Raspberry pi kırmızı led yanıyor ve kalıyor

fmy

Aktif Üye
Merhabalar elimde bir raspi 3 b+ var. Arkadaşım bu bozuk sen tamir edersin ben yenisini alıcam diyip bana hediye etmişti. bende elime aldım ve sd karta raspian kurup taktım ancak ekran gelmiyor. sadece üzerinde bulunan kırmızı led yanıyor ve kalıyor. internette araştırdım sd kart temassızlığı olabilir demişler kağıt sıkıştırıp denemişler, denedim olmadı. sonra voltaj yetersiz olabilir demişler vcc ve gnd kısmını ölçtüğümde 5v görebiliyorum. sd kart bozuk olabilir demişler onuda değişip denedim ama nafile. bu sorundan muzdarip olan birçok kişi var yabancı forumlarda ama sorunu çözen yok galiba. acaba benzer olay başına gelmiş olan var mı=)

Ben de kullanıyorum ama bu tarz bir sorun hiç yaşamadım. Raspberry'de bios yok. Dolayısıyla gerilim ve temas sorunu dışına başka bir şey çok olası durmuyor. Önce SD karttan emin olup sonra voltaj sorununa bakmak gerekir. Bahsettiğin kırmızı ışık uyarısı gerilim hatası. Bu durumda voltajı takip etmek gerekiyor. Güç kaynağın gerekli gerilimi veriyor demişsin ama gerekli akımı (min 700 mA, tavsiye edilen 2A) sağlayabiliyor mu? USB güç ölçer ya da ölçü aleti ile geçen akımı da ölçmekte yarar var. Bir de 1.8V ve 3.3V gerilimleri ne durumda? Burada şeması mevcut.

Öncelikle SDCARD'ı doğru hazırladığından emin olman lazım. Yoksa çalışan kartı çalışmıyor zannedebilirsin :) SDCARD konnektörde de problem olabilir. Büyüteç altında hem lehimleri hem de mekanik aksamı kontrol edebilirsin.

Eğer SDCARD sorunu yoksa çektiği akımı kontrol et. Bende pi 3 model B var (B+ değil) ve güç verdikten sonra 100 mA gibi bir akımla başlıyor ve bu akım sürekli değişkenlik göstererek (500 mA lere çıkıyor) en sonunda 250 mA civarında oturuyor.

Eğer senin kartta 100 mA gibi bir akımla başlayıp hiç değişmiyorsa işlemcinin kendisi arızalı olabilir veya BGA lehimlerde korozyondan dolayı temassızlık olabilir. Şunu deneyebilirsin: İşlemciyi baş ve işaret parmağın ile iyice ez ve bu sırada güç ver. Boot ediyorsa BGA lehim problemi var.

akım bu şekilde kalıyor=) acaba işlemci mi gidik? pinlerden 5v görebiliyorum. 1.8 ve 3.3v gerilimlerini okumak için şemaya baktım ama karttaki yerlerini göremedim:(

edit:3.3v u göremiyorum

Ekler

• WhatsApp Image 2020-03-11 at 22.22.41.jpeg
    WhatsApp Image 2020-03-11 at 22.22.41.jpeg
    69.7 KB · Görüntüleme: 302
Akım hiç değişmiyorsa işlemci çalışmıyor demektir. Bunun da anlamı ya işlemcinin kendisi arızalı veya BGA lehimlerinde sorunu var.

şematiğe göre ölçüm yaptım da XR77004 çipinin çıkışında ne 3.3 ne de 1.8v görebiliyorum. dolayısıyla bu bozuk olabilir

şematiğe göre ölçüm yaptım da XR77004 çipinin çıkışında ne 3.3 ne de 1.8v görebiliyorum. dolayısıyla bu bozuk olabilir

XR77004 çipinde VDD_CORE çıkış veriyor mu? Bir de şemada böyle demiş ama bunun bir datasheet'i yok. Asıl çipin üzerinde ne yazıyor?

Evet şimdi RPI3 resimlerinden gördüm. Çip aslında XR7704. Korsanları caydırmak için kasten şemayı yalan yanlış yapmışlar herhalde :)

Neyse, XR7704 bir PMIC (power management IC). Sisteme güç uygulandığında PMIC, öncelikle VDD_CORE çıkışını vermesi lazım ve işlemciyi çalıştırması lazım. PMIC'in diğer çıkışlarını zamanı gelince işlemci açacak (PMIC'e komut göndererek).

yani bu durumda pmic arızalı olduğu için işlemci açılmıyor dolayısıyla diğer çıkışlarıda açamıyor işlemci, ozaman digikeyden bir tane alayım=)

yani bu durumda pmic arızalı olduğu için işlemci açılmıyor dolayısıyla diğer çıkışlarıda açamıyor işlemci, ozaman digikeyden bir tane alayım=)

Ben PMIC arızalı falan demedim :) Dikkatlı okursan bir soru sormuştum. Eğer VDD_CORE varsa, o zaman PMIC çok büyük ihtimalle sağlamdır!

