smd lehimleme tekniği

yesilu

Aktif Üye
1mmx0.5mm boyutlarında bir smd kapasitörü yerine lehimlemem gerekiyor, üretimde bir ayak boşta lehimlenmiş. ince uçlu havya ile uğraşıyorum 15 dakikadır, havya ucuna yapışıyor, ara ara gözden kaybediyorum. bunu yerine lehimlemenin kolay bir tekniği var mı, sıcak hava üfleme de var ama denemedim henüz...

Yapışmayı önlemek için flux kullanabilirsin. Yada cımbız ile kapasitörü tutup havya ile lehimleyebilirsin.

Onu lehimlemenin doğru yolu, önce lehim emme teli ile padleri temizlemek. sonra kondansatörü cımbızla yerine konumlandırıp taze lehim ile bir tarafı tutturmak. Sonra da ikinci tarafı tutturup tekrar birincinin üzerinden geçmek.

Veya padleri temizlemekle uğraşmak istemiyorsan, bol flux uygula lehim yerine, sonra da devasa bir lehim topu at oraya, kondansatörün iki ayağına da ulaşsın. Lehimlendikten sonra da tekrar flux uygulayıp fazla lehimi alabilirsin.

Doğrudan sıcak hava ile de yapabilirsin, ama sıcak hava biraz el alışkanlığı, ustalık istiyor. Etraftaki komponentleri uçurma riski var. Bir de iyi ısınmazsa lehim yeri, soğuk lehim olma riski var.

Veya padleri temizlemekle uğraşmak istemiyorsan, bol flux uygula lehim yerine, sonra da devasa bir lehim topu at oraya, kondansatörün iki ayağına da ulaşsın. Lehimlendikten sonra da tekrar flux uygulayıp fazla lehimi alabilirsin.
Bu yöntem fazla ısıdan dolayı elemana değer değişmesi yönünde zarar verir mi?

Bu yöntem fazla ısıdan dolayı elemana değer değişmesi yönünde zarar verir mi?

Ne kadar sürede işi bitirdiğine bağlı. Birkaç saniyede işi bitirirsen komponente hiçbir zararı olmaz.

Forum istatistikleri

Konular
5,957
Üyeler
2,508
Son üye
NEPENTHE

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back