Siglent SDS serisi osiloskoplar için BODE sinyal jeneratörü

ozkarah

Kıdemli Üye
SDS2104X Plus (500MHz upgraded) osiloskop ile Siglent SDG2042X sinyal jeneratörünü kullanarak 0-120 MHz aralığında BODE diagramı çıkartabiliyorum.
Osiloskop 540 Mhz'e (-3dB) kadar ölçüm yapabiliyor.

BODE-setup.png

Burada osiloskop ağ üzerinden sinyal jeneratörünü kontrol ediyor ve istenilen frekansta ve genlikte sinyal üretmesini sağlıyor. Her adım için iki girişteki sinyali ölçerek BODE grafiğini hazırlıyor.

Sinyal jeneratörü en fazla 120 MHz'e çıkabiliyor. Ancak ben daha yüksek frekanslarda da BODE analizi yapabilmek istiyorum. Osiloskop ve sinyal jeneratörü arasındaki haberleşmeyi araştırdım. SCPI (Standard Commands for Programmable Instruments) adı verilen bir protokol kulanılıyor. Sigrok gibi bir çok yazılım da bu protokolü destekliyor görünüyor. Ancak anladığım kadarıyla firmadan firmaya uygulamada farklılıklar olabiliyor. Bu yüzden diğer markaların SCPI destekli sinyal jeneratörleri Siglent osiloskop ile düzgün çalışır mı ona da emin değilim. Siglent'in sayfasında Siglent'in farklı seirlerinden jeneratörlerin desteklendiği yazılmış, ancak diğer markalarla uyum konusunda bir bilgi yok. Zaten genel olarak 500-1000 MHZ'e kadar çıkabilen AWG'ler de hem Siglent'de hem de diğer markalarda oldukça pahalı (Siglent SDG6052X - 500 Mhz, 4900 USD).

Çözüm olarak aşağıdaki gibi bir cihaz yapma fikrim var.

BODE-esp32.png

ESP32 SCPI protokolünü karşılayarak üst seviye bir Siglent sinal jeneratörünü (Siglent SDG6052X) taklit edecek. Kendisine gelen frekans ve genlik komutlarıyla da bir RF sinyal modülünü kumanda edecek. Böylece osiloskop karşısında Siglent SDG6052X var sanıp 500 MHz'e kadar BODE yapmaya izin verecek.

ESP32 ile SCPI'ı karşılayıp decode etme kısmını yapabilirim. Bir kaç benzer proje de var işe yarayabilecek. Sinyal jeneratörü kısmında da çok özel bir ihtiyaç olmadığından (AWG, modülasyon, harmonik üretici vs.) 500-600 MHz'e kadar düzgün bir sinüs üretebilen bir modül bulabilirsem işimi görür diye düşünüyorum.

Baktığım seçenekler şunlar:

ADF4351:
https://tr.aliexpress.com/item/1005....0.0.25783c00pMBYVa&mp=1&gatewayAdapt=glo2tur

Bu modül çok yüksek frekanslara çıkabiliyor. İncelemelere göre 1 GHz altında oldukça yatay bir kazanç grafiğine de sahip. SPI ile kontrol edebileceğimi de düşünüyorum. Ancak sinüs değil kare dalga üretiyor ve tek sinyal çıkışı var. Bölmek gerekecek.

AD9910:
https://tr.aliexpress.com/item/3300...100bdd716535093777278662ecd1a!66993178381!sea

Bu modül sinüs dalga üretebiliyor. 400 MHz'e kadar çıkıyor, ancak overclok edildiğinde 600 MHz e kadar çıkabiliyormuş. Kazancın yataylığı ile ilgili detaylı bir inceleme bulamadım (BODE karşılaştırmalı çalıştığı için tam yatay olmasa da olur diye düşünüyorum). Ayrıca çift sinyal çıkışı var.

Eğer uygun fiyatlı iyi bir RF modülü bulabilirsem ortaya her osiloskopa uyarlanabilecek bir BODE sinyal jeneratörü çıkacak. Şu noktalarda fikirlerinizi almak istiyorum:

1- Önerebileceğiniz yüksek frekanslı bir RF modül var mı?
2- Sinüs yerine kare dalga kullanmak (ADF4351)?

