Osiloskop Önerisi HK.

Tabi harmonik ölçümü hakkında en ufak bilgi sahibi değilim.

Senin herhalde amacın lineer olmayan yüklerde güç faktörü ölçümü yapmak. Harmonik analizi bunun için gerekir. Bir enerji analizörü mü yapıyorsun?

Senin herhalde amacın lineer olmayan yüklerde güç faktörü ölçümü yapmak. Harmonik analizi bunun için gerekir. Bir enerji analizörü mü yapıyorsun?
Yok hayır, ya harmonik aslında benle alakalı olan bir durum değil. Fabrikada kaynak makinaları düzenli kaynak yapamaz oldu. Ve ne kadar elektrik muhendisi gelsede harmonik deyip geçiyor. Tedaş ölçüm yaptı 1 haftalık ve her hangi bir problem gözükmüyor dedi. Ama kaynaklarımız halen arada bi dalgalanmalar yaşıyor. Bunun için harmonigi sormuştum. Elektronik te çok iyi değilim ama bi analizör yapmak isterim tabiki.

Ama üretici datasheet'te 400 Vp değerini geçmeyin diyorsa, o değeri geçmemek lazım.
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Verilen bu değer 1x kademesinde geçilmemesi gereken değer mi?10x kademesine alırsak 4000 volta kadar dayanırmı demek.Çok araştırdım ama türkçe kaynaklarda cevap bulamadım.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Verilen bu değer 1x kademesinde geçilmemesi gereken değer mi?10x kademesine alırsak 4000 volta kadar dayanırmı demek.Çok araştırdım ama türkçe kaynaklarda cevap bulamadım.

Datasheet'teki bilgilere göre doğrudan osiloskop girişine verilebilecek maksimum voltaj 400 Vp. Eğer sen 10X prob bağlarsan, ve probun kendisi de 4000 V a dayanıklı ise, o zaman 4000 V a kadar ölçüm yaparsın. Ama 4000 V a dayanıklı 10x prob ben duymadım hiç. 100x probların bazılarında belki vardır bu voltaj dayanımı. Piyasadaki modelleri incelemek lazım.

Probun üzerinde yazıyormuş ,dikkatli bakmamışım yeni almıştım.Başka birisinin işine yarayabilir diye ekliyorum.

Ekler

• 20221205_194527.jpg
    20221205_194527.jpg
    212.8 KB · Görüntüleme: 99
  • 20221205_194552.jpg
    20221205_194552.jpg
    169 KB · Görüntüleme: 98
O zaman ben istifa ediyorum. Benden elektrikçi filan olmaz. Geçen aynı makinaya 20 defa çarpıldım da :katil2:
Aslında bi bakıma doğru söylüyor, Elektrikçi çarpılmaz. Çünkü elektrikçiler Enerji altında çalışmazlar. Ama elektronikçi öylemi ? Mecbursun enerji altında çalışmaya :)

Eğer elektronik devreyi izolasyon trafosu ile çalıştırırsan çarpılma riski baya azalıyor. Tek elle devrenin neresine dokunursan dokun çarpılmazsın. İzolasyon trafosundan sonra çarpılman için bir eline sekonderin bir ucunu, diğer eline de sekonderin diğer ucunu alman lazım. Veya bir şekilde aynı elin ile sekonderin iki ucuna da değmen lazım.

Ama izolasyon trafosu yoksa, çarpılmak için sadece bir elinin faza dokunması yeterli. Çarpılmanın vehameti de vücudunun diğer kısımlarının toprağa olan bağının ne kadar iyi olduğuna bağlı.

Hiç şu tablet şeklinde olan ADS1013D modelindeki osiloskopu kullanan oldu mu ? En azından izolasyonlu :)

Hiç şu tablet şeklinde olan ADS1013D modelindeki osiloskopu kullanan oldu mu ? En azından izolasyonlu :)

Tek kanal kullanırsan izolasyonlu olur. İki kanalı kullanırsan kanalların şaseleri ortaktır, birşeyler havaya uçar :D

Eğer şirket için alacaksan şunu öneririm: Ben de takip ediyorum ikinci el çıkar mı diye. Tüm kanaller full izole. 12 bit ADC kullanılmış

1670320080492.png

Eğer şirket için alacaksan şunu öneririm: Ben de takip ediyorum ikinci el çıkar mı diye. Tüm kanaller full izole. 12 bit ADC kullanılmış

Abi güzel cihaz ama Şirketin bunu alması imkansıza yakın bir durum. (Harmonik olayı sadece Varken ölçerim diye düşünmüştüm. )
Osiloskop olarak sadece elektronik kartlarda arıza için ve tasarladığımız devrelerin ne kadar düzgün çalıştığını izleyeceğimiz bir orta halli cihaz arıyorum.

