SMD malzemeleri firinda lehimlemek

Asetatın siyahı olan bir malzeme var. Reklamcılar biliyor. Lazer cncde kesip kullanılıyor.

1679148918270.png

Grafige uymak adina sicaklik sensoru kullanmadan zaman ve faz acisi ile oynayarak asagidaki sartlari sagladim.
Isiticiya uygulanan gucu ve sureyi iki asamada degistiriyorum. (Firin onunde kapak var)

Ilk asama, on isitma sureci (1)
ikinci asama, lehimleme sureci (2)

Dk:Sn Sicaklik (°C)
0.00 -> 25 Derece (1)
2.00 -> 150 Derece (1)
4.45 -> 200 Derece (1)
5.16 -> 255 Derece (2)

Sebeke gerilimindeki oynamalar, odanin atmosferindeki degisiklikler yukaridaki degerleri degistirecektir.
Birazdan bu son degisikliklerle gercek bir lehimleme calismasi daha yapacagim.

Hocam bayat lehimleme yaptığın şu iş son derece yanlış. Elde edeceğin süreler ısılar alakasız. Kart kavrulur yanar lehim tamamlanmaz. Taze lehim kullanınız. Ciddi bir şey sanarak videoyu izledim.

İsraf olmasın derseniz 50g ufak kutular var .

Sicakliklar ve sureler neden alakasiz. Onceki sayfada grafik vermistim.

Bayat lehime fazla ısı uygulanacak yapacağınız tespit yanlış olacaktır. Aşırı ısıdan kart sararabilir.

Nacizane önerim 37-63 taze lehim alaşım için sizi bu küçük fırında 2..3 dk arası 150 derece ön ısıtma sonrasında yükselişe geçsin. 4. dakikada 225 derece veriniz. En fazla 30 sn beklesin.
Lehimleme noktası 4. Dakikadan önce başlamasın. Yavaşça soğusun. 7. Dakikada 50 derece olsun yeterlidir.

Aslında burada sadece ısıtıcı gücünü ayarlamak suretiyle uygun profil yakalanabilir. Bir kaç deneme yapılacak. Ortam sıcaklığına göre değişiyor. Hava almak için soğuk günde pencere açılırsa başka, yaz günü başka oluyor

Son düzenleme:
1.jpg

Bundan sonrakiler daha iyi lehimlenecek. Elimdeki kurumus lehimle ancak bu kadar. (Tinerle inceltigim lehime pasta da ilave ettim.)

Lehimin kuruması ile bekleme süresi arasında doğrudan bağlantı yok. 2018de arkadaştan alıp şırınga içine koyduğum krem lehim 6 ay öncesine kadar gayet iyi idi. Son dizgi işleminde (Aralık 2022) ise zor kullandım. Yani 3.5 sene oda sıcaklığında bekledi ve hala kullanılabilir halde idi.
Lehim için püf noktası içindeki jel haldeki pastanın buharlaşmaması. Bunu da kapalı hacimde saklayıp sağlamak mümkün.

@Mikro Step Bülent hocam bence kurumuş lehim ile uğraşmaya gerek yok. Taze lehim kullanın jilet gibi çıkacaktır.

Son düzenleme:
Hurdalarimi karistirken inanilmaz eski bir krem lehim buldum. 2010 yilinda almistim. 10 gramlik siringanin icinde en az 3 gram kalmis.
Bir digeri bayagi bir yeni. Muhtemelen bununla cok daha kaliteli isler yapabilirim. 2021 yilinda almistim ve hala cok akiskan.

Krem lehimi kapali kapta saklamak yetmiyor lehimin ustunde kalan boslukta hava da kalmamali. Bu yuzden kavanoz kullanmak yerine siringalar daha mantikli.

Bir ara krem lehim yapayim diye ugrasmistim. Eski atik lehimleri toplayip erittim, sonra cubuk haline getirdim. Avuc ici taslamaya taktigim 2000'lik zimpara ile toz haline getirdim. Fluxla karistirip krem haline getirdim. Icinde minik lehim topaklari olmadigi icin oyle mikron boyutundaki SMD'lerde kullanilmaz muhtemelen ama ev icin yeterli. Lehim fiyatlari ucmus zaten. Tasarruf onemli. :cheeky5:

Bir ara krem lehim yapayim diye ugrasmistim. Eski atik lehimleri toplayip erittim, sonra cubuk haline getirdim. Avuc ici taslamaya taktigim 2000'lik zimpara ile toz haline getirdim
Toz haline getirince her yer kurşun tozu olmadı mı? Sağlık için büyük tehlike.

Çubuk olarak tutsaydınız lehim potası ile kullanabilirdiniz.

Toz haline getirince her yer kurşun tozu olmadı mı? Sağlık için büyük tehlike.

Çubuk olarak tutsaydınız lehim potası ile kullanabilirdiniz.
N95 maske ne kadar koruduysa o kadar artik. Potam yok. Olup olmayacagini denemek icin yapmistim zaten. Oldu gibi.

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,440
Son üye
turankaya

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back