PLECS ile güç faktörü hesabı

P=U*I*cosfi

Cosfi negatif olursa guc negatif olur ki alternator cikisina bakiyorsun demektir. Cosfi 0...1 araligindadir. Ek olarak ileri geri yada kapasitif enduktif dersin.

Cosfimetrenin akim ya da gerilim uclarinda giris cikis yer degistirirsen cosfi negatif cikar.

dijital bi cos fi metrenin ileri-geri veya indüktif-kapasitif göstergesi yoksa işin matematik tarafı bırakılır olçulen değerin artı ya da eksi olmasıyla konumlandırılır. kapasitif reaktif güç negatif, indüktif reaktif güç pozitif işaretli değil mi?

Digital cihaza kapasitif/enduktif ledi koymak yerine displayin en basindaki - segmentini yakip sonduruyorlardir.

Sonucta kullanici yuk enduktif mi kapasitif mi anlasin yeterli. Ama -90 ....+90 araligindaki acilarin cosinusun isareti olmaz. Hep pozitiftir.
-90...+90 araligindaki acilarin sinusunun isareti olur bu isaret reaktif yukun tipi hakkinda bilgi verir.

Sonucta kullanici yuk enduktif mi kapasitif mi anlasin yeterli. Ama -90 ....+90 araligindaki acilarin cosinusun isareti olmaz. Hep pozitiftir.
-90...+90 araligindaki acilarin sinusunun isareti olur bu isaret reaktif yukun tipi hakkinda bilgi verir.

Tamam RLC devresi ile uğraşıyorsan ve sinüsoidal bir kaynak varsa, bunu analizle tespit edersin. Tek yapman gereken kaynak voltajı ve akımı arasındaki faz farkını belirlemek. Ama lineer olmayan bir yük varsa nasıl tespit edeceksin bunu? Faz farkına baksan, faz farkı yok. Harmoniklere baksan, bazı harmonikler ileride bazıları geride.

Sanırım orada şu yöntemi izlemek lazım: Non lineer yüke kapasitif kompanzasyon uygulayacaksın. Güç faktörü iyileşirse yük endüktif karakterdedir. Kötüleşirse kapasitif karakterdedir.

Bir kutuya iki kablo giriyorsa kutu icindeki sistem hakkinda hic bilgi yoksa fakat kutu girisindeki voltajin ve akimin anlik degerlerine sahipsek yuke nasil bir kompanzasyon yapilacagi hesaplanabilir.

Digital cihaza kapasitif/enduktif ledi koymak yerine displayin en basindaki - segmentini yakip sonduruyorlardir.

eksi segmentin kalıcı olduğu örnekler gösterebilirim ama bu bence bi problem değil. önemli olan eksi işaretini görmek.

cosinus hep pozitiftir.

sin(teta) işareti yuk tipi hakkında bilgi verir.

hemfikirim :tamam2:

Son düzenleme:
kusura bakmayın aklım hala diğer konuda kalmaya zorluyor beni ama merak ediyorum cos fi metre olsun güç analizoru olsun niye bunları ters bağlama gibi sorunumuz var? (simulatorden bahsetmiyorum)

kusura bakmayın aklım hala diğer konuda kalmaya zorluyor beni ama merak ediyorum cos fi metre olsun güç analizoru olsun niye bunları ters bağlama gibi sorunumuz var? (simulatorden bahsetmiyorum)

güç analizörde voltmetre ve ampermetre var. Bunların tutarlı bir şekilde bağlanması lazım, yoksa güç faktörünün işareti ters olur. Yani güç tüketiliyorken eksi, güç üretiliyorken + güç faktörü alırsın. Düzeltmek için ampermetrenin veya voltmetrenin uçlarını değiştirmek yeterli. Aslında WT210 el kitabında anlatmış adam bağlantıları da, ben nasıl olsa AC bağla gitsin diye düşündüm ilk bağlantıları yaptığım zaman herhalde :katil2:

Aslında AC nin yönü yok diye sallayanlar çok var forumlarda. Tek bir ölçüm yapıyorsan tabiyi yön yok. Ama iki tane korelasyonlu ölçüm yapıyorsan yön önemli. Mesela iki tane trafoyu yön gözetmeden paralel bağla bakalım, nasıl olsa yönü yok diye. Birden fazla korelasyonlu ölçüm yapılıyorsa veya birden fazla AC kaynak sözkonusu ise yön çok önemlidir.

güç analizörde voltmetre ve ampermetre var. Bunların tutarlı bir şekilde bağlanması lazım, yoksa güç faktörünün işareti ters olur. Yani güç tüketiliyorken eksi, güç üretiliyorken + güç faktörü alırsın. Düzeltmek için ampermetrenin veya voltmetrenin uçlarını değiştirmek yeterli. Aslında WT210 el kitabında anlatmış adam bağlantıları da, ben nasıl olsa AC bağla gitsin diye düşündüm ilk bağlantıları yaptığım zaman herhalde :katil2:

Aslında AC nin yönü yok diye sallayanlar çok var forumlarda. Tek bir ölçüm yapıyorsan tabiyi yön yok. Ama iki tane korelasyonlu ölçüm yapıyorsan yön önemli. Mesela iki tane trafoyu paralel bağla bakalım, nasıl olsa yönü yok diye. Birden fazla korelasyonlu ölçüm yapılıyorsa veya birden fazla AC kaynak sözkonusu ise yön çok önemlidir.

peki üstadım WT210 ile testini yaptığınız diyot ve dirençli devrede güç faktörü eksi işaretli mi?

Manual'da bağlantı şeklini şöyle vermiş:

1688298355928.png

1688298389733.png

peki üstadım WT210 ile testini yaptığınız diyot ve dirençli devrede güç faktörü eksi işaretli mi?

Doğru bağlantıyı yaptıktan sonra güç faktörü + işaretli. Ama bu yükün kapasitif mi endüktif mi olduğu hakkında bir fikir vermiyor. Yük de non lineer, o yüzden devre analizi ile de devrenin karakterini belirleyemiyoruz. Yani bu diyot direnç kapasitif mi endüktif mi belli değil. Ben bu tip devrelerin kapasitif olduğunu hatırlıyorum bir yerlerden ama bunu pozitif bir şekilde ortaya koymamız lazım.

Doğru bağlantıyı yaptıktan sonra güç faktörü + işaretli. Ama bu yükün kapasitif mi endüktif mi olduğu hakkında bir fikir vermiyor. Yük de non lineer, o yüzden devre analizi ile de devrenin karakterini belirleyemiyoruz. Yani bu diyot direnç kapasitif mi endüktif mi belli değil. Ben bu tip devrelerin kapasitif olduğunu hatırlıyorum bir yerlerden ama bunu pozitif bir şekilde ortaya koymamız lazım.

şimdi kafamdaki sorular daha da arttı. takipteyim, bakalım nereye varacağız:tamam1

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back