Monitör Güç Kaynağını nasıl tamir edebilirim

farukcandemirel

Aktif Üye
İyi günler 2. monitörüm olarak kullandığım bir monitörüm vardı bugün onun onun güç kaynağını bildiğin patlattım. Nasıl yaptığım gerçekten çok salakçaydı ve güç kaynağını tamir etmem lazım çinde 500 tl filan kargo ile 700 e geliyor tamirciye versem en az 300 400 isteyecek bende elektronikten az bir şey anlıyorum aşşağıya detaylı fotoğraflarını koydum ama patlayan direncin değerini bilmiyorum mosfet olarak tahmin ettiğim entegrenin ne olduğunu bilmiyorum ve arkada patlamış normalde 6 bacaklı olması gereken entegrenin ne olduğu hakkında bir fikrim yok internette de bu güç kaynağı modelinin baya bilgisi olması rağmen bulamadım yardım edermisiniz ya da en azından bunun tamirinin benim yapamayacağım bir şey olduğunu bileyim kendim yapamasam da.

kartı üstünde yazanlar:
PL73503A POWER BOARD
VER:1.2 2012/12/21
PN:900-01-00158

Monitör: casper m2386a "alta koyduğum fotoğraf sadece dışının nasıl gözüktüğünü göstermem için monitör şuan sökülü halde o yüzden fotoğrafını çekemedim nasıl gözüktüğünü internetten bulup yükledim."

Ekler

• WhatsApp Image 2023-04-16 at 16.51.18.jpeg
    WhatsApp Image 2023-04-16 at 16.51.18.jpeg
    163.1 KB · Görüntüleme: 111
  • WhatsApp Image 2023-04-16 at 16.51.19.jpeg
    WhatsApp Image 2023-04-16 at 16.51.19.jpeg
    334.2 KB · Görüntüleme: 103
  • WhatsApp Image 2023-04-16 at 16.51.20 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2023-04-16 at 16.51.20 (1).jpeg
    389 KB · Görüntüleme: 106
  • WhatsApp Image 2023-04-16 at 16.51.20.jpeg
    WhatsApp Image 2023-04-16 at 16.51.20.jpeg
    368.1 KB · Görüntüleme: 105
  • WhatsApp Image 2023-04-16 at 16.51.21.jpeg
    WhatsApp Image 2023-04-16 at 16.51.21.jpeg
    331.3 KB · Görüntüleme: 102
  • thmb_1049121082vyg.jpg
    thmb_1049121082vyg.jpg
    3.1 KB · Görüntüleme: 80
  • 12 514.58.jpeg
    12 514.58.jpeg
    168.4 KB · Görüntüleme: 84
Son düzenleme:
Tamiri zor görünüyor. Buna benzer bir monitörü alternatif bir yöntem ile çalıştırdım.

Sağdaki beyaz kablo altında hangi voltajları taşıdığı yazaıyordur. Dışarıdan bu voltajları kendiniz verin. Bendeki monitörde 12v ve 3v3 çıkışı vardı. Bunu dışardan verince monitör çalıştı.

Son düzenleme:
Tamiri zor görünüyor. Buna benzer bir monitörü alternatif bir yöntem ile çalıştırdım.

Sağdaki beyaz kablo altında hangi voltajları taşıdığı yazaıyordur. Dışarıdan bu voltajları kendiniz verin. Bendeki monitörde 12v ve 3v3 çıkışı vardı. Bunu dışardan verince monitör çalıştı.
anladım bu kartta 12 volt ve 5 volt var ama bunun yanında BLK PWM çıkışları da veriyor onları ne yapmam lazım eğer farklı bir şekilde besleyeceksem

Ekler

• 12 514.58.jpeg
    12 514.58.jpeg
    168.4 KB · Görüntüleme: 62
Monitor modelini neden belirtmedin ki? Bu sekilde sematik aramak zor. Model belirtirsen belki bulunabilir. Entegre su sayfadakilerden biridir.

