SMD lehimleme için sıcak yüzey projesi

mikron24

Aktif Üye
Proje çok güzel görünüyor. Anlamadığım yer ısıtıcı eleman olarak PCB yolları mı kullanılmıştır?
Bakır iletken burada yeterli ısı verecek kadar dirence sahip midir?

Features:​

• Compact Design
  • 9V-12V DC Input via regular DC Jack
  • 100mm x 100mm Reflow area
  • High-Current protection
  • PIC16F MCU to control the system
  • PIC programmer Interface
  • I2C LCD Support
  • Detachable design
  • Temperature Probs
  • UI with LCD and Pushbuttons for controlling the system.
  • Low Cost & Portable

1149576122202.png
1151520872756.png

68747470733a2f2f7777772e74726f6e73746f6c2e636f6d2f75706c6f6164732f696d6167652f32303230313232342f5468655f54656d70657261747572655f53657474696e675f4d6574686f645f4f665f5265666c6f775f536f6c646572696e672e6a7067

Son düzenleme:
Anlamadığım yer ısıtıcı eleman olarak PCB yolları mı kullanılmıştır?

Evet. 3B yazıcı ısıtıcı tablalarında da yaygın kullanılan bir sistem. Bende aşağıdaki tablanın neredeyse aynısı var ve 24 V altında tipik olarak 18 A gibi bir akım çekiyor. 110 ℃ ye kadar kullanıyorum, ama Marlin'i değiştirerek çok daha yüksek sıcaklıklara da çıkabilirim, güç kaynağı müsait buna.

1686305671786.png

Sürekli kullanım için uygun olacağını sanmıyorum. Birkaç defa belki kullanılır ama PCB'yı rezistans yerine kullanmak hem pcb'ye hem de üzerine dizilecek o kadar malzemeye yazık etmek olacaktır. 110°C ile 260°C arasında çok çok büyük fark var.

Bir ara Carl Bugeca yada Great Scott self Soldering PCB yapmıştı ama burda kullanım süresi kısa idi.

Kısaca sağlıklı ve kullanılabilir bir proje olacağını düşünmüyorum.

Ayrıyeten pcb hazırlayan kişi uzun süreli kullanım için uygun olmadığını belirtmiş. Gördüğüm kadarıyla da çalışır haline ait video yada montajı tamamlanmış bir ürün görseli göremedim.

Son düzenleme:
Videodaki standart FR4 PCB. Ama 3B yazıcıda kullanılan PCB nin taşıyıcı malzemesi aluminyum. PCBWay in verilerine göre 380 ℃ ye kadar dayanıklı.

1686328819573.png

Bosch bulaşık makinesi rezistansı. Yaklaşık 10 sene sıkıntı vermeden kullanıldı. Bu rezistansın orjinalini bulamadığım için 3-4 ay önce bulaşık makinesi motoru komple değişti.

@taydin dediğiniz gibi burada su koyverecek malzeme bakır yada rezistans değil fr4 malzeme. Ama diğer taraftan omik direnç düşük olacağı için kontrollü bir şekilde sürülmesi gerekiyor.

Ama diğer taraftan omik direnç düşük olacağı için kontrollü bir şekilde sürülmesi gerekiyor.

Güç kaynağının kapasitesinin uygun olması gerekiyor. Benim 3B yazıcıdaki 24 V 800 W lık bir SMPS. Demekki ısıtıcı tabla rezistansı da 1 Ω dan biraz fazla, 24 V verince 18 A gibi bir akım çekiyor. Isıtmayı açınca herhangi bir kontrol yok. Hedef ısıya yaklaşana kadar FULL ON çalışıyor, sonra hedefe yaklaşınca PID devreye giriyor ve PWM yapmaya başlıyor.

Haberiniz olsun Aliexpress'te çok ucuza küçük, aluminyum tabanlı, PTC ısıtıcılı (sabit sıcaklık), 220V ile çalışıp çabucak ısınabilen üniteler var.

Alırken sıcaklığa dikkat edin. 80 derece de var 260 derece de.

Acaba 260 derecelik alıp ayarlı yapmak ne kadar zor olur?

