RGB şerid led yanarken amfiden cızırtı geliyor.

furk

Üye
Merhabalar, 2*3 W pam8403 mini amfi devrem var. Bunu Arduino projemde kullanmak için aldım. Projem evimdeki bir köşeyi rgb ledler ile süslemek ve gerektiğinde ses çalmak, cızırtı sorunu yaşıyorum.

Uzaktan kumandadan bir tuşa bastığımda ses çalıyor, sonrasında ise şerit led yanmaya başlıyor ancak şerit led yandığı anda 4 ohm 3W hoparlörlerimden kulak tırmalacıyı bir cızırtı geliyor. Bu konuyu çok araştırdım arduino ve elektronikte yeni olduğum için sadece internetteki kaynaklara göre düzeltmeye çalıştım ancak bir sonuca varamadım.

Rgb ledleri 12v adaptör, 3w amfi modülünü ise telefon adaptörü (5v 2a) ile beslediğimde hiç bir sorun yok. Ancak tek adaptör kullanarak hem rgb led sürmeyi hemde müzik çalmasını istediğim zaman ledler yanınca böyle ses alıyorum:
Video:

Devre şeması:
loaaa.png

Denediğim yöntemler:
Amfinin +'sına 1n4001 diyot koydum. (işe yaramadı)
Amfinin + ve -'sine 1000uf 25V kondansatör koydum (işe yaramadı)
12v 3a adaptörün artısını ve eksisini bölüp voltaj regülatöründe 5 volta düşürüp sadece amfiye bağladım. 12 voltu ise direkt rgb ledin artısına bağladım (işe yaramadı)

Bu sorunu tek adaptör kullanarak nasıl çözebilirim lütfen yardım eder misiniz 2 aydır bu problem ile uğraşıyorum :(

BreadBoard üzerinde bu sorunu aşmak kolay değil. Devre bağlantıları düzgünce lehimlenmeli.
Adaptör çok adi bir şey olabilir.
Devrenin bütün GND bağlantıları bir yerde toplanmalı ve kabloları yeterince kalın olmalı. (Mr_YAMYAM Kaunları :D )
Jumper kablolar çok dandiktir ses devrelerinde kullanımı hiç mantıklı değil. Devre ne kadar basit olsa da gerekirse blendajlı kablo kullanılmalıdır.
Pam8403 çok amatör bir yapıdır ve bence çok dandiktir. Videodaki sesden anladığım kadarıyla gereğinden fazla voltaj veriyor olabilirsin. Sanki cihaz var gücüyle çalışıyor ve bu şekilde uzun süre çalışırsa yanacak gibi geldi bana.

Ses elektroniği gıcık bir iştir. Allah sabır versin. Bana vermedi bıraktım :D

@furk foruma hoş geldin.

Bu duyduğun 3 kHz civarında gezenen bir gürültü. Uzmanı değilim ama internette RGB LED'ler bu frekansta çalışıyor diye okuyorum. Bu durumda sorun adaptörden değil de RGB ledlerden kaynaklı gibi duruyor. Tek kaynaktan 12 V senaryoyu (5 V regülatör kullanıp) pil ile deneme şansın var mı? Bu sesler çıkmıyorsa adaptörünü lineer (trafolu bir adaptörle) değiştirebilirsin.

1620930285600.png

Bir de SD Kart okuyucuya (hiç kullanmadım) giden seri portlar yanlış yere bağlı gibi duruyor. Okla işaretlediğim yere bağlamayı deneyebilirsin.

1620931862625.png

BreadBoard üzerinde bu sorunu aşmak kolay değil. Devre bağlantıları düzgünce lehimlenmeli.
Adaptör çok adi bir şey olabilir.
Devrenin bütün GND bağlantıları bir yerde toplanmalı ve kabloları yeterince kalın olmalı. (Mr_YAMYAM Kaunları :D )
Jumper kablolar çok dandiktir ses devrelerinde kullanımı hiç mantıklı değil. Devre ne kadar basit olsa da gerekirse blendajlı kablo kullanılmalıdır.
Pam8403 çok amatör bir yapıdır ve bence çok dandiktir. Videodaki sesden anladığım kadarıyla gereğinden fazla voltaj veriyor olabilirsin. Sanki cihaz var gücüyle çalışıyor ve bu şekilde uzun süre çalışırsa yanacak gibi geldi bana.

Ses elektroniği gıcık bir iştir. Allah sabır versin. Bana vermedi bıraktım :D

Hocam 5v ile çalışıyorlar hepsine 5v veriyorum. Ses elektroniği gerçekten çok gıcık bir işmiş ben bu kadar sabırlı olduğumu bilmiyordum :D
Söylediklerinizi dikkate alacağım hocam çok teşekkür ederim.
https://www.motorobit.com/urun/2x0-22-kordon-kablo-1-metre bu kablo işimi görür mü?