Bu linkteki kitapta monitor - televizyonda sik karsilasilan arizalar ve cozumleri var. Isinize yaayabilir.

haklısınız kusura bakmayın monitörün modeli "casper m2386a" şuan ne olduğunu anlayamadığım tek devre elemanı kartın arkasında kalan normalde 6 bacaklı olması gereken ama 2 bacağı patlamış olan bir entegre var onun ne olduğunu anlayamadım fotoğrafını da ekledim attığınız sitedeki pdflere göz gezdirdim ama bir şey anlayamadım açıkçası

Ekler

• c5e2c549-a724-444b-9362-3a394f0bb1fd.jpg
    c5e2c549-a724-444b-9362-3a394f0bb1fd.jpg
    148.8 KB · Görüntüleme: 77
4 tane elektrikli alet tamiriyle uğraşan yere götürdüm danıştım ne yapabilirim diye ve tamir edebilirler mi diye sordum ve maalesef hepsinden olumsuz dönüş aldım. 2. ihtimalim var ya o 6 bacaklı entegrenin ne olduğunu bir şekilde öğrenmem lazım ya da monitöre dışarıdan o 12 volt ve 5 volt giren yere besleme yapıcam çalışmazsa ne yapıcağımı bilmiyorum açıkçası

şimdi bir şey farkettim monitörün arka ışığının bağlandığı yer tahminimce 12volt veya 5volt kullanmıyor oraya giden elektrik yüksek frekans trafosundan çıkıp doğrultulup 100voltluk bir kondansatöre gidiyor büyük ihtimal kartın ön tarafında yazan 70 volt bu yüzden dediğinz gibi 12 ve 5 voltu dışardan vericektim ama arka plana 70 volt veremiyeceğim için bir işe yaramaz bir şekilde arkadaki o 6 bacaklı tahminimce smps kontrol entegresinin ne olduğunu bulmam lazım

Floresanlı model ise 12 voltu kullanıp 600~1000V arasında bir gerilim elde ediyor.
Daha önce smpsi ölmüş ekranı bu şekilde çalıştırdım. Kendi ekranımın floresanlar gitti onu da LED dönüşüm ile çalıştırdım. LCD ölü değilse bir şekilde çalışıyor yani.

Patlamış olan SOT223 komponentin ne olduğu belli değil, ama muhtemelen 12 V SMPS çıkışından 5 V elde eden bir lineer regülatör olabilir. Devreyi inceleyerek tespit edilebilir.

Patlamış MOSFET'e gelince, çok kritik değildir onun seçimi. Standart bir SMPS bu, çok yüksek bir anahtarlama hızı kullanmıyordur. 800 V a dayanıklı, mümkün olduğunca düşük bir RDS(on) MOSFET seçilip kullanılabilir. Tabi bir kere MOSFET patlayınca, genelde köprü diyot da gidiyor, seri bir sigorta direnç varsa o da atıyor.

Patlamış olan SOT223 komponentin ne olduğu belli değil, ama muhtemelen 12 V SMPS çıkışından 5 V elde eden bir lineer regülatör olabilir. Devreyi inceleyerek tespit edilebilir.

Patlamış MOSFET'e gelince, çok kritik değildir onun seçimi. Standart bir SMPS bu, çok yüksek bir anahtarlama hızı kullanmıyordur. 800 V a dayanıklı, mümkün olduğunca düşük bir RDS(on) MOSFET seçilip kullanılabilir. Tabi bir kere MOSFET patlayınca, genelde köprü diyot da gidiyor, seri bir sigorta direnç varsa o da atıyor.
ordaki ne olduğu anlaşılmayan komponent SOT223 biçiminde değil lineer regulatör olduğunu da sanmıyorum patlamadan önceki görünüşünün attığım fotoğraftaki gibi olduğuna eminim hatta 6 bacaklı bir şey olması lazım. Tahminimce mosfeti süren bir komponent. yukarıda yakın çekim fotoğrafını atmıştım orada daha detaylı görülebiliyor. (aliexpressde benim kartın aynısı buldum komponentin 6 bacaklı olduğunu dooğruluyor o aliexpres satışı)

Another%206%20pin%20SMD%20IC.jpg
1681759199144.png

Son düzenleme:
Trafo çıkışında iki tane diyot ve filtre kondansatörleri var. 5v ve 12 olması muhtemel. Blk ve pwm pinleri floresan tarafının kapanıp açılması ve pwm seviyesini bildiriyor. Ama bu karttan dışarıya floresan beslemesine 3-4 tane kablo çıkması gerekiyor. Besleme, BLK ve pwm için. 5v ve 12v beslemeyi verin, mönitörü kasaya bağlayın ve telefonun fenerini açıp ekrana bakın. Ekranda bişeyler görmeniz gerekir.

