Pam 8610 gibi D sınıfı amplikatörden daha istikrarlı sinüs sağlıyan bir 12vdc/230vac invertör yapmak mümkün olabilirmi

Taydin hocamızın amifikatör entegresi kullanarak bir inverter projesi varmış,kendisiyle bu konu hakkında konuştuk, benimde aklıma bir fikir geldi, pam 8610 gibi d sınıfı amifikatörler, daha istikratlı çıkış vermesiyle biliniyor, yani devre giriş sinyali ne olursa ( kare,üçgen v.s..) veya hangi genlikte olursa olsun giriş sinyalini takip ederek sadece sinüs formunun çıkmasına izin veriyor tabi normal parametrelerde kullanılırsa, ucuz ve basit inverter devreleri ısınma veya yük değişimlerinde sinüs istikrarı bozulabiliyor, acaba bu d sınıfı bir amplifikatör devresi kullanarak daha istikrarlı çalışan,hemde ucuz bir inverter devresi yapmak mümkünmüdür, teşekkürler

Tam sinüs çıkış veren inverter'lar zaten mimari olarak class D amplifikatördür. Audio class D amfiye göre farkı, voltajlar daha yüksek ve çıkıştaki filtrenin 50 Hz in biraz üstünü kapsaması yeterli.

Daha ucuza gelmesi pek mümkün değil. Çünkü zaten piyasaya sürülen inverterler ücretlerine göre kalitesiz oluyor. Yani en dandik malzemelerle yapılıp belli ücretlere satılıyor. Birde seri üretim olduğu için o dandik malzemeler toptan alım ile daha da ucuza geliyor.

Ama bizler evde böyle şeyler yapmak istediğimizde kendimiz kullanacağımız için istiyoruz ki en kaliteli malzemeler olsun. Kaliteli malzeme pahalı. Üstelik toptan da almıyoruz, daha da pahalı. Bu sadece inverter için geçerli değil tabi. Çoğu ürün bu durum da. Hatta Allahın tahtası bile gidip mağazadan masa şeklinde alırsan normal fiyat, ama tahtayı kendin alıp masa yapmaya kalkarsan 2 katı fiyat.

Verimliliğini konuşacak tecrübeye sahip değilim.

Tam sinüs çıkış veren inverter'lar zaten mimari olarak class D amplifikatördür. Audio class D amfiye göre farkı, voltajlar daha yüksek ve çıkıştaki filtrenin 50 Hz in biraz üstünü kapsaması yeterli.
hocam sağol merak ettiğimde buydu, mümkün olabilirmi diye merak etmiştim,galiba iyı bir marka tam sinüs inverter kullanmak daha makul olacaktır,zaten herkes özel bir merakı yoksa hazır cihazlardan kitlerden alıyor artık

Daha ucuza gelmesi pek mümkün değil. Çünkü zaten piyasaya sürülen inverterler ücretlerine göre kalitesiz oluyor. Yani en dandik malzemelerle yapılıp belli ücretlere satılıyor. Birde seri üretim olduğu için o dandik malzemeler toptan alım ile daha da ucuza geliyor.

Ama bizler evde böyle şeyler yapmak istediğimizde kendimiz kullanacağımız için istiyoruz ki en kaliteli malzemeler olsun. Kaliteli malzeme pahalı. Üstelik toptan da almıyoruz, daha da pahalı. Bu sadece inverter için geçerli değil tabi. Çoğu ürün bu durum da. Hatta Allahın tahtası bile gidip mağazadan masa şeklinde alırsan normal fiyat, ama tahtayı kendin alıp masa yapmaya kalkarsan 2 katı fiyat.

Verimliliğini konuşacak tecrübeye sahip değilim.
hocam sağol artık zaten herkes hazır cihaz ve kitlerden alıyor, kendin yap (dıy) artık lüks oldu, tanıdığım üniversitede ders vermiş bir hocam var emekli oldu, o bile uğraşma hazır kitlerden al dıyor, bizim yaptığımız el yapımı ürünler değerli ama pahalıya geliyor, üstelik piyasa bu kadar dandik taklit malzeme kaynarken orjimalini bulmak mesele en güzeli iyi bir marka tam sinus inverter kullanmak