@furk foruma hoş geldin.

Bu duyduğun 3 kHz civarında gezenen bir gürültü. Uzmanı değilim ama internette RGB LED'ler bu frekansta çalışıyor diye okuyorum. Bu durumda sorun adaptörden değil de RGB ledlerden kaynaklı gibi duruyor. Tek kaynaktan 12 V senaryoyu (5 V regülatör kullanıp) pil ile deneme şansın var mı? Bu sesler çıkmıyorsa adaptörünü lineer (trafolu bir adaptörle) değiştirebilirsin.

10385 eklentisine bak

Bir de SD Kart okuyucuya (hiç kullanmadım) giden seri portlar yanlış yere bağlı gibi duruyor. Okla işaretlediğim yere bağlamayı deneyebilirsin.

10387 eklentisine bak

Hoşbulduk hocam böyle bir site kurduğunuz için teşekkür ediyorum, emeğinize sağlık.
12v 30A lineer trafo ile denedim yine aynı ses geliyor. 5v regülatör kullandım onunla dfplayer ve amfiyi besledim ikisi de 5v ile çalışıyor ama sonuç yine aynı. SD kart okuyucu konusunda ise hocam bu dfplayer ile ilgili nereye baktıysam rx-tx pinlerine değilde dijital pinlere bağlıyorlar o konuda bende şaşırdım ancak mantığı bu şekilde herhalde.

Benim kanunlarım değil :D
Yüzlerce mühendis ve bilim adamlarının yıllarca süregelen araştırmalarıdır.
Ben sadece amatörlerin anlayabileceği şekilde anlatmaya çalışmıştım. Görüldüğü üzere anlamaya çalışmamış ve hiç araştırmamışsın bile :)
Belge içerisinde ANALOG GROUND ile DIGITAL GROUND konusunda bilgiler var.
Konu sahibi arkadaş için nasıl yapılacağını anlatırsanız sorun çözülecektir.

Bu arada @sasen buralarda görüldü mü.?
Görürseniz ona SALAM söyleyin...
Senden sonra ses elektroniğini bıraktım ben. Çok lazım olmadıkça bulaşmıyorum. Bana göre değil, gıcık bir iş.
Sasen'e ne oldu ki? Bilim adamları onu da mı kötekledi :katil2:

O kablo blendajlı değil. Şu linke bak;

Teşekkür ediyorum hocam edinip deneyeceğim. :)
Benim kanunlarım değil :D
Yüzlerce mühendis ve bilim adamlarının yıllarca süregelen araştırmalarıdır.
Ben sadece amatörlerin anlayabileceği şekilde anlatmaya çalışmıştım. Görüldüğü üzere anlamaya çalışmamış ve hiç araştırmamışsın bile :)
Belge içerisinde ANALOG GROUND ile DIGITAL GROUND konusunda bilgiler var.
Konu sahibi arkadaş için nasıl yapılacağını anlatırsanız sorun çözülecektir.

Bu arada @sasen buralarda görüldü mü.?
Görürseniz ona SALAM söyleyin...
Teşekkür ederim hocam :)

Ancak @Gokrtl bu bağlantıları umursamadığı için, ampliler ile uğraşmaktan vazgeçmiştir.
Her mesajında beni etiketlemekten vazgeçer misin artık abi?
Tamam herkes anlamıştır artık benim kalın kafalı, umursamaz, dinlemez, denileni yapmaz, anlayışı kıt biri olduğumu...

Esasen seni dürtükleyerek senin de iyi bir cihaz yapabilmeni istiyorum.
Ancak yanlış anlaşılıyorsam kusura kalma.
Artık amfiler ile uğraşmıyorum. Ancak mecbur kalırsam kurcalıyorum. O zaman da muhakkak konu açıyorum. O konu içerisinde istediğin kadar dürtükleyebilirsin.
Güç kaynağı projemi bitirdikten sonra ahdım var LM3886 amfi yapacağım. O zaman konuya icabetini beklerim.