SDS2104X Plus (500MHz upgraded) osiloskop ile Siglent SDG2042X sinyal jeneratörünü kullanarak 0-120 MHz aralığında BODE diagramı çıkartabiliyorum.
Osiloskop 540 Mhz'e (-3dB) kadar ölçüm yapabiliyor.

17516 eklentisine bak

Burada osiloskop ağ üzerinden sinyal jeneratörünü kontrol ediyor ve istenilen frekansta ve genlikte sinyal üretmesini sağlıyor. Her adım için iki girişteki sinyali ölçerek BODE grafiğini hazırlıyor.

Sinyal jeneratörü en fazla 120 MHz'e çıkabiliyor. Ancak ben daha yüksek frekanslarda da BODE analizi yapabilmek istiyorum. Osiloskop ve sinyal jeneratörü arasındaki haberleşmeyi araştırdım. SCPI (Standard Commands for Programmable Instruments) adı verilen bir protokol kulanılıyor. Sigrok gibi bir çok yazılım da bu protokolü destekliyor görünüyor. Ancak anladığım kadarıyla firmadan firmaya uygulamada farklılıklar olabiliyor. Bu yüzden diğer markaların SCPI destekli sinyal jeneratörleri Siglent osiloskop ile düzgün çalışır mı ona da emin değilim. Siglent'in sayfasında Siglent'in farklı seirlerinden jeneratörlerin desteklendiği yazılmış, ancak diğer markalarla uyum konusunda bir bilgi yok. Zaten genel olarak 500-1000 MHZ'e kadar çıkabilen AWG'ler de hem Siglent'de hem de diğer markalarda oldukça pahalı (Siglent SDG6052X - 500 Mhz, 4900 USD).

Çözüm olarak aşağıdaki gibi bir cihaz yapma fikrim var.

17517 eklentisine bak

ESP32 SCPI protokolünü karşılayarak üst seviye bir Siglent sinal jeneratörünü (Siglent SDG6052X) taklit edecek. Kendisine gelen frekans ve genlik komutlarıyla da bir RF sinyal modülünü kumanda edecek. Böylece osiloskop karşısında Siglent SDG6052X var sanıp 500 MHz'e kadar BODE yapmaya izin verecek.

ESP32 ile SCPI'ı karşılayıp decode etme kısmını yapabilirim. Bir kaç benzer proje de var işe yarayabilecek. Sinyal jeneratörü kısmında da çok özel bir ihtiyaç olmadığından (AWG, modülasyon, harmonik üretici vs.) 500-600 MHz'e kadar düzgün bir sinüs üretebilen bir modül bulabilirsem işimi görür diye düşünüyorum.

Baktığım seçenekler şunlar:

ADF4351:
https://tr.aliexpress.com/item/1005....0.0.25783c00pMBYVa&mp=1&gatewayAdapt=glo2tur

Bu modül çok yüksek frekanslara çıkabiliyor. İncelemelere göre 1 GHz altında oldukça yatay bir kazanç grafiğine de sahip. SPI ile kontrol edebileceğimi de düşünüyorum. Ancak sinüs değil kare dalga üretiyor ve tek sinyal çıkışı var. Bölmek gerekecek.

AD9910:
https://tr.aliexpress.com/item/33003671425.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.63872880o1xra9&algo_pvid=81f21044-3247-4b48-9538-b9efac819b0f&algo_exp_id=81f21044-3247-4b48-9538-b9efac819b0f-2&pdp_ext_f={"sku_id":"66993178381"}&pdp_npi=2@dis!USD!!68.5!!!1.05!!@2100bdd716535093777278662ecd1a!66993178381!sea

Bu modül sinüs dalga üretebiliyor. 400 MHz'e kadar çıkıyor, ancak overclok edildiğinde 600 MHz e kadar çıkabiliyormuş. Kazancın yataylığı ile ilgili detaylı bir inceleme bulamadım (BODE karşılaştırmalı çalıştığı için tam yatay olmasa da olur diye düşünüyorum). Ayrıca çift sinyal çıkışı var.

