IP adresini bildiğimiz modemin ethernet portuna bağlı aygıtların varlığını kontrol etmek.

Yasin.

Aktif Üye
Herkese selam. Konu başlığından da anlaşılacağı üzere IP adresini bildiğim (statik ip ye sahip) modemimin ethernet portuna bağlı olan birden fazla aygıtın varlığını anlayabilmenin bir yolu var mı? Biraz daha açarak anlatmam gerekirse 3 tane bilgisayar 2 tane ağ yazıcısı switch üzerinde aynı modeme bağlı olsun, herhangi bir yazıcının yada bilgisayarın açık olup olmadığını test etmek için ilgili birime dışarıdan uzak bir noktadan ping atabilir miyim? Forumda ve internette bir bilgi bulamadım. Gelecek cevaplar için şimdiden teşekkürler.

guvenlik nedeniyle erişimemeniz gerek firewall engellemeli ama kendi ağınız ise içeride bir sistem kurarak dışarıyla iletişim kurabilirsiniz ama bu noktada dikkatli olmak gerek port yönlendirme gibi çözümler güvenlik zafiyeti yaratabilir size daha cok iç networkte çalışıp ping atarak durumları öğrenip sonra mqtt gibi bir protokol ile dişarıda bir servera bilgi gönderebilecek bir yazılım gerek ucretsiz mqtt servisleri var bildiğim kadarıyla

Modemler iki turlu konfigure edilebilirler. Web arayuzunden ya da konsoldan. Kendi kullandigim TP-Link modemin web arayuzunden bagli olan cihazlarin nereden goruntulendigini ekliyorum. BU modemin konsol arayuzune nasil ulasilacagini bilmiyorum ama. Kampanya modemi oldugu icin firma bilgi vermiyor. Cok buyuk sir sanki. Eski Zyxel modemde consol arayuzunden de yapabiliyordum islemleri.

Modemlere WAN'dan erisimde mumkun ama bu secenek varsayilan olarak kapali, kullanici actiysa erisebilirsiniz ancak. Tabii uretici bu secenek disinda arka kapi biraktiysa acigi bilende erisebiliyor. Onun secenegi de ikinci resimde

Modem.jpg

Modem - Copy.jpg

Son düzenleme:
Evet modemin web ara yüzünden bunu bilmek mümkün. Fakat amacım modem arayüz erişim şifresini başkalarıyla paylaşmadan modeme bağlı aygıtların açık olup olmadığını öğrenmek. Bazı modemlerin IPSec özelliği olabiliyor. Buda bir çözüm tabi ki. Acaba CMD üzerinden ping komutu verirken piyasaya düşmemiş sihirli talimatlar olabilir mi diye düşündüğüm için bu konuyu açtım.

Evet modemin web ara yüzünden bunu bilmek mümkün. Fakat amacım modem arayüz erişim şifresini başkalarıyla paylaşmadan modeme bağlı aygıtların açık olup olmadığını öğrenmek. Bazı modemlerin IPSec özelliği olabiliyor. Buda bir çözüm tabi ki. Acaba CMD üzerinden ping komutu verirken piyasaya düşmemiş sihirli talimatlar olabilir mi diye düşündüğüm için bu konuyu açtım.
firewall amacı önune gelen sizin modemınızen geçip iç networkunuze ulasamasın
dısarıdan baglanmaya calısan bır kısı bır ıstısna - açık port yok ıse modemı gecemez ancak ıcerıdekı bır cıhaz ıstedıgı ip ile iletişimi başlatır ondan sonra karşılıklı olarak ver alışverişi gerçekleşmeye başlar dediğim gibi mqt yi araştırın 7-24 çalışan bir bilgisayarınız yok ıse basıt bır esp32 veya esp8266 modülü ile iç networku tarayıp mqtt serveri guncelleyecek bır cihaz yapabilirsiniz çok da zor olmaz

yazılımsal çözüm port yonlendirme ama tavsiye etmiyorum bunu evinizin kapıını soküp atmak gibi düşünün
ne yaptıgınızı bgilmiyorsanız tehlikeli olur

• Beğen
Reactions: nt
Modemde port yonlendirmesi varsa ve firewall bu portlara erisimi kapatmamissa telnet ile kontrol etmek mumkun. Ornegin yazici 666 no'lu portu kullansin.

Tlenet ile port check:
telnet ( ip adresi ) 666

yazarak o portun o an kullanilip kullanilmadigini kontrol edebiliriz.

Bir çozum daha geldi aklıma bu iş için bir eposta acarsınız iç networkunuze bir esp32 yada esp8266 bağlarsınız ve o eposta adresinin gelem kutusunu izlersiniz
Eğer yeni bir ornel veriyorum ? Baslıklı bos mail geldi ise istediğiniz cihazlara ping atar sonucları email olarak geri atarsınız

• Beğen
telnet i az önce deniyordum yukardaki mesajlarda söylendiği gibi port yönlendirme varsa iş görüyor. Yani modemde açık kapı bırakma gerekli :)

Raspberry pi 3 yada pi 4 ile bu kontrol sistemini telegram üzerine taşıyabilirsiniz. Hem modem de açık porta ihtiyaç kalmaz hem de mail sorgu yerine anlık çift yönlü kontrol yapılabilir. Hatta cihaz aç/kapa bile yapılabilir

Raspberry pi 3 yada pi 4 ile bu kontrol sistemini telegram üzerine taşıyabilirsiniz. Hem modem de açık porta ihtiyaç kalmaz hem de mail sorgu yerine anlık çift yönlü kontrol yapılabilir. Hatta cihaz aç/kapa bile yapılabilir
Pi pahalı kalır enerjiyi de cok çeker esp fazlasıyla yeterli
Emin değilim ama telegram baglantısının da yolu vardır kesin

Forward olarak var ama geriye dönüş için kütüphane lazım. Bu da pi zero yada pi3 ile en düşük maliyet ile çözülür.

https://wa.me/15551234567?text=mmmmm gibi bir kısayol ile doğrudan WhatsApp bildirimi yapılabiliyor.

