PIC 16f877a ödevim

dkmnn07

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba bir ödevim var ve yazdığım örnek kodda bir hata alıyorum. Acaba benim gözümden kaçmış olan yer neresi. Neyi yanlış veya eksik yapıyorum. Şimdiden teşekkürler

Ekler

• 1.png
    1.png
    74.5 KB · Görüntüleme: 54
  • 2.png
    2.png
    80.4 KB · Görüntüleme: 49
  • 3.png
    3.png
    121.9 KB · Görüntüleme: 51
İyi cevap almak için soruyu iyi sormak gerek.
Acaba nasıl bir hata alıyorsunuz?

başka bir konu, birisi yardım etmek istemiş olsun.
kodunuzu nasıl deneyecek? resme bakıp eliyle tekrar mı yazacak? diğer resminize bakarak proteusta şema mı çizecek?

Kim yapar bunu ?

başka bir konu, birisi lutfedip yardım edecek olsun. kodunuzu nasıl deneyecek? resme bakıp eliyle tekrar mı yazacak? kim uğraşır bununla?
Hocam displayde herhangi bir görüntü alamıyorum proteusta denerken

Önce başka bir programda displayde görüntü almaya çalışın.
Mesela önce 8 çıksın. Bu tamamsa diğer rekamları göstermeye çalışın.
Gösterme işi tamamsa bu yöntemleri yukarıdaki asıl projede kullanmaya çalışın.

Tek seferde projenin kusursuz çalışması pek mümkün olmaz belki yüzlerce deneme gerekir

başka bir konu, birisi yardım etmek istemiş olsun.
kodunuzu nasıl deneyecek? resme bakıp eliyle tekrar mı yazacak? diğer resminize bakarak proteusta şema mı çizecek?

Kim yapar bunu ?
Kusura bakmayın hocam daha önce bu şekilde bir paylaşım yapamamıştım. Buyrun şimdi paylaşıyorum

Ekler

• D3_Odev.pdsprj
    24 KB · Görüntüleme: 19
  • odev.c
    2.1 KB · Görüntüleme: 19
öncelikle nerede hata olduğunu tespit etmek önemli mesela öncelikle inputları boş verip direk ekrana sabit bir sayı yazmaya çalışın bakalım o kısım düzgün çalışıyor mu ?

displayde görüntü için bir kod göremedim. o nasıl olacak? Bilmediğimiz bir yöntem olabilir. ben anlamadım

kodu nasıl derleyeceğiz o da belli değil acaba hangi derleyici kullanıldı. C sabit değil bir çok derleyici var. umut vermiş olmayayım ben sadece yol gösterdim

Bütün iş main veya interrupt içinde olur
keypad_oku ile tuşları okuyoruz.
sonra ne olacak? hiç. ekrana bir şey yazılacaksa bile o nasıl yapılacak? kurgu eksik gibi.
ben de kodu yeni inceledim port b = sayı seklinde yapmaya çalışmış ama tabiki o şekilde çalışmaz yukarıda bir dizide 7 segmentte sayılara karşılık gelen hexadecimal değerler saklanmış port b ye gönderilmesi gereken o dizideki değerler ayrıca gördüğüm kadarı ile 7 segmentin ortak ucunu gndye çeken transistörün beyzi lojik 1 e çekilmemiş

Evet ben yanlış anladım özür dilerim.

portb=keypad_oku();:

Bu kısım isabetli olmuş. keypad_oku fonksiyonu tam olarak displayde görüntülenecek datayı verirse bu iş olur.

yani klavyeden 3 nolu tuş basılmış olsa bize 3 datası değil de 3ü göstermek için gerekli portb değeri verilecek ve o da aynen displayde görünecek

keypad_oku() foksiyonu çıkışındaki
Kod:
return tus;
yerine
Kod:
return digit[ tus] ;

yazılırsa sorun çözülebilir.
digit tablosunun düzgün ayarlandığını varsayıyoruz

yani digit[ 5] verisi 5i göstermek için gerekli portB değeri oluyor (diye umuyoruz)

Son düzenleme:
1714647301449.png

bence buradaki delaylari düzenlemelisin.tuşları taraman 180ms sürüyor. Her input okuma arasında 20ms beklemek zorunda mısın? Bence inputları tek tek okuyup araya delay koymak yerine, her sütün/satırı tarama için high/low yaptığında ilgili portu bir değişkene atamak lazım. Böylece tuş tarama işi çok hızlı yapılmış olur ve port durumunu atadığın değişkenler üzerinde değerlendirme yapılabilir.

Bir de butonlar B4,B5,B6'ya bağlı, kodda D4,D5,D6 kullanılıyor.
1714647581454.png

Forum istatistikleri

Konular
6,144
Üyeler
2,553
Son üye
trojann

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back