Powerbank-Xl6009 dc-dc mini modül sorun?

Andromeda

Aktif Üye
Powerbank(philips dlp1810—10Ah)a bu çevirici modülü bağladım..
Çıkışını 12 V a ayarladığım modülü 12V@0.5A pc fanına bağlıyorum.. ilk anda modülün çıkışı 7 V... 30 saniye sonra çıkış 12 V oluyor ve fan normal devrinde dönüyor..
Fan yerine modem(12 V@0.5 A) takınca modem çalışmıyor.. modemin power ışığı kırmızıda.. adaptör ile çalışırken önce kırmızı yanar, birkaç saniye sonra yeşile dönüp normal çalışmasına döner. Fan ın çalışmasında olduğu gibi bir süre sonra çalışmıyor yani.. sanırım gerilim daha düşük..
Arduino gibi düşük akım çeken bir devrede sorun yok..
Benim amacım modemi powerbank ile çalıştırmak..
Bu durumu yaratan modül mü yoksa powerbank mı?
Modülün akım değerine veya powerbankın çıkış akımına (2.1A)baktığımız zaman bir sorun olmaması gerekir..
.. modülün gücü yetmiyor sanki..

Son düzenleme:
Powerbank telefona baglandiginda sarj edebiliyor mu? Powerbank'in module bagli olan cikisinin destekledigi maksimum akim nedir? Modem 12V/0,5A ise kayiplarla beraber 5V cikistan 1.4A kadar cekecektir. Powerbank'in cikisi bu akimi destekliyor mu? Aciklamalarinda cikis icin 2.1A denmis ama bu iki cikisin toplam gucu de olabilir. Ureticiler boyle laf ebeligi yapabiliyorlar. PC'niz varsa onun 5V hattini da kullanabilirsiniz deneme icin. Ya da 1.5A verebilen bir adaptor ya da sarj aletide olabilir

Elinizde 18650 pil varsa iki tanesini seri baglayip modulu bununla beslemeyi denediniz mi?

Powerbank şarj ediyor..
5V@3A -18 W bir şarj adaptörü(yani modüle 5V verdim) ile fanı çalıştırdım..10 saniye(powerbank a göre daha hızlı) civarında normal devrine yani modülün çıkışı 12 V a ulaştı.Fakat modemi takınca modül çıkışı 5 voltlara düşüyor..
power bank ın söylenen akımı veremediğini düşünelim..bu modül 6-7 W güç veremiyecek mi?
modül 18 W mış güya.. :)
modülü yüklü iken 12 V a ayarlasam diye düşünüyorum ama arada 7 V fark var!!

Powerbank şarj ediyor..
5V@3A -18 W bir şarj adaptörü ile fanı çalıştırdım..10 saniye(powerbank a göre daha hızlı) civarında normal devrine yani modülün çıkışı 12 V a ulaştı.Fakat modemi takınca modül çıkışı 5 voltlara düşüyor..
power bank ın söylenen akımı veremediğini düşünelim..bu modül 6-7 W güç veremiyecek mi?
modül 18 W mış güya.. :)
Uyum sorunu olabilir, o gucu veremiyor olabilir ya da modul arizali da olabilir. Baska kaynak ile beslemeyi denediniz mi? Ornegin pille? Bundan cok daha minnak ve dandik olan bir tane modulle ile 12V/1A alabiliyorum.

Uyum sorunu olabilir, o gucu veremiyor olabilir ya da modul arizali da olabilir. Baska kaynak ile beslemeyi denediniz mi? Ornegin pille? Bundan cok daha minnak ve dandik olan bir tane modulle ile 12V/1A alabiliyorum.

Modemi mi?

Elimde pil yok....aynı yerden 2596 düşürücü modül almıştım..daha doğru dürüst kullanmadan bozulmuş, ayar yapmıyor..belki sahte bunlar..

Olabilir. O konuda bir sey diyemem. Sahte urun cok piyasada.

350 mA civarında XL6009 dokunulmayacak kadar ısınıyor..
Sanırım yeni bir modül alıp denemeliyim.İnşallah powerbank sorun çıkarmaz..
teşekkür..

Son düzenleme:
350 mA civarında XL6009 dokunulmayacak kadar ısınıyor..
Sanırım yeni bir modül alıp denemeliyim.İnşallah powerbank sorun çıkarmaz..
teşekkür..
Elinizde sogutucu ve termal pad varsa onunla bir deneyin, sogutmak ise yarayabilir. Termal yapistirici varsa daha iyi tabii de yoktur sanirim. Ben forumda nail yapilir diye konu acmistim ama bilen yok galiba ortada kaldi biraz. Bir ara yapabilirsem nasil yaptigimi eklerim oraya. Cok lazim bu tur seyler icin.

Yapıştırıcı yok.
Bilgisayarcıların sattığı beyaz renkli termal macun var.. küçük bir soğutucu buldum kutuda.. deneyeceğim.

Bu tür modüllerde entegrenin orjinalliğine güvenmek zor. Modülün entegresini Özdisan gibi güvenilir bir tedarikçiden alacağınız bir xl6019e ile değiştirmeyi de deneyebilirsiniz.

Bacaklar ve kalan devre uyacaktır diye tahmin ediyorum. Daha önce bir kez yaptık.

Ayrıca 5V xl6009 ve xl6019 için alt limit. Çok sanmamakla birlikte, o seviyedeki performansı da düşük olabilir.

Soğutucu da işe yaramadı..zaten powerbank ve şarj adaptörünün çıkışının 3 voltlara düşmesi(özellikle modem için)
bu aletlerin üzerinde yazan değerlere şüpheyle yaklaşmama sebep oldu..belki modülden kaynaklandı bilemiyorum..
yeni modül, zaten almayı düşündüğüm yeni powerbank ile denemeler yapacağım..aslında akü veya mini bir KGK almalı...neyse, pratik yoldan birşey yapayım dedim hevesimiz kursağımızda kaldı..:)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back