Ses Çıkaran SMPS

bombrman

Aktif Üye
Merhabalar dps5005 ayarlı güç kaynağımı beslemek için kullandığım iki adet 19V ve 4.7A'lik laptop SMPS devrelerini seri bağlayarak kulanıyorum ancak çekilen belirli güç degerlerinde tiz sesler çıkmaya başlıyor ve bu çok can sıkıcı nerdeyse güç kaynağını kullanamaz hale geldim ses çok yüksek degil ancak ben bu tarz seslerden çok rahatsız olurum devrelerin tamamını inceledim kontrol etim bozuk bir şey bulamadım filtre kondansatörlerin degerini artırdım bobin kısmına yapıştırıca döktüm osilatör kondansatörünü değiştirdim vs. kontrol etmediğim yer kalmadı diye bilirim
D5D1F7A2-0BAA-4DBA-A520-4EBCE241859B.jpeg

fotoğraftaki ikisini seri bağlayıp kulanıyorum ikisindende ayrı ayrı ses çıkıyor aynı zamanda aydınlatmalar için kullandığım SMPS'te ise hiç ses yok onunda fotoğrafını ekliyorum

BCDA5223-7484-41D5-9DEA-34F05051A63B.jpeg

bu sorunu ortadan kaldırmanın bir yolu var mı daha önce forumda sercan beyin aldıgı smps'te böyle bir sorun vardı ancak o bir direnç ile sorunu çözmüştü ben denedim olmuyor benim smps çekilen farklı güç degerlerinde ses çıkarıyor sabit bir direnç ile çözülemez sanırım.

2 besleme senkron çalışmadığı için ses yapıyor. 2 besleme de birbirlerinin çıkış gürültüsünden etkileniyor. frekanslar farklı olduğu için uyumlu çalışamıyor. sesi azaltmak için çıkışlara bağlı kondansatör değerlerini büyütmek veya paralel kondansatörler eklemek biraz sesi kesebilir. mesela her çıkış için 1000uf 35v.

2 besleme senkron çalışmadığı için ses yapıyor. 2 besleme de birbirlerinin çıkış gürültüsünden etkileniyor. frekanslar farklı olduğu için uyumlu çalışamıyor. sesi azaltmak için çıkışlara bağlı kondansatör değerlerini büyütmek veya paralel kondansatörler eklemek biraz sesi kesebilir. mesela her çıkış için 1000uf 35v.
tek tek çalıştırdığımda sorun devam ediyor çıkış kondansatörlerini değiştirdim extra 2000uf taktım sorun gene aynı

Ben bu tarz notebook adaptörlerinin ses çıkarttığına hiç denk gelmedim. Ses hep mi vardı? Emin değilim ama bunlarda kullanımdan kaynalanmış başka bir arıza olabilir mi?

çıkışlara ters yönde normal rectifier diyot bağlayıp denermisin. en azından tekli çalıştırmada sesin kesilmesi lazım.

Ben bu tarz notebook adaptörlerinin ses çıkarttığına hiç denk gelmedim. Ses hep mi vardı? Emin değilim ama bunlarda kullanımdan kaynalanmış başka bir arıza olabilir mi?
evet normalde ses yapmazlar bunlarda bir gariplik var sanırım laptopumda ses çıkarmıyor ama bunlar bi garip

ayrıca bir birindende ayırıp çalıştırdığımda sorun devam ediyor hp olanın sesi daha az

evet normalde ses yapmazlar bunlarda bir gariplik var sanırım laptopumda ses çıkarmıyor ama bunlar bi garip
Laptop da kullandığın adaptörü DPS 5005'de kullandığında ses sorunu olmuyordur, doğru mu? Bu durumda adaptörlerin tasarımından kaynaklı bir sorun değil, adaptörlerin ikisinde birden oluşmuş arızadan bahsediyoruz. Çıkışa yük direnci bağlamak bu sorunu çözmez.

Ne kadar akım çekiliyor adaptörlerden? Sınır değerlere yakın ise ses yapabilir.

her beslemenin akımı diğer beslemenin trafosunun sekonderinden geçiyor. devreye seri indüktör bağlı gibi oluyor. bunu çözmenin yolu galiba yok.

Şebekeden izole olmadıkları için şaseleri dolaylı yoldan birbirine temas ediyor.

Tek tek çalıştırınca da zırıltı varmış. O zaman mekanik bir sorun var. Mesela MOSFET soğutucusu gevşemiş olabilir. Veya flyback trafosunun nüvesinde bir gevşeklik olabilir. Duyulan ses bunların yarattığı titreşimlerdir herhalde.

Sivri plastik yalıtkanla dikkatli şekilde smd elemanları bastırmanızı öneririm, pcb yi sabitledikten sonra veya masa üzerinde. Sesi kesen elemanın lehimlerini tazeleyin derim. Yalıtkan olarak ince fırça sapını veya tablet telefon söküm aparatları olabilir.

daha düzenli olsun diye 12V ve 10A lik güç kaynağı kutusuna koymuştum
95358789-DD23-42C3-BCEB-B9C13855831D.jpeg

şimdi ayırıp kendi kutusuna aldım ses çok azaldı laptop SMPS inede baktım ondada
kulağıma dayadığımda hafif ses var sanırım bunların kutuları sesi kesiyor hepsinde ses var ama kutu sesleri ortadan kaldırıyor

Sesin sebebi trafodan kaynaklı.Orjinal kutusunun içi alüminyum veya bakır shield vardır sesi kesen o.Sesi kesmek istiyorsan eğer primere girdiğin voltajı düşürmen veya trafoyu söküp ferritleri tekrar sıkıca yapıştırma veya frekansı artirman gerekir.

Sesin sebebi trafodan kaynaklı.Orjinal kutusunun içi alüminyum veya bakır shield vardır sesi kesen o.Sesi kesmek istiyorsan eğer primere girdiğin voltajı düşürmen veya trafoyu söküp ferritleri tekrar sıkıca yapıştırma veya frekansı artirman gerekir.
alüminyum kapakları çıkarmamıştım, ses trafodan olabilir ben tam emin olamıyorum, ama trafonun içine baya bi yapıştırıcı dökmüştüm ancak hiç faydası olmadı şimdi orjinal kutusuna geri koydum yaklaşım 50. 60 W çektiğimden ses artıyor ancak diger degerlerde çok rahatsız etmiyor

Zamanla ferrit trafolarin arası açılıyor o yüzden gürültü yapıyor ayırıp eklem yerlerini temizleyip tekrar yapıştırmaniz gerekiyor.

Zamanla ferrit trafolarin arası açılıyor o yüzden gürültü yapıyor ayırıp eklem yerlerini temizleyip tekrar yapıştırmaniz gerekiyor.
açmak zor iş ya yapılmaz ayrıca ferrit nüvenin zaten arası açık olmalı iki tane E şeklinde ferrit kulanılıyor ortadaki zaten ayrık olması lazım diye biliyorum yanlardakine ise hiç bakmadım zaten kulandıkları yapıştırıcı biraz yumuşak oluyor yani yapıştırıcının yapısı çık sert degil ama saglam yapıştırır ve üzerinede bir kaç sefer bant çekiyorlar öyle kolay kolay bir şey olacağını sanmıyorum ama içini açtığımda ferrit kısmınada yapıştırıcı sürerim, sürdükleri yapıştırıcı uzun süre sıcaklığa maruz kaldığında gevşeme yapabiliyor diye biliyorum ama bakacağız artık

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back