Nerede hata yapıyorum?

prada

Üye
DC motor hızının kontrolün sağlanması temelinde -potansiyometre veya buton kullanmadan direkt olarak- ''PWM ile DC Motor Hız Kontrolü'' konulu bir çalışmam var. BD135 Transistör üzerinden kontrol sağlıyorum. Kodlarım ve bağlantım sanırım sorunsuz ancak DC motora enerji verildiği andan itibaren sürekli maksimum hızda dönüyor ve kodda yazıldığı ve istenildiği üzere herhangi bir yavaşlama-durma-hızlanma döngüsü göstermiyor. Bağladığım LED'de sorun yok, o sönüp-yanma döngüsü gösteriyor. DC motorun neden böyle davrandığını çözemedim yardımcı olabilecek var mı?

Devre bağlantı şematiğim:
projemiz.png

KOD:
pwm kod.png

Çalışma videosu:

Şemaya göre transistörün base bacağını gnd ye bağlamışsın gibi görünüyor.

21072 eklentisine bak
Devre şemasında öyle gözükse de aslında Transistör olarak BD135 kullanıyorum. GND'ye Emitter bacağını bağladım.
projemiz.png

Eklediğin BD135 resmindeki bacakları doğru ama sanal breadboard lu devren yanlış.
BD135 NPN tipi transistör olduğu için GND ile süremezsin. O yüzden Base bacağına pozitif voltaj uygulaman gerek.
Turuncu kabloyu GND den çıkarıp 5V'a bağla. Diğer ucunuda yine bir direnç yardımı ile BD135'in 3.bacağına bağla.

Yazarak anlatamamış olabilirim. Şu bağlantıyı dener misin.

Adsız.png

21077 eklentisine bak
Dediğiniz şekilde düzenledim. Düzeltmem gereken başka bir şey var mı? 220 ohm direnç kullanıyorum bu arada ancak elimde 1K dirençlerde mevcut.
Vin girişi voltaj girişi için. Oradan voltaj çıkmıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Kırmızı kabloyu da 5V'a bağla. Turuncu ile birleştir.
Transistörün base bacağı ile turuncu kablo arasına da 1k direnç koy.

Vin girişi voltaj girişi için. Oradan voltaj çıkmıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Kırmızı kabloyu da 5V'a bağla. Turuncu ile birleştir.
Transistörün base bacağı ile turuncu kablo arasına da 1k direnç koy.
Hocam birleştir derken? 5v'luk tek pine 2 kablo(turuncu-kırmızı) gömmemiz sorun oluşturur mu?

Dirençler sıkıştı ama BASE bacağı ile turuncu kablosu arasına da 1k direnç attığımızda şöyle bir devre taslağı olacak:
arduinooo.png

Hocam birleştir derken? 5v'luk tek pine 2 kablo(turuncu-kırmızı) gömmemiz sorun oluşturur mu?

Dirençler sıkıştı ama BASE bacağı ile turuncu kablosu arasına da 1k direnç attığımızda şöyle bir devre taslağı olacak:
21078 eklentisine bak
Bağlantı doğru görünüyor ama arduino 5v pinine iki kablo sıkıştırmaya çalışma. Zaten genişlemeye yer arıyor pinler.
Onun yerine Arduino 5v pininden breadboard üzerindeki + (kırmızı) hatta kabloyu bağla. Böylece kırmızı çizgi boyunca 5v'un olacak. Sonrada turuncuyu aynı hatta bağlayarak 5v'u kolayca al.

Bağlantı doğru görünüyor ama arduino 5v pinine iki kablo sıkıştırmaya çalışma. Zaten genişlemeye yer arıyor pinler.
Onun yerine Arduino 5v pininden breadboard üzerindeki + (kırmızı) hatta kabloyu bağla. Böylece kırmızı çizgi boyunca 5v'un olacak. Sonrada turuncuyu aynı hatta bağlayarak 5v'u kolayca al.

LED ışığım çalışıyor ama GND'ye bağlı mor kabloda bir değişiklik yapayım mı? DC motorda çalışıyor ama istediğim şekilde değil. Yavaşlama-durma-hızlanma şeklinde kontrollü bir döngü istiyorum ama enerji aldığı gibi durmadan sürekli maksimum hızda dönüyor.

Son hali aşağıdaki gibi oldu hocam. Umarım eksiksizdir ve yine sorun çıkarmaz.
prohemmmm.png

LED ışığım çalışıyor ama GND'ye bağlı mor kabloda bir değişiklik yapayım mı? DC motorda çalışıyor ama istediğim şekilde değil. Yavaşlama-durma-hızlanma şeklinde kontrollü bir döngü istiyorum ama enerji aldığı gibi durmadan sürekli maksimum hızda dönüyor.

Son hali aşağıdaki gibi oldu hocam. Umarım eksiksizdir ve yine sorun çıkarmaz.
21080 eklentisine bak
sarı ile kollektör arasındaki direnci çıkarıp dener misin

Hocam devre şu anda bende değil arkadaşta sabah bir denesin bakalım olacak mı?

O halde son hali aşağıdaki gibi olacak bunlar haricince başka değişiklik yapayım mı?
21084 eklentisine bak
Sarı kablo boşta kalmış. Onu Collector'e bağla. Başka değişiklik bundan sonra kodda olabilir. Burası stabil görünüyor.

Hocam hiç bir şey çalışmadı dediğiniz bağlantıyı yapınca ne Led ne de DC motor.
Çalışmaz tabi. GND bir tek ledde var. :D
Kablolar karışık olunca benim beyin algılamıyor. Birazdan doğrusunu tarif edeceğim.

Çalışmaz tabi. GND bir tek ledde var. :D
Kablolar karışık olunca benim beyin algılamıyor. Birazdan doğrusunu tarif edeceğim.
Hocam eski bağlantıda DC motor çalışıyordu o da çalışmıyor.

Collector bacağına PWM 9 pini, base bacağına turuncu kablo, emitter bacağına motor -(eksi)kutbu. Şu anda böyle:

bunu attt.png

Son düzenleme:
Hocam eski bağlantıda DC motor çalışıyordu o da çalışmıyor.
Bağlantıyı benim yaptığım gibi yapıp deneyin.
Olmazsa haber et akşam evde kurayım devreyi. Şimdi işteyim.

20221218_143236.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,836
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back