Eğer uygun fiyatlı iyi bir RF modülü bulabilirsem ortaya her osiloskopa uyarlanabilecek bir BODE sinyal jeneratörü çıkacak. Şu noktalarda fikirlerinizi almak istiyorum:

1- Önerebileceğiniz yüksek frekanslı bir RF modül var mı?
2- Sinüs yerine kare dalga kullanmak (ADF4351)?
1-Esp Now
2- :(

Ben olsam hiç yüksek frekanslı siglent simule etmeye çalışmam. Bir bilgisayar SCPI ile (veya donanım hangi dili konuşuyorsa artık) hem sinyal jeneratörünü hem de osiloskobu kontrol etsin. Sonra topladığı verilerle bode grafiğini bilgisayar çizsin.

En iyisi NanoVNA almak. Hem bode çizer hem S11 ölçer.
Bende giriş modeli var alabilirseniz yeni modellerden alın LiteVNA adıyla satılıyor alideki orijinal satıcının adı zeenko. Kesinlikle tavsiye ederim inanılmaz bir alet fiyatına göre erişilemez bir iş yapıyor. Merak ettiğiniz bilgiler varsa bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım.

LiteVNA 64 var bende. ama şu sebeplerle LiteVNA ile çok başarılı olamadım:

1-NanoVNA ve LiteVNA kare dalga ile çalışıyor.
2- Tek sinyal çıkışı ve sinyal girişi (S21) var. Karşılaştırmayı kalibrasyon sırasında (through) topladığı veriye göre yaparak frekans cevap grafiğini çiziyor.
3- En önemli problem de de içinde çift sinyal üreteci olduğu için farklı frekans aralıklarında farklı kazançlarda sinyal üretiyor. Aşağıdaki resimde spektrum analizi sonucunua bakabilirsiniz. Açık renkli olan 50 Ohm giriş ile alınmış LiteVNA 64 sinyali.

SDS2504X Plus_PNG_52.png

4- Kazançlar yatay olmayınca kalibrasyonun doğru yapılması çok kritik oluyor. Ancak empedansı farklı cihazları test etmek gerektiğinde kalibrasyon yapmak pek kolay değil. Örneğin NanoVNA ile bir osiloskop probunun BODE grafiğini nasıl oluşturacağımı araştırdım ama düzgün bir sonuca ulaşamadım. Mesela prob empedansı 10 MOhm (yüksek frekansta çok azalıyor tabi). Karşısında 1 MOhm input bekliyor. Ancak karşısında 50 Ohm bir input var. Öye olunca 50 Ohm çıkış empedansı olmayan cihazlar için LiteVNA ile sağlıklı sonuç alamadım. EEVBlogda bir kullanıcı empedans çevrimi için bir buffer kullanmayı önerdi. Ama elimde yok. Bu konuda da önerilere açığım.

Ben olsam hiç yüksek frekanslı siglent simule etmeye çalışmam. Bir bilgisayar SCPI ile (veya donanım hangi dili konuşuyorsa artık) hem sinyal jeneratörünü hem de osiloskobu kontrol etsin. Sonra topladığı verilerle bode grafiğini bilgisayar çizsin.
Üstat bu da çok güzel fikir ama bu durumda daha uzun uğraşmam gerekecek. SCPI uyumlu sinyal jeneratörünü her halükarda yine yapmam gerekecek. İlave olarak bilgisayarda çalışacak yazılımı yapmam ve osiloskoptan ölçüm bilgilerini de toplamam gerekecek.

O yüzden biraz kestirmeden gideyim dedim. SCPI ile kontrol edilen sinyal jeneratörünü yaparken sadece identification komutunda kendisini "Siglent SDG6052X" gibi tanıtmasını ve Siglent SDG serisi jeneratör programlama klavuzundaki 3-4 komutu işlemesini sağlarsam gerisini osiloskop kendisi halledecek diye tahmin ediyorum.

1-NanoVNA ve LiteVNA kare dalga ile çalışıyor.

