POE Switch Hakkında Bilgi

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
2 Tane IP Kamera (12V 1A POE), 6 tane ethernet bağlantılı avmlerdeki hamburgercilerin kullandığı reklam TV lerinden var.
Bunların hepsini bir switch de toplamam gerek.
TV ler gelmeden önce 2 adet kamera POE switch den gelen ethernet kablolara bağlıydı.
O kablolardan birini yeni bir switch'e girip TV lere internet sağlamam gerekiyor.
Burada biraz kafa karışıklığı yaşıyorum. Elimdeki kablo POE switch den geliyor. Yeni alacağım switch de POE mi olmalı? yoksa normal bir switch mi almam gerek?
Aşağı yukarı şöyle bir sistem olacak.

poe kamera şema.png

1- Bunu POE Switch'de port kalmadığı için mi yapıyorsun?
2- POE Ethernet dediğin şey nedir? POE Switch'in kendi besleme adaptörü vardır. O normal yerel ağa bağlama kablosudur diye tahmin ediyorum.

1- Bunu POE Switch'de port kalmadığı için mi yapıyorsun?
2- POE Ethernet dediğin şey nedir? POE Switch'in kendi besleme adaptörü vardır. O normal yerel ağa bağlama kablosudur diye tahmin ediyorum.
1- POE switch sistem odasında ve bahsettiğim alana uzak. POE switch de boş port olsa bile metrelerce kablo çekilmesi lazım. Bu masrafa girmek istemiyorlar.
2- POE ethernet dediğim daha önce kameraya bağlı olan ethernet kablosu. O kabloda hem internet var, hemde kamera beslemesi.

Benden istenen o kabloyu hemen oracıkta lokal bir switch'e bağlayıp hem kameralara besleme ve internet sağlamak, hem de TV'lere sadece internet sağlamak.
Kafa karışıklığımda orada başlıyor. POE switch alıp taksam TV'lere 12V voltaj mı vermiş olurum? Normal Switch alsam POE kameraları nasıl besleyeceğim?

Şunu bir düzeltelim. Poe geriliminin 2 standartı var. Biri 24 volt diğeri 48 volt tur.
poe olan switch e herhangi bir ethernet aygıtı bağlamanda bir sakınca yok.
Yanlış hatırlamıyorsam rj45 ler B standartına göre çakılmışlarsa besleme renkleri kahve-kahve beyaz, mavi-mavi beyaz olarak denk geliyordu.

Şunu bir düzeltelim. Poe geriliminin 2 standartı var. Biri 24 volt diğeri 48 volt tur.
poe olan switch e herhangi bir ethernet aygıtı bağlamanda bir sakınca yok.
Yanlış hatırlamıyorsam rj45 ler B standartına göre çakılmışlarsa besleme renkleri kahve-kahve beyaz, mavi-mavi beyaz olarak denk geliyordu.
Kamera beslemesi 12V 1A diye öyle dedim. Varsayalım POE switch 24v. O zaman kamera nasıl 12v kullanıyor acaba?
20240225_212948.jpg

1- POE switch sistem odasında ve bahsettiğim alana uzak. POE switch de boş port olsa bile metrelerce kablo çekilmesi lazım. Bu masrafa girmek istemiyorlar.
2- POE ethernet dediğim daha önce kameraya bağlı olan ethernet kablosu. O kabloda hem internet var, hemde kamera beslemesi.

Benden istenen o kabloyu hemen oracıkta lokal bir switch'e bağlayıp hem kameralara besleme ve internet sağlamak, hem de TV'lere sadece internet sağlamak.
Kafa karışıklığımda orada başlıyor. POE switch alıp taksam TV'lere 12V voltaj mı vermiş olurum? Normal Switch alsam POE kameraları nasıl besleyeceğim?

Tamam şimdi anladım. Bu switch yeni alınacak olan.

POE kamera takabilmeniz için switch mutlaka POE olmalı. Yani oradaki kameraları harici besleme olmadan besleyecekseniz POE switch şart.

1708889780976.png

Not:
1- anlaşılması için ikinci kamerayı ayırdım. Onu da yeni POE switch ile beslemekte sakınca yok.
2- POE switchlerde 2 şey önemli:
. a- Genelde her çıkış POE desteklemez. Bir kısmı standart çıkıştır.
. b- Güç desteği ve desteklenen protokoller (8023af max 15 watt, 8023at max 25 watt)

Diğer bir alternatif de POE Splitter kullanmak. Bunu bir sonraki mesajda anlatacağım..

Ekler

• 1708889738350.png
    1708889738350.png
    54.1 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
Kamera beslemesi 12V 1A diye öyle dedim. Varsayalım POE switch 24v. O zaman kamera nasıl 12v kullanıyor acaba?
31035 eklentisine bak

POE Switch için voltaj olayına takılma, cihaz (kamera) tarafındaki POE devresi Switch ile haberleşerek bir ortak protokol seçiyor ve regülasyon vs yapıyor.

