Rezistansların verimi

Cebri sogutma yapmak yada bir sogutucu metalle uzerinden atilan isiyi degistirmek direnc uzerinden atilan isiyi degistirmez yada direncin verimini degistirmez.

Benim dedigim bu.

Ayni seyi soyluyorum.

Kapali bir sisteme 5 wattlik 5 ohm bir direnc , bir digerine 100 wattlik 5 ohm vir direnc koyup ikisindende sabit 5 volt 1 amper akitiyoruz.

Sonuc ikiside ayni isiyi disari verir. Kapali sistemlerin giris sicakliklari esit ise cikis sicakliklarida esittir. DEGISMEZ.

Burada degisen tek sey alanin fqrkindan dolayi direnclerin yuzey sicakliklari degisir.

Farkında değilsin ama şu anda tam olarak benim dediğimi söyledin.

Oluşacak ısı enerjisi tüm dirençlerde aynıdır ve elektriksel gücün bir sonucu, o konuda aynı şeyi söylüyoruz.

Ama 5W lık direncin üzerindeki bu ısı enerjisini atma yeteneği ile 25W lık direncin atma yeteneği aynı değil. O yüzden 5W lık direnç daha fazla ısınacaktır.

Hepsinde aynı ısı enerjisinin açığa çıkacağı doğru ama son sıcaklık aynı olamaz.

Eğer aynı olursa o zaman 4W dirençte, 3W, 2W, 1W da da sıcaklık aynı olması lazım. Bu durumda yüksek waltı direnci kullanmaya gerek yok.

Abi burada da son sıcaklığın farkli oldugunu soylemistin. Bu benim dedigimle ayni degil. Ben son sıcaklığın ayni olacagini soyluyorum.

Ikincisi alt paragrafta direnc sicakliklarinin ayni oldugunu soylemedim sistemin son sicakligindan bahsediyorum. Ayni isiyi 1 cm2 alandan atmak icin daha yuksek sicakliga cikilmasi gerektigi ama 10 cm2 alandan atarken o kadar yuksek sicakliga cikmaya gerek yoktur. Temel isi transferi bilgisidir bu. Isi transferi yuzey alani ile dogru orantilidir.

Neden yari iletken transistor mosfetleri sogutucuya bagliyoruz yuzey alanini arttirip isi aktarimini yukseltmek. Bu sekilde transistor yada mosfet dqhq dusuk sicqkliklarda calisacak.

O zaman şöyle sorayım:

5W lık dirence 5V 1A verdik. 25W lık dirence de 5V 1A verdik. Sonra da termal kamera ile sıcaklıklarını ölçtük. Sıcaklık değerlerini karşılaştırdığımızda ne görürüz?

Ben 5W direncin sıcaklığının daha yüksek olacağını söylüyorum.

Sen de aynı şeyi söylüyorsun gibime geldi ama aynı şeyi söylemiyorum diyorsun. Sence ne olur? Sıcaklıkları eşit mi olur?

images (5).jpeg

Direnci dünyanın çekirdeği olarak kabul edersek, 5ohm dirençten 1A akım akıtırsak, direncin ürettiği ısı hep aynı olacaktır.
5w, 10w, 25w olayını da dünyanın katmanları olarak düşünürsek her katmanda ısı farklı olacaktır. 25w lık direncin 1.katmanında ısı 5w lık direncin ısısına eşit olacaktır, 2.katmanında 10w lık direncin katmanına eşit olacaktır. Bu katmanları çoğaltırsak belkide ısı yüzeye ulaşamayacaktır bile.
Sonuç olarak ısı aynı ısı ancak dağılımı farklı.

O zaman şöyle sorayım:

5W lık dirence 5V 1A verdik. 25W lık dirence de 5V 1A verdik. Sonra da termal kamera ile sıcaklıklarını ölçtük. Sıcaklık değerlerini karşılaştırdığımızda ne görürüz?

Ben 5W direncin sıcaklığının daha yüksek olacağını söylüyorum.

Sen de aynı şeyi söylüyorsun gibime geldi ama aynı şeyi söylemiyorum diyorsun. Sence ne olur? Sıcaklıkları eşit mi olur?

Abi direncin sicakligindan bahsetmiyorum

Kapali bir sistemden bahsediyoruz

Iki direncin sicakligi elbette farkli olacak ayni seyi soyluyoruz. Konu iki direncin dışarı ayni isiyi verip vermedigi?

Sence bu soyledigin iki direnc dışarı ayni isiyi verirmi vermezmi?

Sence bu soyledigin iki direnc dışarı ayni isiyi verirmi vermezmi?

Evet aynı ısıyı sonunda dışarı verir tabiki, onu başta zaten elektrik enerjisinin %100 ısıya dönüşeceğini belirtmiştim. Aradaki fark bunun ne kadar hızlı yapıldığı. 5W lık dirençte dışarıya ısı transferi daha yavaş olacağı için direnç daha fazla ısınacak. 25W lık dirençte dışarıya ısı transferi daha hızlı olacaktır o yüzden daha az ısınacak.

