On/off yapacak malzeme önerisi arıyorum

fide

Meraklı ve "nasıl" sorusunu seven biri
2 adet AAA Batarya ile çalışacak bir kumanda tasarlıyorum. Haliyle bu kumandanın uyku zamanı akım harcamasını minimum tutmam lazım.
Bu noktada buton girişli bir devreye ihtiyacım var. Butona basınca kumanda üzerindeki devreye gücü iletecek, butona basınca devreye giden enerjiyi kesecek.

https://www.ozdisan.com/integrated-...ment-ics/power-switches/TJ2242GSF6-HTC/607437

Yukarıda USB akım kontrolünde akım kontrol anahtarı olarak kullanılan bir çip linki var.
Bu çipin on/off girişi butona bağlı olan bir tipini arıyorum.
Butona basınca yük enerjilenecek tekrar basınca kapanacak.
Öneriniz var mı?
Şimdiden teşekkürler.

Hazır devreler var

Ama en ideali bence kumanda üzerindeki hangi butona basarsan bas, o anda power on olup sinyal göndermesi sonra da shutdown etmesi. Böyle bir kumanda entegresi ezberden bilmiyorum ama araba anahtarlarında kullanılan tipler böyledir.

Abi kumanda çipi olarak esp32-c3 kullanılacak. Uyku akımı 5uA civarındaymış(Henüz ölçmedim. Cihaz bekliyorum)
Besleme voltajı ve esp32-c3 konusunda değişiklik yapamam ama araya devre koyabilirim.

Şu sensörün üzerindeki entegrenin iki bacağını kısa devre edince on -off olarak çalışıyor. İşine yarar mı bilmiyorum. Belki fikir verir.

Screenshot_20240916_010008_Chrome.jpg

deneyeyim. Teşekkür ederim.

Hazır devreler var

Ama en ideali bence kumanda üzerindeki hangi butona basarsan bas, o anda power on olup sinyal göndermesi sonra da shutdown etmesi. Böyle bir kumanda entegresi ezberden bilmiyorum ama araba anahtarlarında kullanılan tipler böyledir.
PT2262 + PT2272(L tipi seçilebilir)

Son düzenleme:
Esp konusunda uzman değilim ama mcu larda çeşitli sleep kademeleri olur (esp de böyle olacağını tahmin ediyorum. Osc nin çalıştığı ama çevre birimlerin kapatıldığı, losc harici her şeyin kapatıldığı, osilatör dahil herşeyin kapatıldığı vb. uyku durumları). Siz uygulamanıza göre hangisini kullanacaksanız oradaki tüketimi göz önünde bulundurun.

Kataloglarda genelde en düşük güç tüketim değeri vurgulanır.

5uA uyku tüketim modu projeniz için uygunsa harici bir güç anahtarlama elemanı kullanmanız gerekmez.

Şöyle bir şey de olabilir buton vcc yi kesecek şekilde yerleştirilir paraleline de bir mosfet
Esp ilk iş olarak mosfeti iletime sokar belirli bır sure işem yapılmassa mosfeti iletimden çıkararak gücü keser (bu senaryoda on off çalişmiyor tabi çunku mosfet iletimde ilen butonun basılıp basılmadıgını algılayamıyor ille de on of isterseniz push butonlar 2 kanallı diye biliyorum bir uc bu güç işini yapar diğer uç feedback için bir dijital girişe enerji verebilir)

Butona basip parmagini cekinceye kadar gecen surede islemci kumanda isini bitiremiyor mu? Projeyi yanlis mi anladim?

Butona basip parmagini cekinceye kadar gecen surede islemci kumanda isini bitiremiyor mu? Projeyi yanlis mi anladim?
Doğru anladın abi.
Birkaç tane net omayan nokta var. Onları tek yada iki bileşenle çözebilir miyim diye düşünüyorum.

1) 2 adet AAA pil dolu iken 3V ilâ 3.5V arasında bir gerilim verecek. Piller bitmeye başlayınca bu gerilim 1.5V (2 pil seri halde) kadar düşecek. Bu kısımda step up kullanıp pil gerilimi düşse bile çıkışı 3.3V sabitlemeyi düşünüyorum. Net olmayan nokta kullanacağım ESP32'nin step up olmayan devrede nereye kadar stabil çalışacağı.

2) Step up kullanırsam çıkışındaki esp32 de uyku halinde iken 5uA ESP32, 5uA step up kendi çekse 10uA yapar. Pil süresini uzatmak isterken Step up mantıklı mı değil mi bunu netleştirmem lazım. Bunun için de uA seviyesinde hassas ölçüm yapan SDM3065 yada NRF Power Profiler II gibi bir cihaz lazım. Şu anda ikisine de yakın değilim.

3) 2 adet AAA pil ile kumanda uyku + normal kullanım ne kadar süre çalışır? Kullanım 4-5 saat içinde 15~20 arası tuş basılacak. Diğer zamanda genel olarak uyku durumunda olacak.