Bugün bende Rasp 3 b+ cıkardım kutusundan en son açıp biraz takılmıştım sonra normal shut down diyip kapatmıştım bugün güç kaynağına bağladım bir türlü açılmıyor kırmızı ışık yanıyor yeşil ışık pır pır yanıyor. ama acılmıyor 0.4 amperde kalıyor ilk acılırken 0.7 A kadar cıkıyor ama sonrasında 0.4 A civarlarında set oluyor. ekrana görüntü gelmiyor. bu arada güç kaynağı 5 v 5 ampere set edilmiş durumda ve 5 amperi havada karada vericek bir güç kaynağım var o yüzden akımdan dolayı bir sorun olduğunu sanmıyorum.

Ama bazı sitelerde ve yabancı yotube kanallarında 5.1 veya 5.2 volt arası voltaj ile calıştığı gösterilmiş tam 5 v ve altına power az simgesi cıkıyor. hatta herifin biri 5.6 Volt seviyelerine kadar cıkıyor. Bende buradaki tecrübelere dayanarak 5.3 V set ettim güç kaynağımı.

Daha sonrasında ise Yeniden imaj dosyasını indirdim ve tekrardan SD card a bunu yazdım. ve Tekrardan calıştırdım. bu sefer çalıştı ve desktop geldi 0.6 A setlendi akım şuan. desktopta hiç bir şey yapmıyorum.

Kırmızı led (power_led) ise yanmaya devam ediyor. demek ki benim SD card'a yakmış olduğum imaj dosyasında bir sorun oluştu. o yüzden sistem bir türlü boot olmuyordu galiba. yalnız Besleme voltajını 5.3 Volt yaptığım halde arada yine power simgesi cıkıp gidiyor anlık olarak.

calıştıktna sonra voltajı 5 v düşürdüm power simgesi direk geldi. 5.3 V geri cekinci power simgesi gitti. yani bu modül 5.1 v ile 5.3 volt arası beslemek daha sağlıklı bence herif 5.6 kadar cıkmış bir şey olmamış.

WhatsApp Image 2020-03-13 at 14.21.08.jpeg

Tekrardan SD card formatlayıp tekrardan imaj yakıp beslemeyide 5.3v ayarladıktan sonra ilk start. ve başarılı bir kurulum.

WhatsApp Image 2020-03-13 at 14.21.00.jpeg

5.3V besleniyor gördüğün gibi. desktop ekranındayım şuan 0.6 A de duruyor. işlem yaparsam bu oynuyor tabiki. lakin sistme ilk boot sürecinde 0.8 lere kadar bile vurabiliyor.

Son düzenleme:
sen Bu imaj dosyasını indir.

Screenshot_1.png

Daha sonrasında ise :

Buradaki adımları takip ederken SD cardı formatla daha sonrada gösteridiğim imajı yazacaksın. ayarlı bir güç kaynağı var ise 5.3 volt seviyesinde güç vermeni öneriyorum. büyük ihtimalle calışacaktır. Ayrıca Bağlantı kablolarında sakat olabilir piyasada bozuk bir dünya HDMI kablosu dolu, calıştığına emin olduğun bir kablo kullanmanı öneririm.

Ve Önemli gördüğüm bir başka şey ise HDMI TO VGA cok dandik. kafasına göre bazen çalışıyor bazen hiç calışmıyor hatta bir ara ekran gidip gidip geliyordu dedim aha yaktık heralde arızalandı meğerse kablonun dandikliği şuan direk HDMI girişi olan bir ekrana takıyorum hiç bir sorun yok kapat aç bir sorun oluşmuyor.

respberry b+ satın almıştım bugün teslim edildi.
sd kart programlayıp çalıştırınca önce kırmızı led yanıyor sonra yeşil led arada bir yanıyor (sd kart aktivitesi olabilir)
VDD_CORE voltajı 1.2V.

respberry b+ satın almıştım bugün teslim edildi.
sd kart programlayıp çalıştırınca önce kırmızı led yanıyor sonra yeşil led arada bir yanıyor (sd kart aktivitesi olabilir)
VDD_CORE voltajı 1.2V.
benim vdd core voltajı sıfır:(

benim vdd core voltajı sıfır:(

Tamam, işte şimdi PMIC'in bozuk olduğunu düşünebiliriz :) Eğer VDD_CORE voltajı olsaydı o zaman işlemcinin bozuk olma durumu vardı.

Bugün bende Rasp 3 b+ cıkardım kutusundan en son açıp biraz takılmıştım sonra normal shut down diyip kapatmıştım bugün güç kaynağına bağladım bir türlü açılmıyor kırmızı ışık yanıyor yeşil ışık pır pır yanıyor. ama acılmıyor 0.4 amperde kalıyor ilk acılırken 0.7 A kadar cıkıyor ama sonrasında 0.4 A civarlarında set oluyor. ekrana görüntü gelmiyor. bu arada güç kaynağı 5 v 5 ampere set edilmiş durumda ve 5 amperi havada karada vericek bir güç kaynağım var o yüzden akımdan dolayı bir sorun olduğunu sanmıyorum.