Güç (Power ) formülü Voltaj xAkımdır veya Volttajı IxR diye açarsak Akımın karesi çarpı dirençtir.Bunun başka şekilde bir izahı yoktur.
Aynı direnç değerine sahip farklı watt lardaki izole edilmiş dirençlerleki sıcaklıklarda aynıdır.Ama burada kasdedilen aynı sıcaklığın oranı nedir
Aynı malzemeden imal edilen farklı wattlardaki dirençler izole küçük odalara konduğunda ,5 wattlık direncin bulunduğu,ısıdan izole odanın hacminin bu direncin hacmine oranı ,ile en büyük direncin izole edildiği ortamın hacminin bu direncin hacmine oranıda eşitse nasıl bir deney sonucu bekleniyor?
5 watt lık direncin üzerindeki sıcaklığın atıyorum 20 derece celsius ise 20 wattlık direncin üzerindede 19,9 derece celsius gibi bir sıcaklık ölçülebilir.

Bu fark bizim yanıldığımızı göstermez .Hiçbir deney % 100 hassasiyette değildir.Eğer o kadar hassasiyetin peşinde isek zaten dirençlerdede %1 civarındaki tolerans da etkilidir.
Siz zamanı ölçerken atom saatini referans alırsınız ama atom saatleri de uzayda sanıp sönen qusarlarla kalibre edilirler.

Güç (Power ) formülü Voltaj xAkımdır veya Volttajı IxR diye açarsak Akımın karesi çarpı dirençtir.Bunun başka şekilde bir izahı yoktur.
Aynı direnç değerine sahip farklı watt lardaki izole edilmiş dirençlerleki sıcaklıklarda aynıdır.Ama burada kasdedilen aynı sıcaklığın oranı nedir
Aynı malzemeden imal edilen farklı wattlardaki dirençler izole küçük odalara konduğunda ,5 wattlık direncin bulunduğu,ısıdan izole odanın hacminin bu direncin hacmine oranı ,ile en büyük direncin izole edildiği ortamın hacminin bu direncin hacmine oranıda eşitse nasıl bir deney sonucu bekleniyor?
5 watt lık direncin üzerindeki sıcaklığın atıyorum 20 derece celsius ise 20 wattlık direncin üzerindede 19,9 derece celsius gibi bir sıcaklık ölçülebilir.

Bu fark bizim yanıldığımızı göstermez .Hiçbir deney % 100 hassasiyette değildir.Eğer o kadar hassasiyetin peşinde isek zaten dirençlerdede %1 civarındaki tolerans da etkilidir.
Siz zamanı ölçerken atom saatini referans alırsınız ama atom saatleri de uzayda sanıp sönen qusarlarla kalibre edilirler.

O zaman aynı soruyu soraym:

Aynı direnç değerine sahip 5W ve 25W aluminyum direnci çalışma masasının üstüne koyacağım ve AYNI akımı geçireceğim. Sonra da termometre ile sıcaklıklarını ölçeceğim. Aradaki fark çok küçük olacak ve sadece deney hataları ve toleranslardan mı kaynaklanacak diyorsun? Eğer öyle diyorsan elimde 25W aluminyum direnç var. 5W olanını da alıp bu deneyi yapacağım ve hep beraber göreceğiz sonucu.

Neden soğutucularını çıkartıp denemiyorsunuz?Sonuçta büyük hacimli soğutucu aynı ısıyı soğutuyor

Veya 25 wattlık soğutucuları hepsine bağlayın öyle deneyin ne kadar değişeceğini o zaman görelim

Neden soğutucularını çıkartıp denemiyorsunuz?Sonuçta büyük hacimli soğutucu aynı ısıyı soğutuyor

Bunların soğutucusu yok. İstersen takıyorsun. Ama 25W olan direncin boyutu 5W olan dirence göre epey daha büyük.

Veya 25 wattlık soğutucuları hepsine bağlayın öyle deneyin ne kadar değişeceğini o zaman görelim

Evet ikisine de soğutucu bağlayabilirim. Ama bu durumda ikisi de soğuyacak ve ben diyorum ki gene 5W, 25W a göre ÇOK BELİRGİN olarak daha sıcak olacak (hata ve toleranstan çok öte bir fark olacak).

Şimdi ortada iki durum var.

İki farklı güçteki ayı omajdaki dirençlerin üzerinden aynı akımı geçirme kuralına göre ,

1- Dirençlerin sıcaklıkları,
2- İzole bir ortamın deneysel olarak son sıcaklığı ( deney konusunu yukardaki mesajlarda vermiştik )

1- Dirençlerin boyutları ve şekilleri birbirinden farklı ise çalışma sıcaklıkları farklı olacaktır. Büyük hacme sahip direnc yüzey alanının fazla olmasından dolayı ısıyı daha iyi transfer edeceği için. Bu durumda büyük hacime sahip direncin sıcaklığı düşük , küçük hacime sahip direnç daha sıcak olacaktır.

