Power supply direnç sorunu

MNY

Üye
Merhaba arkadaşlar,Masaüstü bilgisayarıma takılı olan Power'ın primary bölünün orta kısımlarında 5 Adet bir birine paralel bağlı 5 direnç yanmış.
Bu 5 Direncin alt kısımlarında ufak bir delik mevcut.

Bu dirençlerin ayaklarının bir tarafı
1uf 400v kutupsuz polyester kapasitöre ve
rl257 1.000v 2.5a diyotun anot+ olan kısmına bağlı.

Diğer tarafı ise
220uf 420v blok kapasitörün eksi bacağı üzerinden
4 bantlı Turuncu, mavi,kırmızı,altın 3.6 k direnç üzerinden
Oradanda CM20N50F N-Channel 500V 20A MOSFETin source bacağına bağlı.
Ve 220uf 420v blok kapasitörün eksi bacağının bir kısmı
0.1UF (104) 50V 100NF seramik kutupsuz kapasitör üzerinden geçerek
2n2907 transistörün collectör bacağına bağlı.

Yanan 5 direnç değerleri şöyle Mavi, siyah, Gümüş, Altın (0.6 Ohm) Burada şunu demek istiyorum, ben bu yanan 5 direncin yerine 5 adet 1 Ohm direnç takarsam bir problem olurmu?
Ayrıca Bu dirençlerin bağlı olduğu bütün parçaları kontrol ettim hiç bir problem göremedim fakat bu dirençler neden yandı acaba onu merak ediyorum, içini açtığımda çok fazla toz birikmişti acaba diyorum tozdan mı yoksa bu bir kronik problemmi?
Bu power supply smps devresinde telaffuzu geçen bir takım hatalarım olabilir smps devrelerde çok iyi değilimdir.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum iyi çalışmalar.

ivis8ow.jpg

s8l5ytp.jpg

dk90z6n.jpg

Son düzenleme:
Neden yandığını bilmiyorum ama 0.6 yerine 1 takarsan direnç üzerinde daha çok gerilim oluşacağından muhtemelen eskiye göre daha çabuk yanabilir.

• Beğen
Reactions: MNY
Dirençler en son yanan şeydir bu devrelerde. Eğer o dirençler gittiyse, normalde MOSFET, köprü diyot da gitmiştir. Hatta MOSFET eriyip gittikten sonra SMPS trafosunun primerinde biriken enerji de devreye binlerce volt olarak boşalmış ve baya başka zaiyat vermiş olması lazım. Eğer sen gerçekten doğru ölçtün ve sadece dirençler bozuk diğer herşey sağlamsa, o zaman benim aklıma birisi bunu tamir etmeye teşebbüs etti ve dirençler dışında bozulanları değiştirdiği geliyor.

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum.
Garantisi bitmiş, garanti etiketini ilk defa ben söktüm :)
Akşam eve geçince tüm parçaları detaylı kontrol etmeyi düşünüyorum, ilk defa bu kadar karmaşık bir Power supply görüyorum içinde 2 adet pwm entegre mevcut ve yanlış hatırlamıyorsam bjt tipinde 4 adet transistör var muhtemelen 2 tanesi tl431dir.
2 adet optokuplör var.Power supply içinde malzeme fışkırıyor yüzlerce direnç ve bir o kadarda zener ve normal diyot var ne buldularsa gömmüşler içine :D
Bu arada girişteki sigorta sağlam onu yazmayı unuttum.

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back