hocam sağol artık zaten herkes hazır cihaz ve kitlerden alıyor, kendin yap (dıy) artık lüks oldu, tanıdığım üniversitede ders vermiş bir hocam var emekli oldu, o bile uğraşma hazır kitlerden al dıyor, bizim yaptığımız el yapımı ürünler değerli ama pahalıya geliyor, üstelik piyasa bu kadar dandik taklit malzeme kaynarken orjimalini bulmak mesele en güzeli iyi bir marka tam sinus inverter kullanmak
Aslında eger cihazı hakkıyla yapacak bilgi ve beceri var ise pahalıyada gelsede kendimiz yapmalıyız.
Çünkü fabrikasyon yapılan ürünlerde zamanla bir çok problem çıkabiliyor. Zaten "planlı eskitme" diye de bir şey var. İstediğin kadar iyi kullan bir süre sonra cihaz kullanılamaz hale geliyor. Eğer kendin yaparsan çok uzun süre iş görür cihaz. Yıllar içinde ufak tefek problemler çıkarsa da kendin yaptığın için anında onarabilirsin.

Bunun dışında bu piyasadaki ürünlerin cazibesi nerden geliyorsa insanları cezbediyor. Kendi yaptığımız cihazlara öyle aşk ile bakmıyoruz.
Mesela benim 3 sene önce yaptığım güç kaynağı taş gibi çalışıyor. Bu güne kadar hiç problem çıkarmadı. Birtane de yatan projem var, bir ara onada devam edeceğim ama tüm bu imkanlara rağmen nedense içimde korad 3005 alma isteği var. Sanki dersin ağzıyla kuş tutuyor :D

Aslında eger cihazı hakkıyla yapacak bilgi ve beceri var ise pahalıyada gelsede kendimiz yapmalıyız.
Çünkü fabrikasyon yapılan ürünlerde zamanla bir çok problem çıkabiliyor. Zaten "planlı eskitme" diye de bir şey var. İstediğin kadar iyi kullan bir süre sonra cihaz kullanılamaz hale geliyor. Eğer kendin yaparsan çok uzun süre iş görür cihaz. Yıllar içinde ufak tefek problemler çıkarsa da kendin yaptığın için anında onarabilirsin.

Bunun dışında bu piyasadaki ürünlerin cazibesi nerden geliyorsa insanları cezbediyor. Kendi yaptığımız cihazlara öyle aşk ile bakmıyoruz.
Mesela benim 3 sene önce yaptığım güç kaynağı taş gibi çalışıyor. Bu güne kadar hiç problem çıkarmadı. Birtane de yatan projem var, bir ara onada devam edeceğim ama tüm bu imkanlara rağmen nedense içimde korad 3005 alma isteği var. Sanki dersin ağzıyla kuş tutuyor :D
Tabiki dediğin doğru evde 5+1 ses sistemim var, la4440 köprü modunda kurup portatif stereo bir amplifikatör yaptım, başka birşey dinleyemiyorum, koca şeyi yanımda taşıyorum, evdeki ses sistemleri öksüz kaldı , 1 yıldır kullanmıyorum , tabi yinede bazen dürtüyorlar galiba elim gidiyor arasıra :-D zaten burada tek sorun maliyet,onun haricinde insanın kendi yaptığı devre bambaşka bir zevk, elektronik bir aşktır, kendiniz yapmazsanız bu aşkı yasamassınız, :) üstelik meraklı, anlayan birine satabilirseniz iyi para kazanabilirsiniz, el emeği her zaman değerlidir, benimde çok basit lm338 den yaptığım bir dimmer devrem var, yalıtım ve işçiliğe çok önem verdim 20wattlık bir şerit ledi hergün ortalama 4-5 çalıştırıyor ve 7 senedir çalışıyor, 10 yıldan fazla gidecek gibi :) potansiyometre değişiminden başka bakım yapmadım , ayrıca güneş enerji sistemlerim var reğülatörleri bile kendim yaptım pwm motor sürücüyü regülatöre dönüştürdüm, çok az maliyetle %90 'a kadar verimle sistemimi çalıştırıyorum, sorun,arızada yaşamadım

Unutmadan bir ekleme yapıyım tabi sadece tavsiyedir, yapacan lm1875 ampliye modül mp3 çalar yerine eski bir tablet veya ucuz bir tablet bağla ses,video tüm media dosyalarını sorunsuz oynatırsın, google play den ekolayzır uygulaması indirebilirsin, wi-fi,bluethood hepsine sahip zaten

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,984
Üyeler
2,516
Son üye
adu33

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back