@Mr_YAMYAM Hocam beni mazur görün ancak ben bu devrede neyi nasıl değiştireceğimi tam anlayamadım. PDF dosyasını inceledim ancak hem elektroniğe yeni başladığımdan hemde ingilizce olduğu için terimleri/yöntemleri pek anlayamadım. Bana bu konuda yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Bende arduino ile güzel şeyler yapmak istiyorum ve biliyorum ki bir şeyi bilmeden yapamayız ancak bir hevesle bismillah dedim ve başladım, bu devreyi kurana kadar çok şey öğrendim ve öğrendikçe hevesim arttı ancak bir yerde tıkandım o da parazit sorunu :/ bu da hevesimi kırdı. Her yerde çözüm aradım ancak bulamadım. Eğer vaktiniz varsa gerçekten hevesli bir genci çok mutlu edersiniz. Saygılarımla

Mümkün mertebe yardımcı olmaya çalışırım.
Ancak devreyi nasıl yaptığını, bağlantıları nasıl yaptığını resimlerle göstermen lazım.
Ayrıca amplinin özellikleri de önemlidir. Yani ampli köprü çıkışlı değilse hoparlör ground bağlantıları farklı yapılmalıdır.

Hocam şuan devre breadboard üzerinde kurulu ancak geçen hafta bir ümitle sistemi delikli plaket üzerine güzelce lehimledim ve yine aynı ses sorunu ile karşılaştım ve nereye kaç volt geliyor diye ölçerken yanlışlıkla kısadevre yapıp yaktım ancak şuan breadboard'daki devre sağlam şekilde duruyor. Sanırım bundaki sorunu çözersem delikli plakete yaptığımda sorunum çözülmüş olacak.

Devre tam olarak şu şekilde:
Screenshot_10.png

Amfi olarak şu modülü kullanıyorum:
PAM8403
PAM8403 - Datasheet Dosyası

Sesi SD karttan oynatmak için ise DFPlayer isimli modülü kullanıyorum:
DFPlayer Mini
DFPlayer Mini - Datasheet

Eğer isterseniz fritzing devre dosyasını da gönderebilirim kablolara tıklayınca bağlantıların nereye nasıl gittiğini tam olarak gösterdiği için.

Olay hemde çook çetrefilli hocam o kadar çok şey denedim ki bir süre sonra önceki yaptığım şeyleri bile sanki ilk defa yapıyormuşum gibi hale geldim :):dusun1:
@Mr_YAMYAM Teşekkür ediyorum hocam yazdıklarınızı deneyeceğim.
Ancak bu yazdığınızı anlayamadım:
"Pilin yani adaptörün giriş ucu ortadan yapılacaktır.
Sol taraf D-GND sağ taraf ise A-GND olarak tahsis edilecektir."

Ortadan adaptörün giriş ucu derken devrenin ortasına bağlayıp artı ve eksiyi oradan mı almam gerekli? Ve sağ-sol tarafı nasıl yapmam gerekir?

Umudunu yitirme. Bu anlattıklarım çok karmaşık ve ince hesaplar gerektiren tekniklerdir.
Mühendisler bile zor anlayıp hesap edemiyorlar.
Ben kendi tecrübelerim doğrultusunda uygun yolu bulmaya çalışıyorum.
Dikkatlice oku.
Breadboardın alttaki uçları birbirlerine bağlıdır. Yani oraları birer hat'tır. (Öyle olması lazım)
Bu hattı tekniğine uygun olarak kullanabilmelisin.
Bu hattın ortasına ana beslemeyi verirsek birbirinden bağımsız iki tane hat oluştururuz.
Yani sol bağlantılar digital şaseleme ise sağ taraflar analog şaseleme olacaktır.
Her bir hat ayrı ayrı olacağı için birbirlerine karışmazlar.
Zaten PDF dosyasında ne deniliyor. Her iki hattın birbirlerine değmeden ayrı ayrı tanzim edilmesi gereklidir.
Eğer bu anlattıklarımı anlayamıyorsan normaldir. Ama şöyle de yapabilirsin.
Önce besleme kaynağının eksi ucuna bir tane kalın tel bağla.
Analog devrelerden gelen ve digital devrelerden gelen şase uçlarını bu kalın tele ayrı ayrı birleştir. Böylece SINGLE POINT GROUND oluşturacaksın.
11350 eklentisine bak
Şimdi anladım hocam çok teşekkür ediyorum. Yarın işten geldikten sonra deneyeceğim. Allah razı olsun :)

Önemli bir unsuru unutmuşuz.
Bu gibi devrelerde dekuplaj kondansatörü kullanmak zorunludur.
Eğer bu kondansatörleri kullanmamışsan ve devre besleme kaynağından uzakta ise (30cm ve fazla) sıkı bir dekuplaj işi de gerekmektedir.
Teşekkür ederim hocam siparişime dahil ediyim, devre kontrollerini yaparken yanlışlıkla elimdeki son arduino'u kısa devre yapıp yaktım tekrar sipariş etmem gerekecek. Neden tüm şanssızlıklar beni bulur :kizgin3::facepalm1:

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back