nodemcu pinler çalışmıyor

cihan

Yeni Üye
merhaba

bu uygulamayı yaptım, bağlantılar doğru ancak serial port sürekli sıfır okuyor, ayrıca rgb led de bağladım başka bir uygulama pinler sanki çalışmıyor gibi

nodemcu esp8266 12e üzerindeki ledi arduino ide ile kod yükleyip başarılı şekilde 3 sn kapa 1 sn aç yapbiliyorum, ama pinler sanki çalışmıyor gibi. laptopdan usb kablo ile bağlantı yapıyorum. sorun ne olabilir

Adım adım gidin.
İlk önce yaptığınız devreyi boşverip esp pinlerine normal led bağlayarak yak-söndür yapın.
Analog pinlere bir pot bağlayarak okuma yapın.
Bu şekilde esp'yi test edin.

Eğer esp de sorun yoksa devrenizi bağlayıp test edin. Bu arada esp pinleri 3.3v ile çalışıyor bunu göz önünde bulundurun. Eğer bağladığınız eleman 5v ile çalışoyorsa esp'nin gücü yetmez. Birde bağlanan eleman 3.3v ile çalışıyor olsa bile fazla akım çekiyorsa esp'nin gücü yetmez. Harici besleme kullanmalısın.

şuan elimde led yok onun için daha sonra deneyeceğim ancak birşey daha sormak istiyorum

bu adresteki kodlarıda yükleyip deneme yaptım ssid ve pw değiştirip.

serial monitörde 115200 baud da hiçbirşey göremedim ne yazıkki

1638561222402.png

arduino ide bu şekilde.

şuan elimde led yok onun için daha sonra deneyeceğim ancak birşey daha sormak istiyorum

bu adresteki kodlarıda yükleyip deneme yaptım ssid ve pw değiştirip.

serial monitörde 115200 baud da hiçbirşey göremedim ne yazıkki

14667 eklentisine bak

arduino ide bu şekilde.
Ölçü aletin var mı?

selam rst butonuna basınca wifi bağlandı şimdi. serial monitorü aç kapa yapınca olmamıştı. 5v ile çalışan rgb led veya hc sr04 sensörleri nasıl çalıştırabilirim pekiyi

selam rst butonuna basınca wifi bağlandı şimdi. serial monitorü aç kapa yapınca olmamıştı. 5v ile çalışan rgb led veya hc sr04 sensörleri nasıl çalıştırabilirim pekiyi
images (6).jpeg

RGB ledler iki çeşittir. Ortak anot ve ortak katot.
Resimde göreceğin gibi otak katot olanlarda uzun bacak eksi(GND) hattı, diğer 3 bacak da her biri bir renk olacak şekikde artı bacaktır.
R(Red) G(Green) B(Blue)

Ortak anot da ise uzun bacak +V dur, diğer üç bacak ise eksi(GND) dir.

Elindeki rgb ledlerin hangisi olduğunu tespit etmek için bu bacaklardan uzun olan ile herhangi bir kısa olana artı - eksi voltaj verirsin. Yanmazsa artı ile eksi kutbu yer değiştirirsin. İkisinden birinde mutlaka yanar. Yalnız ledin bozulmaması için herhangi bir kutba 50-100ohm bir direnç bağlayabilirsin. Tabi bu direnç değeri 5v için. Daha fazla voltaj vereceksen ona göre direnç değerini yükseltmek gerek.

Bu konularda özellikle youtube da bol video var.
Çalışmalarını youtube destekli yaparsan daha iyi öğrenirsin.

elimdeki rgb led bu, ancak pinler hangis gnd yanlış yapıyor olabilirim, nodemcu ile uyumlumudur?

ama gelen ledin üzerinde bacakların üstünde v r g b vs yazmıyor resimdeki gibi

merhaba

R yazan pin ground sanırım bu şekilde bağladım çalışyı, ben red blue green diye düşünmüştüm, R de pcb de hiç yol olmadığını görüp öyle denedim

şuan tek sıkıntı ultrasonik sensörü çalıştıramamam

Ekler

• 1638564054967.png
    1638564054967.png
    162.4 KB · Görüntüleme: 71
merhaba

R yazan pin ground sanırım bu şekilde bağladım çalışyı, ben red blue green diye düşünmüştüm, R de pcb de hiç yol olmadığını görüp öyle denedim

şuan tek sıkıntı ultrasonik sensörü çalıştıramamam

Bak şu videoyu izle anlarsın nasıl yapıldığını.

sorunu çözdüm v in değil de vUSB ye 5v pini takınca düzeldi , çok teşekkürler yardımlar için, takılırsam tekrar yazacağım

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back