Sinyal jeneratörü tavsiye

ozkarah

Kıdemli Üye
Günlük işler için ikinci bir sinyal jeneratörü alacağım. @DrFreeman, @taydin elinizdeki cihazlardan memnun musunuz?

Seçenekler şunlar. EEVBlog'da çok memnun olan da, şikayet (sinyal gürültüsü) edeni de çok.
Yorumlarınızı rica edeceğim:
- UNI-T UTG932 (60 MHz'e yükseltilebiliyor)
- FeelElec FY6900 (60MHz)
- Juntek JDS6600 (60MHz)
- Juntek JDS8060 (60MHz)

İlk yorumlara göre UNI-T üretim kalitesi ve besleme gürültüsü açısından avantajlı gibi. Kaliteli bir adaptörle kullanarak düzgün bir sinyal alınabiliyormuş. Türkiye fiyatı makul. KDV Haric 155 dolar civarına garantili almak mümkün. EPROM güncellemesiyle 60 MHz yapılabiliyor.

FeelElec FY6900 ve Juntek JDS6600 benzer cihazlar. Juntek harici beslemeli. UART TTL girişi üzerinden komut gönderme imkanı var. Buradan kumanda edecek bir ESP modülü eklemek mümkün. Yukarıda yazdığım gibi yorumlar çok muhtelif. Herşey dahil maliyetler 125-140 dolar civarında.

Juntek JDS8060 kağıt üzerinde daha iyi görünüyor biraz daha maliyetli. 216 Dolar.

Günlük işler için ikinci bir sinyal jeneratörü alacağım. @DrFreeman, @taydin elinizdeki cihazlardan memnun musunuz?

Seçenekler şunlar. EEVBlog'da çok memnun olan da, şikayet (sinyal gürültüsü) edeni de çok.
Yorumlarınızı rica edeceğim:
- UNI-T UTG932 (60 MHz'e yükseltilebiliyor)
- FeelElec FY6900 (60MHz)
- Juntek JDS6600 (60MHz)
- Juntek JDS8060 (60MHz)

İlk yorumlara göre UNI-T üretim kalitesi ve besleme gürültüsü açısından avantajlı gibi. Kaliteli bir adaptörle kullanarak düzgün bir sinyal alınabiliyormuş. Türkiye fiyatı makul. KDV Haric 155 dolar civarına garantili almak mümkün. EPROM güncellemesiyle 60 MHz yapılabiliyor.

FeelElec FY6900 ve Juntek JDS6600 benzer cihazlar. Juntek harici beslemeli. UART TTL girişi üzerinden komut gönderme imkanı var. Buradan kumanda edecek bir ESP modülü eklemek mümkün. Yukarıda yazdığım gibi yorumlar çok muhtelif. Herşey dahil maliyetler 125-140 dolar civarında.

Juntek JDS8060 kağıt üzerinde daha iyi görünüyor biraz daha maliyetli. 216 Dolar.

owon 2060 güzel abi ama fiyatı biraz yorabilir

owon 2060 güzel abi ama fiyatı biraz yorabilir

Daha özellikli durumlar için elimde SDG2042X ve Analog Discovery 2 var. Aslında jeneratör olarak AD2 bile çoğu durumda yetiyor, ama bilgisayar vs istediğinden işleri yavaşlatıryor. Bunu, Siglent'i evde tutmak tutmak ve ofiste daha basit günlük işleri hızlandırmak için almayı planlıyorum. Bir ESP8266 ekleyerek Siglent ile SPCI üzerinden BODE çizdirebilirsek o da bonus olur.

JDS6600 bende de var çok detaylı test etmedim ama 30 Mhz den sonra skopta sinyaller bozuluyor

Benim FY6900 bir kenarda istirahat ediyor, incelenmeyi bekliyor :) Eğer frekans bandı boyunca sabit genlik, yüksek frekans kararlılığı, yüksek kare dalga frekansı, hızlı yükselme, düşme zamanı, ve düşük distorsiyon gerekmiyorsa bu tip ucuz sinyal jeneratörleri rahat iş görür.

