Oto teyp ters bağlantı sonucu ne olur ?

Fatih Aygün

Yeni Üye
Siyah kabloya +ya sarı ucu -ye bağladım, teyp arkasında ki sigorta attı. Allah Allah dedim ama siyahın + olduğundan eski teybimden dolayı emin olarak kırmızıyı bu sefer -ye bağladım siyahi +ya baktım tekrar aynı sigorta attı.. kafam allak bullak olunca en son siyahi ve maviyi +ya sarı ve kırmızıyı -ye bağladım bu sefer sigorta atmadı ama teybin içinden inceden Duman geldi ve yanik kokusu geldi sonra iyice araştırdım siyah - imiş sarı ve kırmızı + mavi ise antene güç gönderen kabloymus en son bu şekilde bağladım ama hiçbir tepki vermedi.. sizce bu teyp kurtarılabilir mi ne olmuş olabilir

Ekler

• IMG_20220323_012933.jpg
    IMG_20220323_012933.jpg
    325.3 KB · Görüntüleme: 623
  • IMG_20220323_012957.jpg
    IMG_20220323_012957.jpg
    421.4 KB · Görüntüleme: 425
Maviyi karıştırmasan iyimiş. O anten/amfi çıkışıydı. Teyibin arkasında sigorta olması lazım. Onu attıysa değiştirip sarıyla kırmızıyı birleştirip artıya. Siyahı da eksiye bağlayıp dener misin.

Siyah kabloya +ya sarı ucu -ye bağladım, teyp arkasında ki sigorta attı. Allah Allah dedim ama siyahın + olduğundan eski teybimden dolayı emin olarak kırmızıyı bu sefer -ye bağladım siyahi +ya baktım tekrar aynı sigorta attı.. kafam allak bullak olunca en son siyahi ve maviyi +ya sarı ve kırmızıyı -ye bağladım bu sefer sigorta atmadı ama teybin içinden inceden Duman geldi ve yanik kokusu geldi sonra iyice araştırdım siyah - imiş sarı ve kırmızı + mavi ise antene güç gönderen kabloymus en son bu şekilde bağladım ama hiçbir tepki vermedi.. sizce bu teyp kurtarılabilir mi ne olmuş olabilir
Demek ki asıl eski teybin kutupları tersmiş.
Sigorta attıktan sonra yenisi ile değiştirip mi güç verdiniz? yoksa değiştirmeden mi güç verdiniz?
İçinde birşeyler yandıysa açıp bakmak lazım neyin yandığına. Birden fazla elemanda gitmiş olabilir. Elektronik bilginiz yoksa kurtarması zor olur.

Maviyi karıştırmasan iyimiş. O anten/amfi çıkışıydı. Teyibin arkasında sigorta olması lazım. Onu attıysa değiştirip sarıyla kırmızıyı birleştirip artıya. Siyahı da eksiye bağlayıp dener misin.
Yok yok bu saatten sonra daha bağlamasın. İçerden dumanlar çıkmış. İyice çöp olmasın.

Ters bağlantıya karşı bir koruma diyodu koymuşlardır, ama duman çıkacak kadar ters bağlı tuttuysan koruma diyodu da rahmetlik olmuş olabilir. Bu durumda teybin içindeki devre arızalanır ve bu arızadan dolayı sigorta atar.

İçini açıp besleme hattındaki ters bağlantı koruma diyodunu bulup ölçebilirsin. O diyot sağlam ise o zaman sadece sigortayı değiştirmen yeterli olur.

Sigorta atınca kontağı kapattım hemen sigortayı değiştirdim ve eski teybimde siyah + sarı - olduğu için bu afalladim nerede yanlış yaptım acaba dedim siyahi tekrar +ya kırmızıyı da eksiye bağladım bu sefer kontağı açtım tekrar sigorta attı

Demek ki asıl eski teybin kutupları tersmiş.
Sigorta attıktan sonra yenisi ile değiştirip mi güç verdiniz? yoksa değiştirmeden mi güç verdiniz?
İçinde birşeyler yandıysa açıp bakmak lazım neyin yandığına. Birden fazla elemanda gitmiş olabilir. Elektronik bilginiz yoksa kurtarması zor olur.

