Endorfin35+

Kayıtsız Üye
Daha önce lineer dc motorlar için biraz derinlemesine bir araştırma içine girmiştim. Forumdaki scoter konusu açılınca bilgilerimin tazelenmesi gerektiğini anladım. Bu başlık altında kendi bilgilerimi tazelemek ve sizlerlede paylaşmak adına dc lineer motorun teknik bilgilerinin nasıl yorumlandığını aktarmaya çalışacağım...

Bu motorun doğrusal hareket eden bir motor olduğu tekrar belirteyim. Motorumuzun teknik özellikleri şöyledir;

Dc resistance : 4,33 Ohm
Voltage @ Fp : 24,3 V
Current @ Fp : 5,62 A
Power @ Fp : 137 W
Peak Force (Fp) : 33 N
Continuous Force (Fc) : 8 N
Force Constant : 5,87 N/A
Back EMF Constant : 5,87 V/(M/Sec)
Actuator Constant : 2,82 N/Sqrt(W)
Max Winding Temp : 150 °C
Thermal Resistance : 15,5 °C/W

Electrical Time Const. : 0,33 msec
Intuctance : 1,42 mH
Moving Assebmly Weight : 23,5 g

Özelliklere baktığımda benim ilk aklıma takılan bu motorun ne kadar bir güç tüketimi var kaç watt, kaç amper?

akım voltaj güç değerleri @ Fp ifadesi ile verilmiş. Force Peek demek isteniyor.

Peek değerler anlık en yüksek değerleri ifade ediyor. Bu noktada iki detay var. Birincisi Motor bu değerlerde çalışmaya devam edemez anlıktır. Bu değerleri görür ve çalışmaya devam ederse yanar. İkincisi motor bu değerleri aşar ise anında yanar...

O halde ben peek değerlere göre bu motor bir iş yaptıramayacağıma göre normal şarlar altındaki değerleri tespit etmeliyim. Bunun için sadece

Continuous Force (Fc) : 8 N

değeri verilmiş...

1. Oransal Yöntem:

Peek Tork 33N
Normal Tork 8N ise 33/8=4,125 oranı hesaplanır. Peek durumundaki tüketim 137watt idi oranlayalım. 137/4,125=~33Watt hesaplanır. Bu motorun sürekli çekeceği güç en fazla 33w olabilir.

Akım ise P=V x I den, I = P/V=33/24,3=~1.35A Hesaplanır.

2. Force Constant değeri, Newton cinsinden üretilen kuvvet ile motor akımı arasındaki oranı verir. Force Constant değeri ile peak ve normal motor akımlarını hesaplayalım;

Force Constant : 5,87 N/A

Peak Motor Akımı

N = 33 N Peak Tork (teknik özelliklerden)
5,87 = N / A (teknik özelliklerden)
5,87 = 33 / A
A = 33 / 5,87
A = 5,62 değeri hesaplanır
Continuous Motor Akımı

N = 8 N Tork (teknik özelliklerden)
5,87 = N / A (teknik özelliklerden)
5,87 = 8/ A
A = 8 / 5,87
A = 1,36 değeri hesaplanır​

Power @ Fc değeri; 24,3 besleme voltajı ile Continuous Motor Akımı 1,36 A çarpılarak hesaplanır.
Power @ Fc= 24,3 x 1,36 = ~33Watt

Force Constant sabiti herhangi bir akım değeri için motordan aldığımız kuvveti hesaplamamızı sağlıyor. Peek ve Continuous motor akımlarını hesapladığımızda oransal yöntemi ile yaptığımız hesabı da doğrulamış olduk.

Back EMF Constant değeri, Back EMF voltajı ile motor ilerleme/dönüş hızı arasındaki oranı verir. Back EMF voltajı motor sargısı uçlarında bir voltaj düşümü yaratır. Motor Voltajı ve Back_EMF Voltajı nın toplamı besleme voltajını verir. Back EMF Constant değeri ile ilk hareket anında ve hız 2m/s iken çekilen motor akımlarını hesaplayalım;

Hız = 0
5,87 = Back EMF Volt / Hız
Back EMF Volt = Hız x 5,87​
Back EMF Volt = 0 x 5,87 = 0 Volt Hesaplanır.
Motor_V = (Bes_V) - (Back EMF_Volt)
Motor_V = 24,3 - 0 = 24,3 Volt Hesaplanır.

Sargı direnci bilindiği için motor akımı Ohm kanunu ile hesaplanır.

R =4,33 Ohm (tablodan)
I = V/R
I = 24,3 / 4,33 = ~5,62A Kalkış Akımı Hesaplanır (Peak değer)
Hız = 2m/sn
5,87 = Back EMF Volt / Hız
Back EMF Volt = Hız x 5,87​
Back EMF Volt = 2 x 5,87 = 11,74 Volt Hesaplanır.
Motor_V = (Bes_V) - (Back EMF_Volt)
Motor_V = 24,3 - 11,74 = 12,56 Volt Hesaplanır.

R =4,33 Ohm (tablodan)
I = V/R
I = 12,56 / 4,33 = ~2,9A Hesaplanır .