70v 250mA çıkışını anlamış değilim.

Trafo çıkışında iki tane diyot ve filtre kondansatörleri var. 5v ve 12 olması muhtemel. Blk ve pwm pinleri floresan tarafının kapanıp açılması ve pwm seviyesini bildiriyor. Ama bu karttan dışarıya floresan beslemesine 3-4 tane kablo çıkması gerekiyor. Besleme, BLK ve pwm için. 5v ve 12v beslemeyi verin, mönitörü kasaya bağlayın ve telefonun fenerini açıp ekrana bakın. Ekranda bişeyler görmeniz gerekir.

70v 250mA çıkışını anlamış değilim.
bu monitör flöresan değilde led ile çalıştığı için sadece 2 kablo ile lede güç gidiyor sol üst köşedeki konnektör monitörün arka ışığıına gidiyor
konnektörün altındaki tek duran kondansatör ise 100 volt değerinde. Tahminimce o yüksek frekans trafosu 3 çıkış veriyor biri arka ışıklar için 70 civarı volt diğerleri ise 5 ve 12 volt

1681758265574.png

Blk ve pwm pinleri sağ tarafta kalan so8 kılıftaki entegreye gidiyor. Kart kenarındaki 2 pin konnektör için stepup devresi kurulmuş. Doğrultma devresi filtre kondansatörleri yanındaki ikinci bobine anlam verememiştim ama şimdi stepup için konulduğunu anladım. Kart üzerindeki dikdörtgen metal parça ise kart altındaki mosfetin soğutucusu. Kartı 5v ve 12v ile dışardan besleyip deneyin. Smps 5v ve 12v çıkış veriyor. 70v, 12v kanalından pwm + stepup ile elde ediliyor.

Blk ve pwm pinleri sağ tarafta kalan so8 kılıftaki entegreye gidiyor. Kart kenarındaki 2 pin konnektör için stepup devresi kurulmuş. Doğrultma devresi filtre kondansatörleri yanındaki ikinci bobine anlam verememiştim ama şimdi stepup için konulduğunu anladım. Kart üzerindeki dikdörtgen metal parça ise kart altındaki mosfetin soğutucusu. Kartı 5v ve 12v ile dışardan besleyip deneyin. Smps 5v ve 12v çıkış veriyor. 70v, 12v kanalından pwm + stepup ile elde ediliyor.
şimdi dışarıdan karta 5 volt ve 12 volt sabit vericem 5 volt ve 12 voltun - sini de gnd ye ortak olarak bağlıyacağım dimi yanlış anlamadım bunu yapınca da sol tarafta kalan konnektörden 70civarı volt okumam lazım olucak doğru anladım dimi?

Doğru ama ledlerin bağlı ve monitörün açık olması lazım. Monitör stabdby durumda da olmamalı.

Doğru ama ledlerin bağlı ve monitörün açık olması lazım. Monitör stabdby durumda da olmamalı.
yapıp denedim monitörün çalışıyor ışığı yandı bilgisayar monitörü 2. ekran olarak gördü kapatıp açma tuşlarını da net bir şekilde denedim ama görüntü gelmedi. Acaba diyotlar ters filan kaldığı için verdiğim 12 veya 5 voltu 70 volta yükselten yere gitmesini mi engelliyor tamamıyla tahmin yürütüyorum. Neden olabilir bir fikriniz var mı?

Son düzenleme:
Monitöre görüntü gelmiş olabilir. Cep telefonu feneri ile ekrana bakın. Aydınlatma yok ise görüntü karanlık kaldığı için görmeyebilirsiniz. Stepup kısmının s08 entegresi de gitmiş olabilir bu durumda. Yada ledler bozulmuş olabilir.

Ledleri harici besleyip deneme şansınız var mı? 70V kolay bulunmaz ama sıkıntı olarak o kaldı. Bir de ekran sürücü ve lcd muhtemelen 5v üzerinden besleniyor. Bu kanaldan 1A veya üzerinde akım çekebilir. Beslediğiniz güç kaynağı bu akımı verebilmelidir.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back