Bende 4 farklı türde 6 osiloskop var. Biri tek kanallı el osiloskopu. İkisi USB tip Analog Discovery 2. Biri masaüstü Rigol DS1074Z. İkisi masaüstü Siglent SDS2104X+. Fikirlerimi paylaşayım:

1- Bence mobil kullanma ihtiyacınız çok kritik değilse masaüstü bir osiloskop alın. Çok fark var.
2- 4 kanallı alın.
3- Dijital elektronikle de ilgilenecekseniz 100 MHz ve üstü olsun.
4- USB osiloskoplar ucuz ancak pratik değil.
5- Artık dijital osiloskoplar sadece osiloskop değil, FFT spektrum analizörü, fonksiyon jeneratörü, lojik analizör, BODE plot, gibi işleri de yapabiliyorlar. O yüzden sadece MHz'e bakıp karşılaştırarak cihaz almayın. Diğer özellikler de çok iş görebiliyor.

Yeni başlayanlara iki farklı amaç içinkendi geçtiğim yollardan da hareketle, şu yolları tavsiye ediyorum:

1- Amaç osiloskop kullanmayı ve çeşitli RF konularını öğrenmek ise Analog Discovery 2 biraz maliyetli ama harika bir cihaz. İçinde herşey var (2 kanal osiloskop, 2 kanal fonsiyon jeneratörü, network analizörü, spektrum analizörü, güç kaynağı, voltmetre, 16 kanal lojik analizör, dijital patern jeneratörü, empedans analizörü...). Kullanımı kolay. Üzerine kod yazabiliyorsunuz. Lojik analizörü çok başarılı. Herşeyden var ancak limitleri kısıtlı, dikkatli kullanmak da lazım. Ama tam bir öğrenme aracı. Mesela bir Elektronik Mühendisliği öğrencisi için eşi bulunmaz cihaz.

2- Orta bir bütçeniz varsa Siglent SDS110X-E tam bir fiyat performans canavarı. (12000-14000) Alıp 200 MHz'e yükseltin. Düşük bütçeniz varsa ikinci el temiz bir Rigol DS1054Z/DS1074Z bulmaya (6000-8000) çalışın. Bedavaya 100 MHz'e yükseltin. İkisi de kesnlikle pişman olunmayacak cihazlar. Rigol'ü günlük işlerde hala zevkle kullanıyorum. 4-5 bin lira seviyesine alacağınız yeni cihazlardan kat ve kat daha kullanışlı ve performanslı. Bütçem ortadan biraz fazla diyorsanız kendinizi biraz daha zorlayıp Rigol MSO5074 alıp 500 MHze yükseltin. Bütçem geniş diyorsanız Siglent SDS2014X+ alın. Bütçem daha geniş diyorsanız artık sınır yok ama aklım düşük gürültülü 12 bit cihazlarda. Siglent SDS2000X HD gibi.

Gerçekten tüm arkadaşların da sizlerinde verdikleri bilgiler çok değerli. Ama şunu tam anlayamadım. Yükseltme işlemini nasıl gerçekleştiriyoruz ? Yazılımsal mı ? Donanımsal da değişiklikler gerekecek mi ?

Gerçekten tüm arkadaşların da sizlerinde verdikleri bilgiler çok değerli. Ama şunu tam anlayamadım. Yükseltme işlemini nasıl gerçekleştiriyoruz ? Yazılımsal mı ? Donanımsal da değişiklikler gerekecek mi ?
Tamamen yazılımsal bir tane USB ve içindeki kodu yükleyerek.

Yeni nesil cihazlarda şöyle bir durum var. Aynı serinin farklı bant genişliğindeki cihazları aynı donanımı içeriyor. Cihazın yazılımında bant genişliğini ve bazı özellikleri kısıtlayarak farklı modeller ve opsiyonlarla satıyorlar. Hatta cihazı aldıktan sonra parasını ödeyerek alacağınız lisans anahtarlşarıı girerek cihazın bant genişliğini yükseltebiliyorsunu ya da satın almadığınız opsiyonel özelliklerini (Sinyal Jeneratörü, Lojik Analizör vb.) açabiliyorsunuz. Mesela SDS1104X-e ile SDS1204X-E aslında birebir aynı cihaz. Üzerindeki bahsettiğim opsiyonları ya da bant genişliğini sonradan lisans satın alarak arttırmak mümkün.

Normalde para ödeyerek resmi satıcısından alıyorsunuz bu lisans anahtarlarını. Ancak, bazı cihazların kök sertifikaları ifşa olmuş durumda. Halka açık sitelerde lisans anahtarı üreten programları bulabiliyorsunuz. Cihazınızın seri numarası ya da ID numarasını bu yazılıma girip opsiyonları ve bant genişliğini yükselten anahtarları kendiniz üretip cihaza girebiliyorsunuz. Böylece 5 dakikada ücretsiz olarak o serinin en üst cihazına dönüşüyorlar. Fiyatı sizin aldığınız cihazın 3 katına kadar olabiliyor yeni cihazınızın.

Siglent SDS1104X-E
Siglent SDS2104X-E
Rigol DS1054S
Rigol DS1074S
Rigol MSO5074

böyle cihazlardan.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,865
Üyeler
2,485
Son üye
viesva

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back