Regülatör ölçümü işe yaramıyor mu? (Motosiklet regülatörü)

orijinal

Üye
Merhabalar,
Scooterda 5 pinli regülatör kullanılmış; akü dolmuyor ve çalışma sorunları var, ölçümlerde sürekli değişkenlik vardı, bir tane motosikletler için olan ölçüm cihazı bozuldu, ekranı hiç açılmıyor. Neyse yeni regülatör satın aldım ve elimde olanları da ölçeyim dedim toplam 3 regülatör var ve diyot kademesindeki sonuçlara göre sağlam 3'ü de.
Regülatörün sarı ve turuncu ya da pembe renk kabloları ac giriş kısmı.
00RNoo.jpg

Yeni regülatör siyah olan (üstteki)

Multimetre probu kırmızıda sabit, regülatör kablosu kırmızı:

Multimetre probu siyah

Tüm kablolarda OL

Multimetre probu siyahta sabit, regülatör kablosu kırmızı:

Multimetre probu kırmızı

Sarı kablo: 0.542V

Pembe kablo: 0.544 V

Yeşil kablo: 1.007V

Multimetre probu kırmızıda sabit, regülatör kablosu yeşil:

Multimetre probu siyah

Sarı kablo:0.547V

Pembe kablo: 0544V

Kırmızı kablo:1.008V

Multimetre probu siyahta sabit, regülatör kablosu yeşil:

Multimetre probu kırmızı

Tüm kablolarda OL

Sarı ve pembe kablo arası her yönde de OL

Fişli, faston terminalli olan (ortadaki regülatör)

Multimetre probu siyah

Tüm kablolarda OL

Multimetre probu kırmızı

Sarı kablo: 0.540V

Turuncu kablo:0.544V

Yeşil kablo:1.000V

Multimetre probu siyah

Sarı kablo: 0.537V

Turuncu kablo:0.550V

Kırmızı kablo:1.003V

Multimetre probu kırmızı

Tüm kablolarda OL

Sarı ve Turuncu kablolar iki yönde de OL

Açık uçlu olan regülatör (alttaki)

Multimetre probu siyah

Tüm kablolarda OL

Multimetre probu kırmızı

Sarı kablo:0.532V

Pembe kablo:0.543V

Yeşil kablo:1.004V

Multimetre probu siyah

Sarı kablo:0.538V

Pembe kablo:0.549V

Kırmızı kablo:1.004V

Multimetre probu kırmızı

Tüm kablolarda OL

Sarı ve pembe arası iki yönde de OL

Trafo ile 18.8VAC verdiğimde:

1. regulator 14.57VDC

2. regülatör otomatik multimetre ile 7.176VAC ben DC kademesine aldığımda 6.7VDC

3. regülatörde 18.65VDC değerlerini alıyorum bunları seri ampul devresinden ölçtüm. 1. ve 2. regülatörde ampul yanıyordu fakat 3. regülatörde ampul yanmıyordu.

Değerlere göre sağlam ama diğer sonuçlara göre sağlıklı değil. Ölçüm işe yaramıyor mu ya da yanlış mı ölçüyorum?

IMG_20240406_233933.jpg

Uzun uzun yazmışsınız, eminim hepsini okuyup yorumlayarak daha farklı bilgiler de çıkarılabilir ama maalesef böyle bir zamanı koymak zor. Bazen konularda hiç bilgi verilmiyor diye kızıyoruz ama çok bilgi verilince de okuması mümkün olmayabiliyor.

Neyse sözün özü diyot testi denen test ile bir aletin sağlam olup olmadığını anlamak mümkün değil, eğer sağlamdan ayrışıyorsa bozuk denebilir ancak benzer/aynı değeri verdiği durumda sağlam demek doğru değil. Günün sonunda olması gereken hangisi onu bile anlamasamda, 3. Regülatör de tam köprü doğrultmadan sonra ufak bir kapasite olduğu için multimetre o DC değeri okuyor, AC voltaj oku derseniz büyük ihtimalle o voltajın çok büyük kısmı AC komponent. Neden bu yorumu yapıyorum, 18.8Vac rms i ideal şekilde doğrultup hiç kapasite koymazsanız çıkan dalga şeklinin mean i yaklaşık olarak 17V gelir, biraz kapasite konulunca DC de öyle bir değer okuması bazı multimetreler için mümkün.

2. Regülatör için bir tahminim yok, multimetre yerine scope görüntüsü koyulursa o zaman düşünülür. Gerçekten 6.7V dc nin üstüne binmiş bir AC 7V rms mümkün değil(peak negatife gidiyor), acaba ne kadarı DC ne kadarı AC bir görmek lazım. Çünkü aynı şekilde bahsedilen AC nin mean i söylenen DC ye çok yakın, belki de sadece o AC komponent var.

Uzun uzun yazmışsınız, eminim hepsini okuyup yorumlayarak daha farklı bilgiler de çıkarılabilir ama maalesef böyle bir zamanı koymak zor. Bazen konularda hiç bilgi verilmiyor diye kızıyoruz ama çok bilgi verilince de okuması mümkün olmayabiliyor.

Neyse sözün özü diyot testi denen test ile bir aletin sağlam olup olmadığını anlamak mümkün değil, eğer sağlamdan ayrışıyorsa bozuk denebilir ancak benzer/aynı değeri verdiği durumda sağlam demek doğru değil. Günün sonunda olması gereken hangisi onu bile anlamasamda, 3. Regülatör de tam köprü doğrultmadan sonra ufak bir kapasite olduğu için multimetre o DC değeri okuyor, AC voltaj oku derseniz büyük ihtimalle o voltajın çok büyük kısmı AC komponent. Neden bu yorumu yapıyorum, 18.8Vac rms i ideal şekilde doğrultup hiç kapasite koymazsanız çıkan dalga şeklinin mean i yaklaşık olarak 17V gelir, biraz kapasite konulunca DC de öyle bir değer okuması bazı multimetreler için mümkün.

2. Regülatör için bir tahminim yok, multimetre yerine scope görüntüsü koyulursa o zaman düşünülür. Gerçekten 6.7V dc nin üstüne binmiş bir AC 7V rms mümkün değil(peak negatife gidiyor), acaba ne kadarı DC ne kadarı AC bir görmek lazım. Çünkü aynı şekilde bahsedilen AC nin mean i söylenen DC ye çok yakın, belki de sadece o AC komponent var.
Teşekkür ederim öncelikle.
Youtube'da ya da forumlarda ölçümler genelde böyle anlatılıyor. Diyot testinde sağlam olduğunu anlamak mümkün değil demekki, yazdığınız gibi ki zaten 2. regülatör arızalı diye düşünüyorum ben, 1. regülatör sıfır, 3. regülatörü bilemiyorum. Fakat çıkışta sabit 14.4 DC volt olması gerek aküyü sağlıklı şekilde şarj etmesi için.

Sağ olun.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,879
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back