VNA her türlü sinyal ile çalışır ve doğru sonucu verir. Burada belirleyici olan VNA nın bant genişliği. Bant genişliği 500 MHz olan bir VNA ya 500 MHz kare dalga verirsen, sadece ilk harmoniği görür ve sinüs zanneder.

Bendeki LiteVNA kendi sinyal kaynağından çalışıyor. Bant genişliği 50kHz-6.3GHz.

O yüzden BODE yaparken örneğin 30MHz kare dalga sinyali gördüğünde tüm diğer harmonikleri de görmüş olacak. Frekans büyürken harmonikler de n kat daha hızlı büyüyecek. Test altındaki cihazın tepkisi de aslında diğer harmoniklerle birlikte ölçülecek ve o frekanstaki gerçek tepki olmayacak diye düşündüm ama yanılıyor olabilirim.

Ama LiteVNA ile BODE çıkartamamamın asıl sebebi 50 Ohm dışındaki empedanslar için cihazın kalibrasyonu nasıl yapacağımı bilmemem konusu. Her ölçümden önce en az Open-Short-Load-Through kalibrasyonu yapmak gerekiyor.

O yüzden 500 MHz'e kadar yatay kazançlı bir sinyal kaynağı yapıp, sinyal kaynağını ayırıp BODE işini osiloskop yapsın istiyorum.

Bu ADF4351 ile ilgili şu videoyu gördüm youtube'da

Frekansı düşükten yükseğe süpürülen bir sinyal üretiliyor. Üretilen sinyal sinüs olmaktan çok uzak, neredeyse her frekansta bolca harmonik var, bazı frekanslarda çok daha ciddi bozulmalar var. Genel olarak da gürültü tabanı çok yüksek (-45 dBm lerde).

1653601895112.png

Bende yerli bir firma olan ERA Instruments in Erasynth+ cihazı var. 100 kHz den 15 GHz e kadar sinyal üretiyor. Frekans stabilitesi gayet iyi. Bunda da belli miktar harmonikler var, ama ADF4351 e göre durumu çok daha iyi. Şu anda 2200 dolar olan bu cihazı ben daha yeni çıktığında crowdsupply.com aracılığı ile 800 dolara almıştım.

Bu cihazın bir incelemesi youtube'da The Signal Path kanalında yapıldı.

Bu ADF4351 ile ilgili şu videoyu gördüm youtube'da

Frekansı düşükten yükseğe süpürülen bir sinyal üretiliyor. Üretilen sinyal sinüs olmaktan çok uzak, neredeyse her frekansta bolca harmonik var, bazı frekanslarda çok daha ciddi bozulmalar var. Genel olarak da gürültü tabanı çok yüksek (-45 dBm lerde).

17533 eklentisine bak
Evet üstat, ben de izledim incelemelerini. Zaten datasheetde fundamental frekans aralığının 2.2GHz-4.4GHz olduğu yazıyor.
35MHz-2.2GHz aralığındaki sinyali fundamental frequency division ile üretiyormuş. Bu da anladığım kadarıyla kare dalga oluyor.

Bende yerli bir firma olan ERA Instruments in Erasynth+ cihazı var. 100 kHz den 15 GHz e kadar sinyal üretiyor. Frekans stabilitesi gayet iyi. Bunda da belli miktar harmonikler var, ama ADF4351 e göre durumu çok daha iyi. Şu anda 2200 dolar olan bu cihazı ben daha yeni çıktığında crowdsupply.com aracılığı ile 800 dolara almıştım.

Bu cihazın bir incelemesi youtube'da The Signal Path kanalında yapıldı.

Yerli bir firmanın böyle ürünler üretmesi, Signal Path'den izlememiz gurur verici. Umarım daha başarılı olurlar.

Videoyu izledim. Erasynth Micro için bile bayağı övgü var. Özellikle Phase Noise için çok iyi yorumlar yapmışlar. Sizdeki Erasynth+ eminim çok daha başarılıdır. Keşke biraz ucuz olsalar :)

Erasynth Micro için videoda 199 USD diyor. Web sitelerinde 450 USD.
Ben daha basit ve ucuz bir çözüm arıyorum. Sadece sinyal üretsin yeter, modülasyon, sweep vs gerek yok.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back