Motorun Continuous akımı (I @ Fc = 1,36A Force Constant değeri ile hesaplamıştık)

bilindiğine göre bu durumdaki ilerleme hızını hesaplayalım;

V = I x R = 1,36 x 4,33 = ~5,9 Volt sargı voltajı bulunur.

Back EMF Volt = 24,3 - 5,9 = 18,4 Volt hesaplanır.

5,87 = Back EMF Volt / Hız olduğuna göre,

Hız = Back EMF Volt / 5,87 = 18,4 / 5,87

Hız = ~3,1 m/saniye olarak hesaplanır.

Actuator Constant değeri, Newton cinsinden üretilen kuvvet ile Watt cinsinden harcanan ısı arasındaki oranı verir. 8N için harcanan ısıyı hesaplayalım;

Actuator Constant 2,83 = N / √W

2,83 = 8 / √W

√W = 8 / 2,83 = ~2,82

(√W)² = 2,82²

W = 2,82² =

W = ~7,95 watt ısı üretildiği hesaplanır.

Max Winding Tempdeğeri motor sargılarının dayanabileceği en yüksek sıcaklığı ifade eder. Bu sıcaklık değeri aşılırsa motor sargıları üzerindeki izolasyon malzemesi eriyerek kısa devreye neden olur.

Max Winding Temp = 150 °C (tablodan)

Thermal Resistance değeri, sargı sıcaklığı artışı ile watt cinsinden üretilen ısı arasındaki oranı verir. 8N için Actuator Constant oranı ile 7,95 watt ısı üretildiği hesaplamıştık. Bu enerjinin motor sıcaklığına etkisini hesaplayalım;

Thermal Resistance15,5 = °C / W (ısı olarak)

15,5 = °C / 7,95

°C = 15,5 x 7,95

°C = ~123 değeri hesaplanır.

Bu değere ortam sıcaklığı (25°C alınmıştır) eklenerek sargı sıcaklığı hesaplanır.

Sargı sıcaklığı = 123 + 25 = 148°C

Continuous Tork değeri olan 8 N ile sargıların 148°C ye ulaştığını hesapladık. Bu değerin yaklaşık olarak izin verilen en yüksek çalışma sıcaklığı (150°C) olduğu görülmektedir. 8 - 33 N arasındaki kuvvetler süreklilik arz edememesinin sebebi; 8 N dan fazla kuvvet üretildiği zaman sargı sıcaklığı 150°C nin üzerine çıkacak ve kısa bir süre sonra sargılar yanacaktır. 8 N değeri ne kadar çok aşılırsa sargıların dayanım süresi kısalır. 33N daki dayanım Peak (anlık) olarak belirlenmiştir. 33N üzerinde ise anlık dayanım bile olamadan sargılar yanacaktır.

Electrical Time Constant (Elektriksel zaman sabiti), motor voltajında değişiklik olduğunda, akımın nihai değerinin% 63,21'ine ulaşması için geçen süredir. Motorun yanıt verme süresi olarak ta düşünülebilir. İlerleme Hızı uygulanan akımla ilişkili olduğundan, akım değişimi boyunca hızda değişecektir. Hesaplanan İvmelenme süreleri time constant değeri kadar artar. TC(Time constant) değerinin ivmelenme süresini uzatmaması isteniyorsa TC değeri arzu edilen süreden çıkartılarak hesap yapılmalıdır. TC değerinin altındaki ivmelenmeler ise mümkün olamamaktadır. Örn. TC=2ms olsun. Gerekli hız için 5ms süre isteniyor ve buna göre tork hesabı yapılmışsa, toplam hızlanma 7ms sürecektir. Gerçekte 5ms de ivmelenmenin bitmesi isteniyorsa, 5ms-2ms = 3ms için tork hesabı yapılmalıdır. Motor yönünün değişmesi durumunda TC değeri iki katına çıkar. Kullanılan motor için TC değeri 0,33 ms dir.​

İyi paylaşım yapıyorsun da acık da anahtar kelime girsen ne güzel olur :D
Senden sonra hep ben giriyorum anahtar kelimeleri. Farkında değilsin tabi :D

Neyse tarladan konuya dönecek olursak bu konuda dikkatimi çeken durum back emf constant... Merak edip basitçe bir cevap veremediğim bir durumu açıklıyor. Dc motor çalışıyor ve bir akım değeri çekiyor. motoru zorluyoruz devir düşüyor ve fazla akım çekiyor neden? devir düşünce back emf azalıyor ve motor sagısına giden voltaj artıyor, akım artıyor....

RS-380 ve RS-540 model dc motorların sık kullanıldığını düşünüyorum. Yukarıdaki bilgiler ışığında bir modeli inceleyelim. Bu motorlar için yukarıdaki kadar detaylı bilgiler paylaşılmamış. 12V luk RS-540 motor için aşağıdaki resimde görünen özelliklere google üzerinden ulaştım.