Kullanılacak çip ESP32-C3-Mini 1

Çalışma voltajları ve uyku modu limitleri için Esp32-c3 mini 1 in datasheetini inceleyin.

5uA Deep-sleep modunda geçerli ve cpuda aktif olan birimler RTC timer + RTC memory.

Bu uyku modu işinizi görecekse planlamanızı ona göre yapın.

Modem-sleep şartlarına çıktığınızda tüketim mA ler seviyesine çıkıyor.

Kumanda olarak kullanımda, bir tuşa basıldığında wifi üzerinden bir kontrolmü düşünüyorsunuz? Öyleyse espnin wifiye bağlanması biraz zaman alabilir. İnsanların kumanda kullanırken alıştıkları ve bekledikleri hızlı reaksiyon konusunda şikayetler alabilirsiniz.

2024-09-16_18-24.png

esp32-c3 uykuda kalıp bir butona basıldığında exti alacak ve uyanacak. alet zaten cold boot yapmadığı için en son uyutulan kod adımında kalacak. yani uyanıp bir veri paketi atıp hemen geri uykuya dönebilir. benzer bir işi stm32 ile yapmıştım ve uzun süredir sorunsuz çalışıyor.

esp32-c3 ile espnow mı kullanıyorsun ?

Son düzenleme:
Esp32-c3 @czorgormez bahsettiği gibi tuşa basınca uyanıp esp-now ile tuş bilgisi gönderip 1~5sn içinde tekrar uyuyacak. Wifi ağı şimdilik söz konusu değil.
Esp32 seçmemizin sebebi de mcu + RF işini tek çipte çözmek. Esp-now ise bu iş için biçilmiş kaftan

Esp32-c3 @czorgormez bahsettiği gibi tuşa basınca uyanıp esp-now ile tuş bilgisi gönderip 1~5sn içinde tekrar uyuyacak. Wifi ağı şimdilik söz konusu değil.
Esp32 seçmemizin sebebi de mcu + RF işini tek çipte çözmek. Esp-now ise bu iş için biçilmiş kaftan
biraz öyle - biraz da değil.

espnow yapı olarak 1mbit dsss modulasyon kullanıyor. bu routerların beacon için kullandığı mod. aynı zamanda bazı kablosuz klavye ve mouselar ile benzer. yani tüm router cihazlar ile kanal paylaşımı yapıyor. bu yüzden verinin gitmesi gerekiyorsa. gitmediği görsel olarak fark edilmiyorsa. mac idler üzerinden eşleştirme yapmak gelen ACK paketlerini takip edip tekrar transmit etmek gerekiyor.

biz default olan kanal 1 ile pek verim alamadık ve çok paket kaybı oldu. ama sistemi kanal 6'ya alıp esp32 low level kütüphaneleri 3.0.4 güncelleyince 10.000 paket içinde 200-300 tane kadar paket kaybetmeye başladık.

bu arada ben ACK kontrol etmiyorum. broadcast veri gönderiyorum ve aynı veri birçok paketin içinde geçtiği için sistem yakaladığı paketlerden recover ediyor.

bir de aklında olsun espnow paketlerini monitor mode destekleyen bir wifi kartı ve wireshark kullanarak takip edebilirsin. hata bulma sürecinde havadaki paketleri izleyebilmek benim çok işime yaramıştı.

Kumandanın ikinci versiyonu için ekran koymayı düşünüyorum. Yine batarya ile besleneceği için e-paper ekran daha mantıklı olacak. LCD ekran da ihtimal dahilinde ama LCD + aydınlatma akım sarfiyatını artıracak.

biz default olan kanal 1 ile pek verim alamadık ve çok paket kaybı oldu. ama sistemi kanal 6'ya alıp esp32 low level kütüphaneleri 3.0.4 güncelleyince 10.000 paket içinde 200-300 tane kadar paket kaybetmeye başladık.
Görev-kritik bi iş değil. Aç kapa yada pwm artır azalt olacak. Elindeki işi bırakmadan aç-kapa yapabilsin yeter.
Öneri için teşekkür ederim.
Düşük akım ve stepup can kurtarıcı mı olur yoksa başa bela mı olur onu bi çözeyim, esp-now ile sonra uğraşacağım abi.

Son düzenleme:
1726662205167.png

Şu şekilde bir kurulum yaptım. Aslında tam kurulum bu değil ama temelde aynı. Sadece benim beslemem 5V, ESP32-C3 modül de ESP32-c3 Super Mini kart. 5V ile beslenebiliyor.
LEd Blink akımı 20mA, sükunet akımı 1.2uA

Ekler

• Schematic_New-Project_2024-09-18.pdf
    42.5 KB · Görüntüleme: 6

Forum istatistikleri

Konular
6,576
Üyeler
2,695
Son üye
Naq

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back