Reballing İşlemi Hakkında

volta

Kıdemli Üye
İnternette ekran kartı tamiri firmanın reballing işlemi gerektiren onarımlarda müşterilerine reballing işleminden sonra ekran kartı perte çıkabilir onaylıyorsan yapalım şeklinde teklif sunduğunu okudum. Bunu böyle çok sıradan bir teklif gibi sunmaları bana garip geldi. Tamam reballing kolay bir işlem olmayabilir ama sanki burada tamirci beceriksizliğinin faturasını müşteriye çıkartmak için yol yapıyor gibi geldi bana. Ben elektronik cihazları arızalanan arkadaşlarıma eğer cihaz pahalı bir cihaz ise cihazdan tamamen umudu kestiyseniz bana gelin diyorum çünkü henüz bu işin acemisiyim cihazı yapabilirimde elimde çöp olabilirde diyorum. Bu teklif sanki buna benziyor. Reballing hiç tecrübe etmediğim bir işlem olduğu için birde size sormak istedim. Reballing işlemindeki bu risk normal birşey mi yani bunun kralı gelse yine aynı şey mi olur yoksa bu tamircinin beceriksizliğinden mi kaynaklanıyor sizce? Burada amacım tamircinin becerisini küçümsemek değil. Sadece tamirci tam hakim olmadığı bir alanda müşteriye durduk yere mağduriyet yaratıyor gibi geldi.

Valla o kadar Louis Rossman videosu izledim, bir kere bile reballing yaparken "hay Allah, cihaz perte çıktı" dediğini duymadım :rolleyes:

Valla o kadar Louis Rossman videosu izledim, bir kere bile reballing yaparken "hay Allah, cihaz perte çıktı" dediğini duymadım :rolleyes:
Bende :) .Bu yüzden bana garip geldi. Birde adam kendini biz müşteriyi uyardık, vermeseymiş o zaman diye savunuyor. Kartın chipsetini çatlatmış galiba. Müşteriye giden mesaj şöyle ''reballing yapıldı işlem sırasında chipset sustu, işlem başarısız iade''.

Son düzenleme:
bu islem birazda kullanilan cihaza bagli, her anakarta uygulayacagin isi ayni degil, birak isitmayi soguturken bile belli bir profilde sogutmak gerekiyor, temizligi bile ozenli bir sekilde yapmazaniz sonuc yine husran olur, tabiki her isitma isleminde de chip biraz zarar gorur, nihayetinde padlara cikan baglanti noktalari cok nazik.

bu islem birazda kullanilan cihaza bagli, her anakarta uygulayacagin isi ayni degil, birak isitmayi soguturken bile belli bir profilde sogutmak gerekiyor, temizligi bile ozenli bir sekilde yapmazaniz sonuc yine husran olur, tabiki her isitma isleminde de chip biraz zarar gorur, nihayetinde padlara cikan baglanti noktalari cok nazik.
Yani herkes yapabileceği bir işlem değil. Benim de takıldığım nokta burası zaten.

reballing'de çok garip olaylar oluyor ben 40 yılda yapsam tırsarım.

müthiş reballing yaptın çip sağalam ısındı soğutu lehimler tuttu geldin oturtmaya oturtırken mesela 4 tane yan yana ground pad vardı 1si lehimlendmedi veya araya toz girdi iletime engel oldu.

üreticinin akımı dağıtmak için hesapladığı 4 pad yerine 3 padden akım geçmeye başladı zamanla haddiden fazla akım geçen padler ısına soğuya soğuk lehim oldu böyle riskleri var.

oturttuktan sonra hiçbir padi görememek en büyük riski aslında hepsi lehimlendi mi?
belki çip sapasağlam ama besleme aldığı pinler lehimlenmedi sende dedin kart perte ayrıldı geçmiş olsun.

Yani herkes yapabileceği bir işlem değil. Benim de takıldığım nokta burası zaten.
teknik bilgi kadar da el mahareti isteyen bir is, herkes yapar yada yapamaz diyemem, su anda bilgisayar konrollu programlar ile bircok ebatta ve kalinlikta kart icin profiller var onlara sadik kalarak yapildiginda neden olmasin ama birde su nokta var, eski chiplerin padlari arasindaki bosluklar ile yeni chiplerin pad bosluklari arasinda daglar kadar fark var, yeni chiplerin padlari birbirine cok yakin, yani yeni gpu larda reballing daha zor.

Eğitimli teknik servisler olmakla birlikte, yetkili servisler de var. Buralarda öyle bir "sorumluluk reddi" olamaz. Demek ki bu iş doğru yapılabiliyor...

Bahsettiğin durum aynı oto sanayideki usta ile yetkili servis arasındaki fark gibi.

İşinin sorumluluğunu alamayan yerlerde "tamir" gören cihazların çok uzun süre çalışmadığına çok tanık oldum.

Bu yaklaşımın maliyeti uzun vadede hep daha fazla.

Bunu diyen firmanin elinde uygun alet yoktur. Sicak hava ve 200 TL'lik metal isitma plakasi ile falan yapmaya calisiyordur.

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back