Şarj aleti 72 v

Ahmet Atalay

Yeni Üye
72 V 80 amper 6 adet iyon akü bulunan elektirikli bir araba var. Seri bağlı aküler birbirine.
Şarj aletine ihtiyacım var.
72 volt kaç amper almam gerek veya ne önerirsiniz.

Daha önce bu resimdekini kullanıyordum bi sıkıntı yaşamadım. Amper değeri ne olması gerek ne aralığında olması gerek ne fark ediyor ?

Ekler

• IMG_20230426_154646.jpg
    IMG_20230426_154646.jpg
    837 KB · Görüntüleme: 123
Seri bağlı olduğuna emin misin? Seri bağlıysa 432v yapar.

Toplam 72 volt işte nasıl hesaplıyoruz. aküler hepsi 12 voltluk
Tamam, benim kafa dolu olduğundan bir tanesini 72v diye algıladım. Bu güne kadar da hiç 72v luk tek akü görmedim :D
Akım ne kadar yüksek olursa akü o kadar çabuk dolar. Ama bu akü için zararlı bir işlemdi sanırım. Bir hesabı var onun ama ben iyi bilmiyorum. Herhalde 5 amper civarı bir adaptör yeterlidir. Biraz daha bekleyelim iyi bilen biri yazar elbet.

Resmini attiginiz sarj aletinin kac tane cikis ucu var, yazar misiniz? Eger sadece iki ucu varsa ve en bastaki ile en sonraki akuye baglaniyorsa balansli sarj yapmiyordur. Bu da akuleri cok cabuk bozar. Uzerindeki degere gore 2-3A arasinda bir cikis verdigi goruluyor. 80A akuyu bu alet ile 48 saat kadar bir surede sarj ediyor olmalisiniz.

Ideal sarj akimi aku akiminin 1/20'si ile 1/10'u arasinda olmali. Yani sizin akunuz 80A ise sarj akiminiz 4A ile 8A arasinda olmali. Aku sarj aletleri genelde 24 ya da 12V akuleri sarj etmek icin satilir. 6 seri akuyu dengeli sarj eden alet vardir belki ama ben hic duymadim. 6 adet 14.4V - 5A cikis verebilen sarj aleti alip kutup yonlerine dikkat ederek baglarsaniz akuleri bozulmadan ve 17-18 saat gibi surede sarj edebilirsiniz. Cok dikkat etmeniz lazim ters baglarsaniz patlatirsiniz.

Bu arada akulerin 80A oldugundan emin misiniz? 80A akunun boyutlari 17cm x 27 cm x 25 cm falan. Agirligi da 22-23 Kg civarinda. Bunlardan alti tane mi var diyorsunuz?

Son düzenleme:
Arora marka elektrikli bisiklet yada 3 tekerli araçlarda hiç lityum akuye rastlamadım.

Genelde kurşun jel tipi aku olduğunu görüyorum. Yada kuru aku dediklerinden.

Sizin aracın akulerini gorebilir miyiz? Gorebilir miyiz derken özellikle etiket değerlerini görmemiz lazım. Yanlış tavsiye akulerin erken bozulmasına yada yangın çıkmasına neden olabilir.

Aslında etikette değerler belli bu orjinal sarj aleti ise 73 volt 2.5 amperlik aku sarj aleti lazim.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,941
Üyeler
2,507
Son üye
30agustos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back