POE Switch Hakkında Bilgi

9 portun tamamı ethernet olarak kullanılabilmesi lazım. Dışarıdan gelen POE desteksiz hat tan data gelecek ve POE eklenmiş olarak diğer hatlara dağıtılacak. Data gelen hatta POE olması çok mantıklı olmazdı.
Data gelen hat eski kameranın data hattı olduğu için ucunda POE desteğide var. Bu şekilde yeni swicth de uplink yada diğer portlara girmek sıkıntı yaratmaz değil mi?

Yönetilemez olan switchlerde uplink yani sizdeki 9 uncu port normal modda ethernet olarak çalışır. Ürün üzerinde bir switch olması lazım o switchi extended moda alınca çalışması değişecektir.

Hocam neden poe 2 kamera için mi tvlerde poe olmasına gerek yok. 2 kamera için ise
1. kameralara kaç metre kablo gidiyor
2.kablo 23 awg mi 24 awg
Bu sorularımı cevaplarsan daha ucuz yol onereyim sana

Hocam neden poe 2 kamera için mi tvlerde poe olmasına gerek yok. 2 kamera için ise
1. kameralara kaç metre kablo gidiyor
2.kablo 23 awg mi 24 awg
Bu sorularımı cevaplarsan daha ucuz yol onereyim sana
Evet 2 kamera için poe. Kablo kalınlığını bilmiyorum. Standart CAT5 yada CAT6 kablo.
1 tanesine 15m rahat gider. Ama onu çekmesi ayrı bir dert. Birazı asma tavan içinden geçecek, birazı enerji tepsilerinden geçecek filan.
O kadar uğraşmak istemiyorum.

Mevcut kablo var die tahmin ediyorum. Biz şöyle yapıyoruz poe switch almana gerek yok normal switch al 8 port .kameralar için standart rj45 jak tak sonra mavi beyaz mavi ve kahve beyaz kahveyi kes switch yanında bir adet 12 volt 10 yada 5 amper yeter dahua düşük amperlerde çalışır. Maviye artı uç eksiye kahve uçlarını bağla kamera sonlandırma sında aynı işlemi yap power jak bağla ve kameraya gir datayi switichden enerjiyi adaptörden vermiş olursun. Böyle kurduğum 40 50 yer vardır. 2 kamera için 8 poe almana gerek yok. Poe switichde kalite zayen poe kartının kalitesinden fiyat artar veya düşer alacağın poe switich o kadar kaliteli değil.

Data gelen hat eski kameranın data hattı olduğu için ucunda POE desteğide var. Bu şekilde yeni swicth de uplink yada diğer portlara girmek sıkıntı yaratmaz değil mi?
Yaratmaz, alıcı taraftaki cihazla el sıkışmadan POE switch enerji vermez, o portta normal switch gibi davranır. İstediğin porttan giriş çıkış yapabilirsin. Tek dikkat etmen gereken kamerayı 9. porta takmamak. Gerisi serbest.

Yaratmaz, alıcı taraftaki cihazla el sıkışmadan POE switch enerji vermez, o portta normal switch gibi davranır. İstediğin porttan giriş çıkış yapabilirsin. Tek dikkat etmen gereken kamerayı 9. porta takmamak. Gerisi serbest.
Hocam poe de enerji olmayınca çalışmayacağı için el sıkışmadan sonra enerji verme olayı olmaması lazım

Standart switch olarak düşünün. O hatta zaten belli bir voltaj var ethernetin çalışması için. POE'nin enerjisine ihtiyaç yok ilk aşamada.

Kabloları split ederek çalışan pasif POE çözümleriyle karıştırmayın. Karşı taraftaki cihaz POE olmadığı sürece switch normal bir switch gibi davranıyor. Bu sayede POE olmayan cihazlarla da uyumlu oluyor. Karşı tarafta 8023af ya da 8023at protokolleriyle enerji isteyen bir cihaz olunca beslemeye başlıyor.

Şurada güzel anlatmış:

1709049316603.png

EDIT: Bu da güzelmiş:

1709049489443.png

Hocam mantığı anlamaya çalışıyorum sadece. Ethernet hatlarında rj45 konnektör içinde yada yanında ethernet trafosu bulunur. Bu trafo sayesinde ethernet kablosu cihazdan tamamen izole edilir. Ethernet kablosu üzerinde taşınan enerji bu ethernet trafosunun oluşturduğu kadar. Kesin bilgim yok ama 1-2V geçmez. Akım olarak da 1-2mA'dan fazla olacağını sanmıyorum.
Bu noktada handshake nasıl yapılıyor bunu anlayamadım. PoE bildiğim kadarıyla kablo üzerinden gelen/giden dataya müdahale etmiyor. Bu noktada "nasıl" kısmını çözemedim.

Screenshot_2024-02-27-20-07-23-572_com.google.android.apps.docs-edit.jpg

Olay nerelere gitti bu poe switch sonuç da bir aktif bir pasifi var .aktif poe hiçbir cihaza zarar vermez.ucundaki poe desteklemeyen bir cihaz ise normal aptal switch gibi davranır. Poe taşıyan kablo renkleri normal GB swtich de işe yarar 4 renk ile 100 Mgbt alınabilir. Kamera içinde zaten yeterli bir bant genisligidir. Kameralarının 4 MP ve üstü değil ise tabiki. Sadece network üzerinden geçmiş kayıtları işlerken bant genişliği yetmeye bilir.

Ethernette datanın yanında bağlantı sırasında aslında bir çok el sıkışma zaten gerçekleşiyor. Bunlar aynı ya da farklı hattan datanın da iletilmesine engel değil.
POE özelinde protokolü çok detaylı bilmiyorum ama önce resistif bir kontrol yapılıyor (apple magsafe şarj protokolü de böyle diye hatırlıyorum), sonra sonraki aşamalara geçiliyor.

Diğer adımlar için şuraya bir bakabilirsiniz.

Daha fazla detay için 8023af ve 8023at protokollerinin dökümantasyonuna bakmak lazım.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,922
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back