Benim üzerinde çalıştığım kartlarda bu tip basit sinyal jeneratörleri yeterli olmuyor. Hem yüksek frekans kararlılığı hem de 50 MHz e kadar temiz kare dalga gerekiyor.

Geçen gün UTG932 ile 200 mVrms 100 Hz sinyal ürettirdim. Tam olarak bu değeri aldım yani hassasiyeti benim kullandığım değerlerde mükemmel. Üstelik kendi (SMPS) adaptörünü kullanıyorum. Varsa merak ettiğin bir sinyal kalitesi Siglent SDS 1104X-E ile okuduğum değerleri paylaşabilirim.

Merak ettiklerim şuraya sıralayayım. Siz vaktiniz uygun olursa uygun gördüklerinize bir bakıp paylaşabilirseniz harika olur.

1- 60 MHz upgrade yapmış mıydınız?

2- SDS 1104X-E'de spectrum analizör var diye hatırlıyorum. Varsa bir 0dB genlikte 0-60 MHz (upgrade etmediyseniz 0-30MHz) hold-max modunda sweep sinyalinin spectrum analizör görüntüsü sinyalin düzgünlüğü hakkında çok fikir verir diye düşünüyorum.

3- 15MHz gibi bir kare dalga sinyalinde jitter durumu oluşuyor mu?

4- İki kanaldan ayrı iki snyal verilince cross-talk ya da jitter oluşuyor mu?

5- 2 Mhz sinüs sinyalinin 0-10 MHz aralığındaki spektrum görüntüsü

6- 2 Mhz sinüs sinyalinin 1.8-2.2 MHz aralığındaki spektrum görüntüsü

İşinizi ne ölçüde görür bilemiyorum ama ben kafaya taktım çok iyi ve aşırı basit bir proje tabi hazır kod olduğu için yapılan işçiliğe emeğe saygım sonsuz. R2R ve pico mucize gibi max 20MHz ile 125 Msps birçok farklı şekilde sinyal üretebiliyor. Noise bile varmış ne kadar iyidir bilemiyorum. https://magpi.raspberrypi.com/articles/arbitrary-waveform-generator ve bu projenin asıl kaynağı olan https://www.instructables.com/Arbitrary-Wave-Generator-With-the-Raspberry-Pi-Pic/

Overclock yapılırsa bu değerler çok daha yükseltilebilir diyor ve AD9833 den bariz bir şekilde daha başarılı. Tek zorluk R2R dirençleri oldukça yakın değerde olmalı bunlar da özdisandan %0.1 lik dirençler ile uygun bir maliyete yapılabilir.

@Gokrtl @Ahmet

İşinizi ne ölçüde görür bilemiyorum ama ben kafaya taktım çok iyi ve aşırı basit bir proje tabi hazır kod olduğu için yapılan işçiliğe emeğe saygım sonsuz. R2R ve pico mucize gibi max 20MHz ile 125 Msps birçok farklı şekilde sinyal üretebiliyor. Noise bile varmış ne kadar iyidir bilemiyorum. https://magpi.raspberrypi.com/articles/arbitrary-waveform-generator ve bu projenin asıl kaynağı olan https://www.instructables.com/Arbitrary-Wave-Generator-With-the-Raspberry-Pi-Pic/

Overclock yapılırsa bu değerler çok daha yükseltilebilir diyor ve AD9833 den bariz bir şekilde daha başarılı. Tek zorluk R2R dirençleri oldukça yakın değerde olmalı bunlar da özdisandan %0.1 lik dirençler ile uygun bir maliyete yapılabilir.

@Gokrtl @Ahmet
Büyükelçi olarak projeyi daha kapsamlı hale getirelim derim.
Bunu python ile hazırlamak yerine.
Keil ortamında veya vs-code pico için bir ayaklandırma yazalım.
PLL-IO-CLOCK vs.

Bunu kendimiz yazabiliriz R2R zor bir olay değil.
Pico basit OC edilebiliryor.