2- Deneysel test için iki farklı direnç izole bir ortamda aynı akım geçirilirse sonuç hedef sıcaklıkları iki sisteminde aynı olacaktır. Çünkü sisteme giren enerji sabit ve aynıdır.

Veya dirençlerin hacimleri ile aynı oranda yüzeye sahip alüminyum levhalar la soğutulsun ?

Veya dirençlerin hacimleri ile aynı oranda yüzeye sahip alüminyum levhalar la soğutulsun ?

Zaten 5W dirence yeterince soğutucu koyarsan o direnci artık 25W lık direnç yapmış olursun ve tabiki aynı sıcaklığa düşer. Veya şunu da yapabilirsin: İki dirence de termometre bağlarsın ve bir vantilatör ile, sıcaklık eşit olana kadar sıcak direnci üflersin.

İşin özünde ısı transfer yeteneği var. 5W ve 25W dirençler fiziksel boyut olarak farklıdır, o yüzden ısı transfer yetenekleri de farklıdır. Giren ısı enerjisi aynı da olsa çıkan aynı olamiyor ve dolayısıyla küçük olan direncin sıcaklığı yükseliyor.

Aynı direnç değerine sahip 5W ve 25W aluminyum direnci çalışma masasının üstüne koyacağım ve AYNI akımı geçireceğim. Sonra da termometre ile sıcaklıklarını ölçeceğim. Aradaki fark çok küçük olacak ve sadece deney hataları ve toleranslardan mı kaynaklanacak diyorsun? Eğer öyle diyorsan elimde 25W aluminyum direnç var. 5W olanını da alıp bu deneyi yapacağım ve hep beraber göreceğiz sonucu.

Bu deney vakumda yapılsa bile aynı sonucu vermez. Atladığımız bir şey daha var: dirençlerin kütleleri farklı ise ısı kapasiteleri (C) farklı olacaktır. Verdiğimiz enerji (Q) hepsinde aynı olacak. ΔT = Q/C formülüne göre sıcaklıkları artar.

Neden soğutucularını çıkartıp denemiyorsunuz?

Bu tartışmada konu "direnç ne kadar ısı üretiyor"dan "direnç kendini ve etrafı ne kadar ısıtıyor"a kaydı. Neden bilmiyorum, insanlar direncin ve havanın sıcaklığının ne olacağını merak ediyor.

Benim için şu cümle tatmin edici: "eşit ısı üreten dirençlerin sıcaklığı, ısı kapasiteleri ve yüzeyleriyle orantılı ısı yayma oranlarıyla bağlantılı olarak artar"

Bu deney vakumda yapılsa bile aynı sonucu vermez. Atladığımız bir şey daha var: dirençlerin kütleleri farklı ise ısı kapasiteleri (C) farklı olacaktır. Verdiğimiz enerji (Q) hepsinde aynı olacak. ΔT = Q/C formülüne göre sıcaklıkları artar.

Kütleden dolayı ısı kapasitesi farklı olacaktır ama ben yeterince bekleyeceğim ve her iki direnç de bir denge noktasına ulaşacak. 25W lık direncin kütlesi fazla olduğu için denge noktasına gelmesi daha uzun sürecek.

Bu tartışmada konu "direnç ne kadar ısı üretiyor"dan "direnç kendini ve etrafı ne kadar ısıtıyor"a kaydı. Neden bilmiyorum, insanlar direncin ve havanın sıcaklığının ne olacağını merak ediyor.

Benim için şu cümle tatmin edici: "eşit ısı üreten dirençlerin sıcaklığı, ısı kapasiteleri ve yüzeyleriyle orantılı ısı yayma oranlarıyla bağlantılı olarak artar"

Tüm forumlarda bu olabiliyor :D Ama işe pratik olarak baktığın zaman devre tasarımında direncin sıcaklığı önemli bir konudur, o yüzden bu yöne kayması çok da büyük bir kayıp değil.

@taydın bence bazı şeyler karışıyor

bir direnç düşünelim
Bu crom tel olsun
atıyorum 10 ohm luk
croum un özdirencinden hesap ettik ki atıyorum 0,1 mm kalınlığında örneğin 10 cm uzunluğunda bir tel tam olarak 10 ohm yapıyor
Bu telin çekebileceği akımda örneğin 2 amper olsun
Biz bu tele 30 volt uygularsak bu tel ne olur?

@taydın bence bazı şeyler karışıyor

bir direnç düşünelim
Bu crom nikel tel olsun
atıyorum 10 ohm luk
croum un özdirencinden hesap ettik ki atıyorum 0,1 mm kalınlığında örneğin 10 cm uzunluğunda bir tel tam olarak 10 ohm yapıyor
Bu telin çekebileceği akımda örneğin 2 amper olsun
Biz bu tele 30 volt uygularsak bu tel ne olur?

Bilmiyorum ne olur. Belki akkor olur ve öyle kalır, belki de aşırı ısıdan kopar.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back