Port Yönlendirme Sorunu

Eledoa

Üye
Port açmak istiyorum. Statik ip kullanmama rağmen port açamıyorum yardımcı olur musunuz?

Soruyu çok genel sormuşsun. Bir modemde mi port açıyorsun? Linux makinada mı? Port açmak ile port yönlendirme farklı şeyler. İlki sadece portun firewall'da engellenmemesini sağlıyor, ikincisi bir porttan giren verinin başka bir port üzerinden sunucu yazılımına aktarılmasını sağlıyor. Sen en iyisi çözmek istediğin asıl problemi belirt oradan ilerleyelim.

Oyunda sunuca açmak için port yönlendirme yapmam gerekiyor. Modem üzerinden port yönlendirme yapmama rağmen port checker uygulamasından kontrol ettiğimde port kapalı gözüküyor.
1689324689821.png

1689324760638.png

Son düzenleme:
Soruyu çok genel sormuşsun. Bir modemde mi port açıyorsun? Linux makinada mı? Port açmak ile port yönlendirme farklı şeyler. İlki sadece portun firewall'da engellenmemesini sağlıyor, ikincisi bir porttan giren verinin başka bir port üzerinden sunucu yazılımına aktarılmasını sağlıyor. Sen en iyisi çözmek istediğin asıl problemi belirt oradan ilerleyelim.
Güvenlik duvarlarını da kapattım şimdi aynı sorun devam ediyor.

Önce port tester doğru çalışıyor mu bak. Bu forumun IP adresi 145.239.1.143. Bu adreste bir http sunucu çalışıyor ve port numarası 80. Forum da çalıştığına göre bu IP adres ve portu açık olarak rapor etmesi lazım. Ben şimdi Port Checker ile kontrol ettim open diyor

1689326893938.png

Tamam. İkinci husus, bu testi yaparken, o porttan veri alacak programın çalışıyor olması lazım. Bu oyun programı ise, bunun çalışıyor olması ve o porttan veri dinleyecek şekilde yapılandırılmış olması lazım.

Tamam. İkinci husus, bu testi yaparken, o porttan veri alacak programın çalışıyor olması lazım. Bu oyun programı ise, bunun çalışıyor olması ve o porttan veri dinleyecek şekilde yapılandırılmış olması lazım.
Şuan server kurulu duruyor yine de kapalı gözüküyor. Ayrıca bunun için ayrı programda da denedim sanırım bu program dinleme de yapıyor bunda da kapalı duruyor
1689328194752.png

Ayrıca üstteki bahsettiğiniz testte kendi ip adresimde denemişim forumun sitesini girince sıkıntı yok açık gözüküyor.

Son düzenleme:
Şimdi baktım da, port checker siteleri sadece TCP için test yapıyorlar. UDP için de sadece bilinen standart portlarda test yapılıyor. Bu da UDP nin özelliğinden kaynaklanıyor. UDP de bir bağlantı (connection) kavramı yok. Paketi gönderiyorsun bir IP adres ve porta, artık birisi aldıysa aldı, bunu bilemiyorsun. TCP = iadeli taahütlü posta, UDP = normal posta.

Şimdi şöyle bir test yaptım: Forum sunucusunda firewall'da 5201 portunu açtım, hem UDP için hem de TCP için. Eğer TCP 5201 de dinleme yaparsam, port checker "open" diyor. Ama eğer UDP 5201 de dinleme yaparsam o zaman port checker "closed" diyor. UDP test eden port checker'ler bile "closed" diyor, çünkü bir veri gönderiyor ama gelen cevabın ne olması gerektiği belli değil, cevap gelmeyince de "closed" diyor herhalde.

Şimdi şöyle bir test yaptım: Forum sunucusunda firewall'da 5201 portunu açtım, hem UDP için hem de TCP için. Eğer TCP 5201 de dinleme yaparsam, port checker "open" diyor. Ama eğer UDP 5201 de dinleme yaparsam o zaman port checker "closed" diyor. UDP test eden port checker'ler bile "closed" diyor, çünkü bir veri gönderiyor ama gelen cevabın ne olması gerektiği belli değil, cevap gelmeyince de "closed" diyor herhalde.

1689329957355.png

Modemde ki portu TCP/UDP yaptım halen closed gözüküyor programda da sitede de.

Kesin olarak şöyle test edebilirsin:

Bilgisayar "netcat" programını kur. Sonra da UDP 2302 de dinleme yapacak şekilde çalıştır. Aşağıdaki komut satırındaki gibi:

Bash:
netcat -l -u -p 2302

Sonra da farklı bir IP adresinden (başka bir arkadaşının bilgisayarından olabilir) şu komut ile bir veri paketi gönder:

Bash:
netcat -u <senin public ip addres> 2302
Deneme bir iki uc

Bunu yapınca, senin bilgisayarda çalışan netcat programının bu gönderilen veriyi aynen görüntülemesi lazım.

Modemde ki portu TCP/UDP yaptım halen closed gözüküyor programda da sitede de.

Dediğim gibi, o portta dinleme yapan bir programın olması lazım. Eğer yoksa, port yönlendirme doğru olsa bile "closed" gözükür.

1689332000980.png
1689332373960.jpeg

garip bi şekilde 2302 2303 portlarını dinleyemedim ama 5201 portunu açıp denedim yine de olmuyor.

Dediğim gibi, o portta dinleme yapan bir programın olması lazım. Eğer yoksa, port yönlendirme doğru olsa bile "closed" gözükür.
Ayrıca türknet destek ile de görüştüm konu ile alakalı çok bilgi sahibi değiller gibi

"Sizinle görüştüm, oyuncu server'lerine bağlanmak için port yönlendirme gibi işlemler mevcut değildir."

:dusun1::dusun1:

Ayrıca türknet destek ile de görüştüm konu ile alakalı çok bilgi sahibi değiller gibi

Bu internet servis sağlayıcı ile ilgili bir mevzu değil. Bazı portları bloklar internet servis sağlayıcıları, ama onun dışındaki portlar ile ilgili hiçbir kısıtlama getirmez.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back