Plastik döküm

taydin

Timur Aydın
Staff member
Şu videoda kalıp hazırlanıp plastik dişli yapılması işine bayıldım. Ama kullanılan malzeme ile ilgili pek bilgi verilmemiş, sadece asansör müziği eşliğinde işi bitiriyorlar. Aramızde böyle birşeyi daha önce yapan var mı?

Youmlarda fırça yeyince
Açıklamalara eklemiş :)
Yalnız müzik süper :)
mazleme2.png

Yav malzeme kalıptan çıkınca hala yumuşak. Makasla keserken esnediğini görebiliyorsun. Sonradan sertleşmeye devam mı ediyor bu meret? :)

Döküm malzemesi nedir bilmiyorum ancak dediğim gibi tam sertleşme (kürlenme) olmamış olabilir. Polyester çok az kullandım. Reçine+Aktivatör+Hızlandırıcı karışımı kullanılıyor. Epoksi çok kullandım. 12-24 saat arası kalıptan rahat çıkar gayet sert sağlam olur. ancak tam sertleşmesi 1 hafta diye geçer...

Son düzenleme:
Tam emin değilim ama, kalıp elastik bile olsa çok hassas sonuç çıkması lazım, çünkü dökülen malzeme sıvı, kalıbı zorlamayacak, sadece yayılacak.

Gerçekten çok iyi sonuçlar çıkıyor. Ancak iş başa düşünce video daki kadar kolay olmuyor herşey. İşin zor kısmı kalıbı hazırlamak. Model alacağın parça kalıba yapışabiliyor. kalıb ayırıcı teknikler kullanmak/geliştirmek zorunda kalabiliyorsun. Birde hava kabarcığı kalabiliyor ve kalıb istediğin gibi olmuyor. Çok iyi sonuçlar için vakum kullanmak gerekli. Ben bir tencere ile mini bir vakum odası yapmıştım. Kalıb çıkartıldıktan sonra reçine dökülürken de hava kabarcığı sorunu olabiliyor. Genel olarak malzemeler iki bileşenli olduğu için iyi karıştırmak gerekiyor. Karıştırıken karışıma havada karıştırıyor. Uyuz bir durum. Ayrıca kalıba reçineyi döktüğün zaman kalıbın içinde bir yerde dışarı çıkmayan bir hava kalabiliyor. Fakat işi biraz kapınca iki parçalı kalıplar maça delikleri falan eklemeye başlıyorsun...

Bu tekniğin en güzel yönü normalde kalıptan çıkması imkansız parçaları kalıba dökebiliyorsun. Kalıptan çıkartırken kalıp esneyebiliyor... Hassaiyet konusunda Silikon kalıp ölçüyü bozmayacak kadar rijit, parçayı rahat ayıracak kadar esnek oluyor. Birde reçinelerin kuruma sırasında çekme oranları Örneğin hacim olarak sıvı iken 1lt malzeme kuruduğunda katı olarak 0.98lt (kafadan attım) oluyor. Bu çekme katsayısı reçinelerin teknik dökümanlarında mevcut Epoksinin çekme katsayısı bizim gibi hobi işleri için ihmal edilecek kadar küçük değerlerde...

Gerçekten çok iyi sonuçlar çıkıyor. Ancak iş başa düşünce video daki kadar kolay olmuyor herşey. İşin zor kısmı kalıbı hazırlamak. Model alacağın parça kalıba yapışabiliyor. kalıb ayırıcı teknikler kullanmak/geliştirmek zorunda kalabiliyorsun. Birde hava kabarcığı kalabiliyor ve kalıb istediğin gibi olmuyor. Çok iyi sonuçlar için vakum kullanmak gerekli. Ben bir tencere ile mini bir vakum odası yapmıştım. Kalıb çıkartıldıktan sonra reçine dökülürken de hava kabarcığı sorunu olabiliyor. Genel olarak malzemeler iki bileşenli olduğu için iyi karıştırmak gerekiyor. Karıştırıken karışıma havada karıştırıyor. Uyuz bir durum. Ayrıca kalıba reçineyi döktüğün zaman kalıbın içinde bir yerde dışarı çıkmayan bir hava kalabiliyor. Fakat işi biraz kapınca iki parçalı kalıplar maça delikleri falan eklemeye başlıyorsun...

Bu tekniğin en güzel yönü normalde kalıptan çıkması imkansız parçaları kalıba dökebiliyorsun. Kalıptan çıkartırken kalıp esneyebiliyor... Hassaiyet konusunda Silikon kalıp ölçüyü bozmayacak kadar rijit, parçayı rahat ayıracak kadar esnek oluyor. Birde reçinelerin kuruma sırasında çekme oranları Örneğin hacim olarak sıvı iken 1lt malzeme kuruduğunda katı olarak 0.98lt (kafadan attım) oluyor. Bu çekme katsayısı reçinelerin teknik dökümanlarında mevcut Epoksinin çekme katsayısı bizim gibi hobi işleri için ihmal edilecek kadar küçük değerlerde...

Vakum ile kabarcık uzaklaştırma da çok iyi bir teknik! Bunu aklımda tutacağım.

3d yazıcı ile hazırlanmış bir parçayı sızdırmaz hale getirmek için epoksi arıyorum ama. Hangi tür epoksi bunun için uygun olur? Viskozitesi çok fazla olmaması lazım yoksa parçanın ölçülerini çok değiştirir. 1 günde kurursa da iyi olur :)

Vakumu epoksi için kullanamazsın işe yaramıyor. Vakum silikon için. Bu da aklında olsun :)

Epoksi temini biraz sıkıntılı bir konu... Ben bir dönem çok kullandım ancak epoksiyi bulana kadar baya uğraşmıştım. Benim aldığım yer Tuzlada Sar Kimya. Ancak ithalatçı firma ve varil ile satıyor. Prekande satan duratek var.

Epoksi jel fazı sonrası fırınlanmalı.
Cinsine bağlı olmakla birlikte genel olarak 55-60 C derece fırında 30-60 dakika tam sertliği için yeterlidir.
Öyle günler haftalar gerekmez
Poliesterlerde daha şiddetli görülür , epokside az olmakla beraber , çok miktarlarda malzeme hazırlandığında reaksiyon kendini ısıtıp bozacak kadar fazla olur.
Toplamı parçalara bölüp zaman farkı ile hazırlamak çözüm olur.
Jelleşme başladığında bir sonraki karışım dökülürse birleşme tam olur.
Soğutma imkanı varsa kullanılır.

Her epoksi sertleşecek diye kural yok.
Bazıları kemik kadar sert bazıları yumuşak silikondan daha yumuşak olabilir.

Çeşit çok fiyat çok :
L285/H285 sıcaklık ve mekanik mukavemetleri en iyi ..

Hesaplı...

Epoksi jel fazı sonrası fırınlanmalı.
Cinsine bağlı olmakla birlikte genel olarak 55-60 C derece fırında 30-60 dakika tam sertliği için yeterlidir.
Öyle günler haftalar gerekmez

Firinlama kurlenme suresini kisaltir dogru ancak bu bir zorunluluk degil. Benim bahsettigim 1 hafta 25 derece ve icinde hizlandirici ajanlar olmayan recine icindir. Bu sureler icin dogru bilgiyi ureticiden almak gerekir.

Ayrica imkan varsa firinlamak tabiki faydali. Hatta recineyi karisim oncesi bir miktar isitmak akiskanligi arttirarak dokumde kolaylik saglar...

Forum istatistikleri

Konular
5,836
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back