Osiloskop Önerisi HK.

m.yildizili

Aktif Üye
Herkese hayırlı işler, hayırlı günler,

Ben bir firmada Makina, Otomasyon kontrol Teknikeri olarak görev yapmaktayım. Ufaktan da elektronik kartlarla uğraşıyorum. Artık bi osiloskop şart olmaya başladı. Şimdi sizlere sormak istediğim bir kaç sorularım olacak;
1- Osiloskop, Masa üstü mü yoksa PC kontrollü Usb osiloskoplardan mı olsun.
2- Osiloskop ile ölçüm yapacağım kartlar genelde Şehir gerilimi ile çalışan kartlar. Ve osiloskop ile aynı faza bağlı kartı ölçmede sorun yaşar mıyım ?
3- Maaliyet olarak ve kalite olarak hangi osiloskoplardan önerirsiniz ?

Şimdiden teşekkür ederim.

Osiloskobu izolasyon trafosu ile beslemelisin. Ben olsam masaüstü tercih ederdim. Marka sana kalmış. Bende Hantek var işimi görüyor.

Osiloskobu izolasyon trafosu ile beslemelisin.

Osiloskobu değil üzerinde ölçüm yapılacak devreyi izolasyon trafosu ile beslemek lazım.

Osiloskobu topraksız çalıştırırsan üreticinin öngörmediği şekilde kullanmış olursun ve datasheet'teki veriler artık geçerli olmayabilir. Ayrıca osiloskop gövdesi metal ise kullanıcının çarpılma riski var. Metal gövde olmasa da BNC lere dokununca çarpılma riski var.

İzolasyon trafosu ile besler iken topraklamayı yine bağlayacak mıyız ?

Çalıştığın devreyi izolasyon trafosu ile besliyorsun, devrenin toprağını da BAĞLAMIYORSUN. Sadece izolasyon trafosu sekonderi ile çalışıyorsun.

Çalıştığın devreyi izolasyon trafosu ile besliyorsun, devrenin toprağını da BAĞLAMIYORSUN. Sadece izolasyon trafosu sekonderi ile çalışıyorsun.
Abi peki çalıştığımız devreninde kararlı çalışması için toprağa ihtiyacı varsa ne yapacağız

Abi peki çalıştığımız devreninde kararlı çalışması için toprağa ihtiyacı varsa ne yapacağız

O zaman diferansiyel prob kullanacaksın. Bu durumda hem devre hem de osiloskop topraklı çalışabilir.

1670245232602.png

O zaman problem yok yani. Peki bu osiloskoplar Harmoniği de ölçer mi ?

Harmonik dediğin de bir elektrik sinyali olduğuna göre neden ölçmesin? Yeter ki osiloskobun bant genişliği müsait olsun.

Bir de SMPS ler üzerinde ölçüm yapacaksan 100x prob da alman lazım. 10x yeterli olmaz. Mesela diyellim bir fylback'te trafonun ucundaki snubber diyodu gitti ve MOSFET 1000 V görüyor, ama bozulmuyor da. Bu durumda senin osiloskop girişine 100 V gelecek ve modele göre değişmekle beraber osiloskop giriş katını bozabilir.

Evet zaten başlıca istememin sebebi bunlar, voltajları bir şekilde görebiliyoruz multimetreler ile ama birde multimetrelerin ölçemediği sinyaller., noisler vs vs bunları görmek istiyorum ki filtrelemelerimi ona göre yapayım. Örneğin: Rölelerin açılıp kapanmasındaki oluşan parazitler vs

Osiloskobu değil üzerinde ölçüm yapılacak devreyi izolasyon trafosu ile beslemek lazım.

Osiloskobu topraksız çalıştırırsan üreticinin öngörmediği şekilde kullanmış olursun ve datasheet'teki veriler artık geçerli olmayabilir. Ayrıca osiloskop gövdesi metal ise kullanıcının çarpılma riski var. Metal gövde olmasa da BNC lere dokununca çarpılma riski var.
Eleltrikçi adam çarpılmaz. :D

Benin dediğim yöntem daha ucuz. Ben izolasyon kullanmıyorum ama scop yine topraksız bağlı. Toprak olunca bir sorun oluyordu. Unuttum şimdi... Alternatif olarak usb osiloskop ve pille çalışan notebook olabilir. Veya @Ahmet in kullandığı el tipi osilaskop olabilir. Harmonikler için osiloskop yerine enerji analizörü kullanmanın daha uygun olduğunu okumuştum.

Neyse harmonik ölçümü yaparsan tecrübelerini paylaşmanı rica ederim. Hepimize faydalı olur.

Benin dediğim yöntem daha ucuz. Ben izolasyon kullanmıyorum ama scop yine topraksız bağlı. Toprak olunca bir sorun oluyordu. Unuttum şimdi... Alternatif olarak usb osiloskop ve pille çalışan notebook olabilir. Veya @Ahmet in kullandığı el tipi osilaskop olabilir. Harmonikler için osiloskop yerine enerji analizörü kullanmanın daha uygun olduğunu okumuştum.

Neyse harmonik ölçümü yaparsan tecrübelerini paylaşmanı rica ederim. Hepimize faydalı olur.
sapıtmasa kaelin reaktif güç ölçerleri çok güzel aslında şebekeden etkileniyor kendi kendine kapasite alıp çıkarıyordu ama ölçümleri çok başarılı.

Carpilmada, birşeyleri bozmadan ve en önemlisi osiloskop sahibi olabilirsek ölçümleri paylaşırım mutlaka. Tabi harmonik ölçümü hakkında en ufak bilgi sahibi değilim.

Burdan anladığım Pik değer 400 volt olabilir.Peki diyelim 310 volt ölçüyoruz voltaj 10 nanosaniye süreyle 700 volta pik yaptı.Bu durumda osiloskop bozulurmu.(10x probla ölçüm yaptığımızda)
Not: Burada yazan 400V 1x kademesinde uygulanacak voltajmıdır.
Ekran Görüntüsü (249).png

Son düzenleme:
Burdan anladığım Pik değer 400 volt olabilir.Peki diyelim 310 volt ölçüyoruz voltaj 10 nanosaniye süreyle 700 volta pik yaptı.Bu durumda osiloskop bozulurmu.(10x probla ölçüm yaptığımızda)
Not: Burada yazan 400V 1x kademesinde uygulanacak voltajmıdır.
20618 eklentisine bak

10 nanosaniyelik 700V çok kısa bir pals. Böyle bir voltaj palsini muhtemelen kablolardaki kaçak kapasitans ve endüktanslar büyük ölçüde etkisiz hale getirecektir. Ama üretici datasheet'te 400 Vp değerini geçmeyin diyorsa, o değeri geçmemek lazım. İlla şansını denemek istiyorsan başka, sonuçta bozulabilir de bozulmayabilir de.

Ben mesela 3.3 V ile çalışan bir MCU ile 5 V da çalışan bir MCU yu birleştirdim. Uzun süre de beraber çalıştılar. Ama sonunda 3.3 V luk MCU nalları dikti ve sonrasında eşit voltajlarla çalışan MCU ya geçtim. Sen aynı şeyi yapsan belki anında gidecekti MCU. Veya başkası yapsa hiç bozulmayacaktı. Bu işlerde kesin kural yok. Ya üreticinin tavsiyesine uyacaksın, yada risk aldığının farkında olacaksın ve risk gerçekleşince de sonuçlarına katlanacaksın.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,863
Üyeler
2,485
Son üye
viesva

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back