Yok yok bu saatten sonra daha bağlamasın. İçerden dumanlar çıkmış. İyice çöp olmasın.
Elektronik bilgim çok fazla yok fakat sigorta atınca yenisini takip tekrar güç verdim fakat mavi kabloyu artıya bagladiktan sonra içinden koku gelmeye başlamıştı ama o zaman sigorta atmamisti

Ters bağlantıya karşı bir koruma diyodu koymuşlardır, ama duman çıkacak kadar ters bağlı tuttuysan koruma diyodu da rahmetlik olmuş olabilir. Bu durumda teybin içindeki devre arızalanır ve bu arızadan dolayı sigorta atar.

İçini açıp besleme hattındaki ters bağlantı koruma diyodunu bulup ölçebilirsin. O diyot sağlam ise o zaman sadece sigortayı değiştirmen yeterli olur.
Göz ile neyin yanmış olabilicegini anlamak mümkün mü ?

Elektronik bilgim çok fazla yok fakat sigorta atınca yenisini takip tekrar güç verdim fakat mavi kabloyu artıya bagladiktan sonra içinden koku gelmeye başlamıştı ama o zaman sigorta atmamisti
Hoparlör çıkışına elekrtik vermişsin. Büyük ihtimalle ses entegresi yanmıştır. Yada onun önünde başka eleman varsa o yanmıştır.
Fiziki hasar alan birşey varsa gözle görebilirsin. Yada koklayarak hangi eleman yanmış bulmaya çalışabilirsin.

Hoparlör çıkışına elekrtik vermişsin. Büyük ihtimalle ses entegresi yanmıştır. Yada onun önünde başka eleman varsa o yanmıştır.
Fiziki hasar alan birşey varsa gözle görebilirsin. Yada koklayarak hangi eleman yanmış bulmaya çalışabilirsin.

Ekler

• IMG_20220323_021327.jpg
    IMG_20220323_021327.jpg
    605.3 KB · Görüntüleme: 320
  • IMG_20220323_021415.jpg
    IMG_20220323_021415.jpg
    583.3 KB · Görüntüleme: 582
Diyot hangisi oluyor

Ekler

• IMG_20220323_021338.jpg
    IMG_20220323_021338.jpg
    634.2 KB · Görüntüleme: 274
  • IMG_20220323_021939.jpg
    IMG_20220323_021939.jpg
    536.9 KB · Görüntüleme: 283
Diyot hangisi oluyor

Kırmızı ile çizdiğim diyota olmalı ama beslemeye çok uzak. Normalde koruma diyotları beslemeye yakın olur.
Yeşil ile kare içine aldığım hat besleme tarafı. Ok işareti ile gösterdiğim yerin yakından net çekilmiş resmini atar mısın?
Mavi kare ile çizdiğim kısım ses entegreleri. Oradaki vidaları söküp entegreler üzerinde yanık yada deformasyon var mı diye kontrol edebilirsin.
Mor ile çizdiğimin ne olduğunu henüz bilmiyorum ama beslemeye yakın olduğuna göre onunda yanmış olma ihtimali var.

IMG_20220323_021327.jpg

Kırmızı ile çizdiğim diyota olmalı ama beslemeye çok uzak. Normalde koruma diyotları beslemeye yakın olur.
Yeşil ile kare içine aldığım hat besleme tarafı. Ok işareti ile gösterdiğim yerin yakından net çekilmiş resmini atar mısın?
Mavi kare ile çizdiğim kısım ses entegreleri. Oradaki vidaları söküp entegreler üzerinde yanık yada deformasyon var mı diye kontrol edebilirsin.
Mor ile çizdiğimin ne olduğunu henüz bilmiyorum ama beslemeye yakın olduğuna göre onunda yanmış olma ihtimali var.

16272 eklentisine bak

Ekler

• IMG_20220323_102704.jpg
    IMG_20220323_102704.jpg
    385.5 KB · Görüntüleme: 164
Ben bunu bugün tamirciye götürme niyetindeyim fakat kim uğraşır bununla bilemiyorum kim anlar sanayiye mi gitmem gerekiyor yoksa herhangibir elektronikciye mi

Kırmızılar diyot
Yeşiller Transistör/Regülatör
Maviler direnç
Morlar Kondansatör.

Yukarıdan aşağıya sırasıyla test edebilmen gerek.
Üstelik bunları söküp test edip geri yerine takmalısın. Üzerinde ölçersen yanlış değer gösterebilir.

Dirençler ve kondansatörler çok fazla önemli değil. İlk önce diyotlara sonrasında transistörlere yoğunlaş.
Devreden az birşey duman ve koku çıktı demiştin. Muhtemelen o diyotlardan biri çok aşırı ısıya maruz kalmıştır.

IMG_20220323_102704.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back