Şimdi bende de çalışıyor, ilginç ...

Bende çalışıyordu.

Sanırım bu alette 220V doğrudan PTC elemanına veriliyor. O halde sıcaklığı ölçmenin iki yolu geliyor aklıma:
1. Geçen akımı ölçeriz. Ne kadar az akım geçiyorsa PTC o kadar sıcaktır.
2. Arada bir triac gibi bir şeyle 220yi kapatırız, PTC direncini ölçeriz.

Üstte attığım 7x7cm. Bunun 7x12cm olanları da var. Galiba bundan alacağım:

Yukarıda bahsedilen led sökme tablasını kullanan varsa bizi aydınlatabilir mi?

Mesela bazı plaketler aşırı ısıdan dolayı sarıyor mu? Fr4 harici Cem1 gibi ısıya az dayanıklı plaketlerde durum nasıl?

Üzerinde 50 tane eleman olan 100 adet PCB arka arkaya lehimlemek istersek sorun olur mu? Ufak çaplı seri üretim için kullanılır mı yoksa tamir için mi tercih edilmeli?

Son düzenleme:
Haberiniz olsun Aliexpress'te çok ucuza küçük, aluminyum tabanlı, PTC ısıtıcılı (sabit sıcaklık), 220V ile çalışıp çabucak ısınabilen üniteler var.

Bende var bunlardan. Başarılı bence. Hızlı ısınıyor. Bir PT100 ve triyakla ısı kontrollü yapmak ne zamandır aklımda. Fırsat olmadı. Köşelerdeki vidalar geniş kartları koymaya engel oluyor. geniş kartta kullanacaksanız alt yüzeyden ayak yaparak biir çözüm üretmelisiniz.

Bir de küçük alanlara girmek için şunlardan aldım:

Geliştirme kartlarındaki entegreleri başlık pinleriyle ve sıcak havayla uğraşmadan söküp takmak için aldım. Bir de PCB'de belli bir bölgeyi alttan ısıtmak için kullanılabilir. Şimdilik iş görüyor.

12V olan geç ısınıyor, 195 derece civarı bir sıcaklık sunuyor PCB üzerinde ısıtıcıya yakın yerde. Uzaklaştıkça azalıyor. 2.2.2 Acivarında bir akım çekiyor.

220V olan çok hızlı ısınıyor. Sıcaklığı ölçmedim ama 250-270 aralığı doğrudur diye düşünüyorum. Daha bugün bir ESP32 S3 DEVKITC kartının işlemcisini ve regülatörünü değiştirdim 2 dakikada. Çok dar bir kart olmasına rağmen işe yaradı.

ESP32-S3-DEVKITC-1-N8_SPL.jpg

7x12 var bende 2 tane. Büyük PCB için lazım olursa vidaları söküp alttan birbirine bağlarım diye 2 tane almıştım. Henüz gerekmedi.

7x12 var bende 2 tane. Büyük PCB için lazım olursa vidaları söküp alttan birbirine bağlarım diye 2 tane almıştım. Henüz gerekmedi.
Eger daha buyugunu alacak olursaniz ve bunlardan atil olacak olna olursa ben satin alabilirim.

Kargosu urunden fazla ama. Eger sitede baska alacak olan varsa konu acalim buna, Gumruk siniri 5 miydi? Ayni sehirden alacak olan cikarsa en azindan kargo icin ugrasmayiz.

Turkiye'de iki sitede satiliyor gorunuyor ama hic gozum tutmadi. Sahtekarlik gibi geliyor. Adres falan yok sitelerde. Muhtemelen dolandirici.

Son düzenleme:
Ütü rezistansı kullanılmış:

Son düzenleme:
Ütü rezistansı kullanılmış:
Utu rezistanslari tabani 100C'nin altinda tutulacak sekilde planlaniyor. 300C'ye kadar yol verilirse dayanacagindan supheliyim. 50 TL'ye 2. el utu alinip denenebilir belki.

Forum istatistikleri

Konular
5,994
Üyeler
2,520
Son üye
fatihdgn

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back