Hatta PICO-W kullanıp bir wifi arayüzü de hazırlanabilir.
Ben vaktim olduğunca projeye destek veririm aramızda başka ARM çalışanlar'da vardır.
Sonuçta arm m0 yazıyoruz.

Çok isterim ama malesef zaman ayıracak durumda değilim bu aralar. Aksine benim işleri hızlandıracak, zaman kazandıracak uygun maliyetli bir cihaza ihtiyacım var. Analog Discovery 2 ve gerekli durumlarda kullanabileceğim bir SDG2042X hazırda var. Siglent'i başka bir lokasyonda tutmak istiyorum. AD2 ise çok başarılı ancak kullanırken biraz vakit kaybettiriyor, PC vs.

Çok isterim ama malesef zaman ayıracak durumda değilim bu aralar. Aksine benim işleri hızlandıracak, zaman kazandıracak uygun maliyetli bir cihaza ihtiyacım var. Analog Discovery 2 ve gerekli durumlarda kullanabileceğim bir SDG2042X hazırda var. Siglent'i başka bir lokasyonda tutmak istiyorum. AD2 ise çok başarılı ancak kullanırken biraz vakit kaybettiriyor, PC vs.
AD2 usb'den komut alıyor değil mi abi?

Evet. USB ile PCye bağlayarak kullanılıyor.
1 tane pico ile basit bir arayüz yapıp kullanırız abi o zaman.
bilgisayara bağlayıp bilgisayarın usb üzerinden vereceği komutu biz rp2040 üzerinden veririz.
birde nextion'lu bir arayüz yaparsan güzel'de olur.
Nextion kısmını ben yazarım hatta usb kısmınıda yazabilirim ama ufak bir tersine mühendislik ister ne datalar akıyor görmek lazım :)

Ahmetcim normal zamanda gaza gelebilirdim ama şu anda bana hazır bir şey lazım :) Şu anda ihtiyacım olan parayla zaman ve verimlilik satın almak. Zaman harcayarak para tasarruf etmek değil.

Bu arada Nextion Enhanced modeli ile ilgili kötü bitr tecrübem oldu yakın zamanda. Ben hiç beğenmedim. Programlama arayüzü çok kötü. Çalışma zamanında htiyaca göre dinamik arayüz komponenti yaratamıyorsunuz. Daha önemlisi var dedikleri kesme olayı tamamen yalan dolan. Bir rotary encoder bağlayalım arayüzü kontrol için dedim. Perişan etti bizi. Gerçek kesmeler yerine belli aralıklarla (oldukça da yavaş) GPIOları toplu okuyup değişiklik varsa kesme kodunu çapırıyorlar arka tarafta. Öyle olunca A ve B aynı anda değişiyor. Encoder saçmalıyor. ESP32-S3 temelli LVGL destekli bir HMI ekran sipariş verdim. Onu test ediyoruz şimdi.

Ahmetcim normal zamanda gaza gelebilirdim ama şu anda bana hazır bir şey lazım :) Şu anda ihtiyacım olan parayla zaman ve verimlilik satın almak. Zaman harcayarak para tasarruf etmek değil.

Bu arada Nextion Enhanced modeli ile ilgili kötü bitr tecrübem oldu yakın zamanda. Ben hiç beğenmedim. Programlama arayüzü çok kötü. Çalışma zamanında htiyaca göre dinamik arayüz komponenti yaratamıyorsunuz. Daha önemlisi var dedikleri kesme olayı tamamen yalan dolan. Bir rotary encoder bağlayalım arayüzü kontrol için dedim. Perişan etti bizi. Gerçek kesmeler yerine belli aralıklarla (oldukça da yavaş) GPIOları toplu okuyup değişiklik varsa kesme kodunu çapırıyorlar arka tarafta. Öyle olunca A ve B aynı anda değişiyor. Encoder saçmalıyor. ESP32-S3 temelli LVGL destekli bir HMI ekran sipariş verdim. Onu test ediyoruz şimdi.
Nextion benim birkaç yerde çözülemez sorunlardan dönmeme yardımcı oldu.