Datasheet : http://www.robotstorehk.com/motors/doc/rs_540rhsh.pdf

1622743926033.png

Motor çalışırken motoru zorladınız devir düştü ve nihayetinde motor hareket etmiyor ancak hala hareket etmek istiyor, tork üretiyor... Bu durum motorun maksimum derecede zorlandığı noktadır ve STALL olarak geçer. Stall durumdaki veriler bizim için peek değerlerdir. Süreklilik arz ettiği anda motor yanar. Peki ben motorlar ile çok oynadım motoru durdurdum ama motor yanmadı... Neden güç kaynağı gerekli akımı(gücü) sağlamıyordu...

O zaman 12V da Maks. 37A akım çekliyor. Bu motorun peek gücü = 12*37= 481Watt
Tork değeri ise 0.23NM

Force Constant değeri, Newton/Amper idi o halde 0.23/37=~0.006 hesaplanır.

elimizde bu değer olduğuna göre motor yüksüz iken 0,95A çekiyomuş ne kadar tork üretiyor hesaplayalım...

No Load Torku = 0.006 x0.95 = 0,0057NM= 5.7mNM hesaplanır...

Öyle ise tabloda verilen Max efficiency ( en iyi verim alındığı değerler ) durumu içinde hesap yapalım...

0.006 x 5.93 = 0,037 = 36,7mNM tork hesaplıyorum. Tabloda bu değer 31,8mNM olarak verilmiş yakın bir değer hesaplasamda tam değeri tutturamadım. Halbuki aynı datasheet de bulunan grafik (aşağıda) incelendiğinde akım ile tork ilişkisi tamamen doğrusal...

Maks verim noktasından Force consant hesaplar isek 0.0318/5.93 =0,0053 oranını hesaplıyoruz. Yakın değerler muhtemelen tabloya yazılan değerlerdeki yuvarlamalardan bu farkımız oluşuyor.

1622745587126.png

Bu aşamada motorumuz kaç amper çekerken ne kadar tork üretiyor artık biliyoruz...

Not :Force Constant ve Tork Constant aynı şeydir. "Kc" ile gösterilir.

...

Sürekli çalışma koşulu hakkında net bir bilgi olmasa farnell in dökümanında şu bilgi verilmiş: "DC motorlar, yüksüz hızlarına yakın bir hız aralığında sürekli çalışacak şekilde yapılmıştır. Bu hız aralığı, çoğu uygulama için genellikle çok yüksektir. Bu hızı azaltmak için, her biri çoğu hız gereksinimine uyacak bir dizi dişli oranına sahip eksiksiz bir dişli motor yelpazesi mevcuttur."

Bu bilgi ışığında Max efficiency şartlarında maksimum hıza yakın olduğumuz için bu durumda motorun kesintisiz çalışabildiğini varsayıyorum bu durumda motorumunzun continuous torku 31.8mNM (tablodan)

Bu değerler üzerinde motorumuz aşırı ısınıp bozuluyor. Maks sargı sıcaklığını 150°C, ortam ısınını 25°C kabul eder isek continuous şartlar altında motor sargılarımız 125°C ye ulaşıyor.

...

back EMF constant (Motor velocity constant) durumuna bakalım...

Back EMF Constant : V/speed olduğuna göre stall durumda hız(devir) sıfır olduğu için back emf gerilimide sıfırdır. O halde sargı gerilimi 12V kayak gerilimine eşittir. Bu durumda sargı omik direncini hesaplayalım.

R=V/I = 12/37=0.33R Hesaplanır.

yüksüz durumda motorumuz 0.95A çekiyordu. O halde yüksüz durumda sargımızdaki gerilim. V = I x R den 0,95 x 0,33= 0,3V hesaplanır.

Back Emf Gerilimi = 12-0,3 = 11,7V Hesaplanır.

sabitimiz 11,7/17500(rpm) = ~0,0007 hesaplanır.

Max efficiency durumunda devirimiz 15080 idi

bu durumda emf gerilimi = 15080 x 0.0007= ~10.06V hesaplanır.

12-10 = 2V civarında (etkin) sargı gerilimi buluyoruz.

I = V/R = 2/0,33 = 6A motor akımı hesaplıyoruz ki tabloda 5,93 verilmiş. Fark yine yuvarlamalardan...

Nereye vardık?

Motorumuz 3A çeksin. V=I x R = 3 x 0,33 = ~1 Volt etkin sargı gerilimi... 11 Volt back emf gerilimi.

0,0007= 11V / Devir ise Devir = 11 / 0,0007 =~15715 Rpm...

Artık motorumuzun çektiği akıma göre kaç devirde döndüğünü hesaplıyoruz...

Son olarak Motorumuz 3A çeker iken ne kadar tork üretiyor ona bakalım...

Yukarıda tork sabitimizi 0.006 olarak hesaplamıştık.

3A için 3x0.0006= 0,018 = 18mNM tork üretildiğini hesaplıyoruz....

Artık Tork,Akım,Sıcaklık,Devir arasındaki ilişkilere hakim olduk. Bir ara başka bir başlık altında bu tork un ne işe yaradığına bakarız biraz ;)

Yararlanılan Kaynaklar :

Ekler

• 1622743334027.png
    1622743334027.png
    61.5 KB · Görüntüleme: 144
Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,850
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back