Ancak POE splitter için marka-modele göre çıkış voltajı sabit oluyor ya da düğme ile sen seçiyorsun.
1708890717747.png

Özetle 3 seçenek var,

1- eğer switch ile kameralardan birisi arasına bir tane de güç kblosu çekme imkaın varsa, bir sıradan switch alıp, bir de uygun splitter ile işi çözebilirsin.
2- bu kabloyu çekme imkanın yoksa, yeni alacağın switch de POE olmak zorunda. Gelen kablonun POE olmasından değil, kameralar için POE lazım olduğundan.
3- kameralardan birini adaptör ile besleyeceksin.

Değerli bilgiler için teşekkür ederim.

@ozkarah hocamın söylediklerine ilave. Pasif POE injektörler (aslında RJ45 injektörler) en ucuz yöntem. Eğer kameranın yakınından 12V adaptörle enerji verme imkanı yoksa, hat çok uzun değilse ve kamerada gece görüş aydınlatması yoksa, yeni switch ten kameraya giden giden kablonun iki ucuna bu injektörlerden bağlayıp switch tarafından harici 12 volt verip diğer taraftan bu 12 voltu tekrar dışarı çıkarıp kameranın DC girişinden verebilirsin.

@ozkarah hocamın söylediklerine ilave. Pasif POE injektörler (aslında RJ45 injektörler) en ucuz yöntem. Eğer kameranın yakınından 12V adaptörle enerji verme imkanı yoksa, hat çok uzun değilse ve kamerada gece görüş aydınlatması yoksa, yeni switch ten kameraya giden giden kablonun iki ucuna bu injektörlerden bağlayıp switch tarafından harici 12 volt verip diğer taraftan bu 12 voltu tekrar dışarı çıkarıp kameranın DC girişinden verebilirsin.

Pasif injektör çok güvendiğim bir yol değil. Hatta bunlara gerek kalmadan sen bile ethernet kablosunu kesip kullanılmayan 2 telle kameraya enerji yollayabilirsin. Diğer tarafa bu telleri ayırıp güç girişine takacaksın. Pasif splitterın yaptığı tam olarak bu (2 ya da 4 telle).

Ancak, @Yasin. iyi hatırlattı, aktif injektörleri de 4. seçenek olarak önerebilirim. Ama onun beslemesi vs. splitter kullanmaya göre daha pahalıya çıkacaktır. Sonuçta senin bir POE kaynağın zaten var.

Ben muhtemelen POE switch alıp 1 giriş 8 çıkış şeklinde dağıtırım.

Standart kablo çalışacaktır.
Cross kablo TV üzerindeki ethernet kontrolcüsüne göre çalışabilir de, çalışmayabilir de.

Peki bu linkteki 9'uncu uplink portu standart olarak kullanılabiliyor mu? Mesela o porttan TV ye kablo çekebilir miyim?
Tam 9 port lazım. O portu ayırdıkları için emin olamadım.

Evet çekebilirsin. Bu switch 9 portlu. 8 tanesinde POE+ var. Dokuzuncu standart port, POE yok.

Ancak o daha çok giriş portu olmak üzere tasarlanmış. Çünkü giriş (yani diğer modem, switch, router vb cihaza bağlanacak olan port) portu için hiçbir zaman POE ile beslemeye ihtiyacın olmaz.

POE yapıda iki ayrı senaryo kullanılıyor. Bu senaryolardan biri 4-5 ve 7-8 gibi 100mBit bağlantıda kullanılmayan mavi ve kahverengi kablo çifti + ve - hattı taşımak içinkullanılır. Bu senaryo iki kablo doğrudan power injector ile kullanılabildiği için çok kullanışlıdır. Ama dezavantajı ise hızdır. Bu yapıda gigabit hız kullanılamaz. Diğer yapı ise 1-2 ve 3-6 yani turuncu ve yeşil kablo çiftleri üzerine bindirilen enerjidir. Bu enerji 1 ve 2 pinlerinin ethernet portuna girdiği yerde trafo içinde orta nokta oluşturulur. Doğru akım trafo üzerinde sabit manyetik alan oluşturduğu için veri aktarımına engel olmaz. (atıyorum) "+" hattı turuncu, "-" hattı ise yeşil hat ile taşınırsa herhangi bir karışıklığa sebep olmaz. POE cihazlarda giriş genel olarak köprü diyotla yapıldığı için hangi çiftin hangi polariteyi taşıdığı önemsizleşir. POE için 12-24 ve 48V seçenekleri var. Genel olarak 24V gördüm ama uzun mesafe için 48V avantaj sağlıyor.

Lafın kısası POE alengirli bir yapı.

@Gokrtl 9 portun tamamı ethernet olarak kullanılabilmesi lazım. Dışarıdan gelen POE desteksiz hat tan data gelecek ve POE eklenmiş olarak diğer hatlara dağıtılacak. Data gelen hatta POE olması çok mantıklı olmazdı.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back