Rx/Tx ile haberleşen iki mcu nun yaptığı işleri senkronize etmek?

E sizde bir yil beklemeyin canim artik saati esleyecegim diye. Bir yil aramayinca karisi unutur adami, saat mi sasmayacak. :katil2: :katil2:
:katil1:
işte eşleme nasıl yapışacak orada takıldım eslemeyi uart uzerinden yapabiliyorsak zaten eslemeye gerek yok uart yeterli he uydudan yapacaksak o baska
Devam etmeden önce şunu bilmeliyiz bu motorlar nekadar hassas bir şekilde kontol edilmeli bu motorlar senkron olmaz ise ne olur

:katil1:
işte eşleme nasıl yapışacak orada takıldım eslemeyi uart uzerinden yapabiliyorsak zaten eslemeye gerek yok uart yeterli he uydudan yapacaksak o baska
Devam etmeden önce şunu bilmeliyiz bu motorlar nekadar hassas bir şekilde kontol edilmeli bu motorlar senkron olmaz ise ne olur
Zaten konu o, @Endorfin35+ konuya donus yapip bana su hassasiyet lazim dediginde belirlenir bazi seyler. Bizim koustuklarimiz su an hep teorik. Belki de adam siz ucmussunuz, ben seri uretimdeki bandin iki basindaki motoru acip kapatacagim, 0.1 saniye yeter bana diyecek. Bİlmiyoruz ki. :D

Zaten konu o, @Endorfin35+ konuya donus yapip bana su hassasiyet lazim dediginde belirlenir bazi seyler. Bizim koustuklarimiz su an hep teorik. Belki de adam siz ucmussunuz, ben seri uretimdeki bandin iki basindaki motoru acip kapatacagim, 0.1 saniye yeter bana diyecek. Bİlmiyoruz ki. :D

yaw siz benim yazdığım cevabı anılamamışsınız yada ben anlatamamışım. Bu yöntem benimim için sakıncalı olduğu için vazgeçtim. motoru durdurmak için sinyal göndercemde iki sistemin motoru aynı anda duracak. Sinyal kablosu koparsa ne olacak gibi bir sürü dert var bu işte.

Ancak yinede fikirler güzel. :tamam1

yaw siz benim yazdığım cevabı anılamamışsınız yada ben anlatamamışım. Bu yöntem benimim için sakıncalı olduğu için vazgeçtim. motoru durdurmak için sinyal göndercemde iki sistemin motoru aynı anda duracak. Sinyal kablosu koparsa ne olacak gibi bir sürü dert var bu işte.

Ancak yinede fikirler güzel. :tamam1
o zaman butun muhtemel dertleri inceleyip çözmeyi deneyebiliriz
sanayı ortamında rs485 kullanılabilir
yada motor calısmasını ısterken bir sorun yok sinyali gönderip sinyal kesildiğinde motor durdurulabilir hatta 2 kablo olup motor calısırken biri lojik 1 biri lojik 0 olur motor durarken tam tersi böylece kablo koparsa veya vcc ye kısadevre olursa yine de durdurulabilir

ayrıca rs485 sadece fiziksel arayüz olarak da kullanılabilir master tarafındaki entegre sabit verici slave tarafındaki entegre sabit alıcı olacak sekilde lehimlenir dc dc isolatör ile beslenip sinyal optokuplör ile sürülür böylece sadece bir bir dijital pin ile sürülebilir
ama hani senaryonun sonu yok mesela optokuplör bozulursa yine komut duzgün gitmez

ETHERCAT var CAN var direkt ETHERNET var sanayide neler var neler.
1ms de bir data gönder, data alamayan motor şak diye durur. Koca sigara makinelerinin içinde yüzlerce motor senkron çalışıyor. Uygulama ne acaba merak da ettim :)

Çevrimiçi üyeler

Çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
6,627
Üyeler
2,722
Son üye
cansu

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back