Ama bazı sitelerde ve yabancı yotube kanallarında 5.1 veya 5.2 volt arası voltaj ile calıştığı gösterilmiş tam 5 v ve altına power az simgesi cıkıyor. hatta herifin biri 5.6 Volt seviyelerine kadar cıkıyor. Bende buradaki tecrübelere dayanarak 5.3 V set ettim güç kaynağımı.

Daha sonrasında ise Yeniden imaj dosyasını indirdim ve tekrardan SD card a bunu yazdım. ve Tekrardan calıştırdım. bu sefer çalıştı ve desktop geldi 0.6 A setlendi akım şuan. desktopta hiç bir şey yapmıyorum.

Kırmızı led (power_led) ise yanmaya devam ediyor. demek ki benim SD card'a yakmış olduğum imaj dosyasında bir sorun oluştu. o yüzden sistem bir türlü boot olmuyordu galiba. yalnız Besleme voltajını 5.3 Volt yaptığım halde arada yine power simgesi cıkıp gidiyor anlık olarak.

calıştıktna sonra voltajı 5 v düşürdüm power simgesi direk geldi. 5.3 V geri cekinci power simgesi gitti. yani bu modül 5.1 v ile 5.3 volt arası beslemek daha sağlıklı bence herif 5.6 kadar cıkmış bir şey olmamış.

3239 eklentisine bak

Tekrardan SD card formatlayıp tekrardan imaj yakıp beslemeyide 5.3v ayarladıktan sonra ilk start. ve başarılı bir kurulum.

3240 eklentisine bak

5.3V besleniyor gördüğün gibi. desktop ekranındayım şuan 0.6 A de duruyor. işlem yaparsam bu oynuyor tabiki. lakin sistme ilk boot sürecinde 0.8 lere kadar bile vurabiliyor.
Merhaba Furkan bey. Birebir anlattığınız gibi sorunla benim raspberry 4'te karşılaştım. Daha önceden cep telefonumun 5V 3 amper şarj aletiyle ve 5v 3 amper powerbank ile aleti çalıştırırken dün kırmızı ışık düz yanıyor ve yeşil ışık pır pır yapıyor ve görüntü gelmiyor. çok kısık dııızz diye seste geliyor içinden. Orjinal adaptörü voltajı 5.1V 3A. Şimdi söylediklerinizden doğru anladıysam 5.3 V 3 Amper verip yeni yazılmış sd kart ile çalıştırdığınızı mı söylüyorsunuz ? 2 güne kadar orjinal adaptörü gelecek onla da açar mı yoksa böyle bir voltaj yükseltme işlemi mi yapmalıyız ? Tabi elimde sizdeki gibi aletler olmadığı için bunu herhangi bir cep telefonu tv tamircisinde yapabilir miyiz ? bu paylaşımı yaptığınız için teşekkürler.

Merhaba Furkan bey. Birebir anlattığınız gibi sorunla benim raspberry 4'te karşılaştım. Daha önceden cep telefonumun 5V 3 amper şarj aletiyle ve 5v 3 amper powerbank ile aleti çalıştırırken dün kırmızı ışık düz yanıyor ve yeşil ışık pır pır yapıyor ve görüntü gelmiyor. çok kısık dııızz diye seste geliyor içinden. Orjinal adaptörü voltajı 5.1V 3A. Şimdi söylediklerinizden doğru anladıysam 5.3 V 3 Amper verip yeni yazılmış sd kart ile çalıştırdığınızı mı söylüyorsunuz ? 2 güne kadar orjinal adaptörü gelecek onla da açar mı yoksa böyle bir voltaj yükseltme işlemi mi yapmalıyız ? Tabi elimde sizdeki gibi aletler olmadığı için bunu herhangi bir cep telefonu tv tamircisinde yapabilir miyiz ? bu paylaşımı yaptığınız için teşekkürler.
Orjinal adaptör geldiğinde muhtemel sorun çözülecektir ayrıca orjinal adaptör kablosuda çok önemli dandik ve ince kesitli bir kabloda voltaj düşümü olduğu için buda raspda sorun teşkil ediyor. Orjinal adaptör gelince tekrar imaj burn edin sd karta sonrasında çalıştırın sorun kalmayacaktır.

Orjinal adaptör geldiğinde muhtemel sorun çözülecektir ayrıca orjinal adaptör kablosuda çok önemli dandik ve ince kesitli bir kabloda voltaj düşümü olduğu için buda raspda sorun teşkil ediyor. Orjinal adaptör gelince tekrar imaj burn edin sd karta sonrasında çalıştırın sorun kalmayacaktır.
şimdiye kadar çalışınca şimdi neden oldu diye düşündüm. şöyle ki ben en son kamera ile yüz tanıma kodu yazdım. öncedende yazıyordum ama bu sefer ki kod ağır geldi belki. Demek ki yüklü işlemde voltaj düşmesi yaşandı. Ya işlemciyi felan yaktık yada dediğiniz gibi çalışacak. inşallah bi an önce göndersinlerde deneyeyim. tamamdır sağol hocam

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,477
Son üye
krmz

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back