Makine panosu topluyoruz geçen yıl bu aylardı.
Makinenin delta marka bir HMI'si var pano enine 4.5 metre boyuna 3 metre bi kablo çekerken kafa allak bullak oluyor.
Biz dalgınlıkla Delta HMI'ya 24 yerine AC220 bağlamışız elektrik verir vermez HMI' biraz duman attı.
Deltanın o zaman yenisi 4bin TL.

Ne yaparız ederiz derken aynı boyutta nextion aldık bir tane atmega8 bir de max485 bir şekilde uydurduk nextionu delta modbus ağına.
O gün bu gün memnunlar bundan da ne makine sahiplerinin nede ladder programını hazırlayan otomasyoncunun haberi var :katil2: .
Harici olarak oynadığım 2 nextionum var elimde dijital girişleri BERBAT ötesi çalışıyor ama sadece uart üstünden data okuyup data yazmak için en uygun çözüm bence nextion.

TAVSİYEM DWIN

Merak ettiklerim şuraya sıralayayım. Siz vaktiniz uygun olursa uygun gördüklerinize bir bakıp paylaşabilirseniz harika olur.

1- 60 MHz upgrade yapmış mıydınız?

2- SDS 1104X-E'de spectrum analizör var diye hatırlıyorum. Varsa bir 0dB genlikte 0-60 MHz (upgrade etmediyseniz 0-30MHz) hold-max modunda sweep sinyalinin spectrum analizör görüntüsü sinyalin düzgünlüğü hakkında çok fikir verir diye düşünüyorum.

3- 15MHz gibi bir kare dalga sinyalinde jitter durumu oluşuyor mu?

4- İki kanaldan ayrı iki snyal verilince cross-talk ya da jitter oluşuyor mu?

5- 2 Mhz sinüs sinyalinin 0-10 MHz aralığındaki spektrum görüntüsü

6- 2 Mhz sinüs sinyalinin 1.8-2.2 MHz aralığındaki spektrum görüntüsü

Hepsinden önce bir yanlış anlaşılmayı düzelteyim. Bendeki cihaz UTG962E, yani doğuştan 60 MHz.

Sweep sorusunun zamanlaması inanılmaz. Şu an yaptığım iş için de hem cihazın FFT'sini hem de sinyal işleme olaylarını yeni yeni öğreniyor/kullanıyorum.

2: ekran görüntüsü yerine video çektim. Hem normal hem de hold-max görüntüsü var.

3: 15 MHz Square 10 ns

15 MHz Square 10 ns.png

4: 15 MHz Square 10 ns 2 channel, iki tane BNC-BNC kablom olmadığı için ikinci sinyal biraz kirli.

15 MHz Square 10 ns 2 channel.png

4: 15 MHz Sine 10ns 2 channel

15 MHz Sine 10ns 2 channel.png

5: 2 MHz Sine 0-10 MHz

2 MHz Sine 0-10 MHz.png

6: 2 MHz Sine 1.9-2.1 MHz

2 MHz Sine 1.9-2.1 MHz.png

Harikasınız. Teşekkürler. Ben de kurcalaya kurcalaya öğreniyorum. RF çok keyifli konu.

Bir ek bilgi paylaşayım. Kare dalganın görüntüsü ile ilgili bir bilgi paylaşayım. BNC kablo ile osiloskopa bağlarken en iyi sonuç için üreteç 50 Ohm modunda çalıştırılıp, osiloskop da 50 Ohm giriş moduna alınmalı. Eğer cihazda 50 Ohm girişi yoksa osiloskop tarafında T adaptör ve 50 Ohm sonlandırıcı kullanabilirsiniz.

Bu mümkün değilse, 1MOhm giriş ile osiloskop probunu kulanmak daha doğru. Üreteç çıkışında varsa BNC->Probe adaptörlerden kullanılırsa çok iyi olur. Probun şase kablosunun sinyal üzerinde yaratacağı indüktansı ortadan kaldıracaktır :

1668078446936.png

Teşekkürler, bende BNC->RCA dönüştürücü varmış aslında daha sonradan buldum. Diğer kablo üzerinde yazan doğru ise 50Ω idi.

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back