NODEMCU-BLynk-Dht11-Ultrasonik sensör entegrasyonunda BlynkTimer hatası

erdinccatal

Yeni Üye
Herkese merhabalar... aşağıda yazmakta olduğum kodlamada hata oluşmaktadır. önce blynkTimer hatası aldım ve bunu Simple timer kütüphanesi ekleyerek değiştirdim ancak yinede timer konusunda hata vermektedir. sebebini bulamıyorum. yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. şimdiden teşekkür ederim.

C++:
#define BLYNK_PRINT Serial
#include <ESP8266WiFi.h>
#include <BlynkSimpleEsp8266.h>
#include <SimpleTimer.h>
#include <dht11.h> // dht11 kütüphanesini ekliyoruz.

#define  trig  D0
#define  echo  D1
#define DHT11PIN 4 // DHT11PIN olarak Dijital 2"yi belirliyoruz.

long duration;
int distance;
dht11 DHT11;
int sicaklik, nem;

// OKUNABİLİR VERİLER
// SICAKLIK     - DHT11.temperature
// NEM          - DHT11.humidity
// ÇİĞ NOKTASI  - DHT11.fahrenheit()
// KELVİN       - DHT11.kelvin()
// ÇİĞ NOKTASI  - DHT11.dewPoint()

char auth[33] = "W-Btn3XnaSu4qi9v3bj3rUTNFComubFc";
char ssid[33] = "E";
char pass[33] = "erdinccatal";
SimpleTimer timer;

void setup() {
   pinMode(trig, OUTPUT);  // Sets the trigPin as an Output
   pinMode(echo, INPUT);   // Sets the echoPin as an Inpu
   Serial.begin(9600);
   Blynk.begin(auth, ssid, pass);
   timer.setInterval(1000L, sendSensor);
}

void loop()
{
   Blynk.run();
   timer.run();
}

BLYNK_READ(V0) {
   DHT11.read(DHT11PIN);
   sicaklik = DHT11.temperature;
   Serial.println("Sıcaklık: " + String(sicaklik));
   Blynk.virtualWrite(V0, sicaklik);
}

BLYNK_READ(V1) {
   DHT11.read(DHT11PIN);
   nem = DHT11.humidity;
   Serial.println("Nem: " + String(nem));
   Blynk.virtualWrite(V1, nem);
}

void sendSensor()
{
   digitalWrite(trig, LOW);   // Makes trigPin low
   delayMicroseconds(2);       // 2 micro second delay
   digitalWrite(trig, HIGH);  // tigPin high
   delayMicroseconds(10);      // trigPin high for 10 micro seconds
   digitalWrite(trig, LOW);   // trigPin low
   duration = pulseIn(echo, HIGH);   //Read echo pin, time in microseconds
   distance = duration * 0.034 / 2;   //Calculating actual/real distance
   Serial.print("Distance = ");        //Output distance on arduino serial monitor
   Serial.println(distance);

if(distance <= 5)
   {
      Blynk.tweet("My Arduino project is tweeting using @blynk_app and it’s awesome!\n #arduino #IoT #blynk");
      Blynk.notify("Post has been twitted");
   }

Blynk.virtualWrite(V0, distance);
   delay(1000);                        //Pause for 3 seconds and start measuring distance again
}

Forum hoş geldin.

Bir mesaja program kodu ekleyeceğin zaman, editör menüsünden "Kod" seçeneğini seçerek ekle. Daha anlaşılır olur.

1634062542234.png

Probleme gelince, bir sorunla karşılaştığın zaman, programın bileşenlerinin ayrı ayrı çalıştığından emin ol. Mesela önce sadece timer'ların çalıştığını gör. Sonra DHT11 ile iletişim kurabildiğinden emin ol. Herşeyi bir arada çalıştırırsan sorunu tespit etmek zorlaşır.

Tekrar merhaba... hosbulduk... yaptigim calisma sadece dht11 ile calisiyor... birde ulstrasonik sensorle ilgili olan program var ve oda ayni sekilde tek basina calisiyor... ben bu iki programi birbiri ile birlestirmeye calisiyorum ve nedense tek basina calisan ultrasonik sensor programi timer hatasi vermektedir...

Ayrica ilave etmem gerekirse, internette yaptigim arastirma sonucu, blynktimer birseyler ile cakismaktadir. O yuzden tavsiye olarak SimpleTimer olarak degistirilmesini onermektedirler.. bende SimpleTimer yaptim ancak yinede hata vermektedir.

Bu arada ifadelerimde yanlisliklar sozkonusu olir ise, lutfen mazur gorunuz. Cunku arduino ve nodemcu oykum en fazla 2 haftadir. Daha oncesine kadar hicbir bilgim yoktu. Sayet yardimci olabilirseniz memnuniyet duyarim.

Aslinda butun komutlar ile yapmaya calistigim projem, hidroponik sistem akansu kulturunde cilek yetistiriciligidir... bu sistemde su seviyesi icin ultrasonik sensor kullanmaya calisiyorum... ortam sicakliklari ve nemi icinde dh11 kullaniyorum.. daha sonrasinda phmetre ve ec metre ilavesi ve cesitli motorlar sisteme ilave etmeyi planliyorum...

Ancak her buldugum programlari birbirleri entegre etmeye calisiyorum ve tabiki cok hatalarim oluyor... lutfen kusura bakmayin.. yardimlariniz simdiden tesekkur ederim...

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back