Son düzenleme:
Ben olsam bütün diğer aygıtlara da statik IP tanımlardım. Böyle yapınca ping ile hepsinin durumunu belirleyebilirsin.

Kullandığınız modem markası nedir bilmiyorum ama kullandığım Keenetic marka modem/router larda bu özellik var.
Cep telefonundaki App ile mevcut durumu gözlemleyebilir, örneğin kayıtlı olmayan bir cihaz bağlanırsa uyarı gelmesini vs sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu modemlerle telegram üzerinden de benzer uyarıları alabilmek olası. Ayrıca modem/router'ın internet kesintisi yada başka bir nedenle offline olması durumunda cep telefonunuza uyarı gelir.
Açıklayıcı olması açısından cep telefonundan küçük bir resim ekliyorum.
Not:Keenetic satıcısı değilim vede ticari bir bağlantım yok.

Ekler

• Screenshot 2023-12-19 at 11.33.05.jpeg
    Screenshot 2023-12-19 at 11.33.05.jpeg
    245 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme:

Ekler

• Screenshot 2023-12-19 at 11.55.25.jpeg
    Screenshot 2023-12-19 at 11.55.25.jpeg
    312.4 KB · Görüntüleme: 27
  • Screenshot 2023-12-19 at 11.55.56.jpeg
    Screenshot 2023-12-19 at 11.55.56.jpeg
    112.8 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
Ben olsam bütün diğer aygıtlara da statik IP tanımlardım. Böyle yapınca ping ile hepsinin durumunu belirleyebilirsin.
Zaten o şekilde bir yapı söz konusu.
Örneğin;
-Modemin WanIP si 85.155.xx.xx gateway IPsi 192.168.1.1
-Switch in birinci portuna bağlı aygıtı IPsi 192.168.1.2
-Switch in ikinci portuna bağlı aygıtı IPsi 192.168.1.3
-Switch in üçüncü portuna bağlı aygıtı IPsi 192.168.1.4
Uzak bir noktadan 85.155.xx.xx adresine ping atılabiliyor yani modem cevap vermiş oluyor bunu herkes biliyordur herhalde. 85.155.xx.xx altındaki 192.168.1.3 IPye sahip aygıtı dışarı port açmadan pinglemenin yolu var mı? Bunu bir donanım kullanmadan herhangi bir bilgisayardan CMD ile yapabilir miyim acaba. Port açarsam telnet ile test etmek mümkün olabiliyor.

Ha ben yanlış anlamışım. Ben bütün cihazların LAN üzerinde olduğunu düşündüm.

Eğer bir cihaz internet üzerinde ise ping ile bu işi yapmak zor olur. Yazılımsal olarak çözülebilir bu. Mesela bir UDP server olacak internetteki host üzerinde. modem arkasındaki cihazlar da bu UDP server'a peryodik mesajlar gönderecek. Python veya C ile yazılabilir.

• Beğen
Merak ettigim bir konu var mesajinizla ilgili. Modem benim diyorsunuz, bu durumda zaten uzaktan erisimi acabilirsiniz. Boyle bir yol dururken neden arka kapi ariyorsunuz?

Teorik olarak router WAN ve LAN'i izole etmek icin var edilmis bir katman zaten. Kullandiginiz routerin aciklarini ve buglarini bilmeden, port yonlendirmei kullanmadan LAN'a erismek zor. Yonlendirme LAN ya da WAN'in birbirine ulasmasi icin kullaniliyor, bunun icin tasarlanmis. Siz WAN'dan bir istek atiyorsunuz ve bunu tek bir IP'ye yapiyorsunuz, routerin WAN PI'sine yani. Yonlendirme olmadan bunun hangi cihaza gittigini nasil soyleyeceksiniz routere? Iste bunun icin portlari kullaniyorsunuz. Routerin WAN tarafindaki IP'ye gidip 5555 no'lu portta su paketleri iletmek istiyorum diyorsunuz. Routerda o portun hangi LAN IP'sine bagli oldugunu kontrol edip o alete yonlendiriyor gelen paketleri.

Ping sadece IP'ye bir pulse atiyor, echo bekliyor. Baska bir kullanimi yok. Wikide parametreleri belli zaten.

Son düzenleme:
Eğer cihazlar linux ise ping ile de yapılabilir. ping gönderirken "payload" içine istediğin datayı koyabiliyorsun. Alıcı tarafında da iptables kullanarak bu payload'a göre ping'leri tanıyabilir ve oradan da kimin ping gönderdiğini anlayablirsin. Ama yazılımla çözüm daha kolay.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back