu anda sanırım başardım.

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back