SMD malzemeleri firinda lehimlemek

Mikro Step

Kıdemli Üye
Uzun zamandir minik bir firin yapmak ve dosedigim pcblerin lehim isini bu firinda yapmak istiyorum.

Fakat minik bir firin bulamiyorum.

Biraz once gene bakindim en ucuz asagidaki firini buldum. Fakat bundan daha kucuk firin bulmak zor.

Eger kucuk firin konusunda israr edeceksem firinin kendisini de kendim yapmak zorunda kalacagim.

Firinin kucuk olmasindaki amacim, buyuk firin hem fazla yer kaplayacak hem de gereksiz yere daha cok enerji tuketecek.

Cin mali minik isitma tablalari var fakat ben firin olsun istiyorum.

Hem ustte hem de altta isitici olmali. boyutlari da 10 cm yukseklikte 15cm uzunlukta 10 cm de derinlikte kucuk bir sey.

Aklima geldi yazayim dedim belki guzel fikirler cikar.

Bu arada belki ekmek kizartma makinesinden de bir seyler yapilabilir.

Uzun zamandir minik bir firin yapmak ve dosedigim pcblerin lehim isini bu firinda yapmak istiyorum.

Fakat minik bir firin bulamiyorum.

Biraz once gene bakindim en ucuz asagidaki firini buldum. Fakat bundan daha kucuk firin bulmak zor.

Eger kucuk firin konusunda israr edeceksem firinin kendisini de kendim yapmak zorunda kalacagim.

Firinin kucuk olmasindaki amacim, buyuk firin hem fazla yer kaplayacak hem de gereksiz yere daha cok enerji tuketecek.

Cin mali minik isitma tablalari var fakat ben firin olsun istiyorum.

Hem ustte hem de altta isitici olmali. boyutlari da 10 cm yukseklikte 15cm uzunlukta 10 cm de derinlikte kucuk bir sey.

Aklima geldi yazayim dedim belki guzel fikirler cikar.

Bu arada belki ekmek kizartma makinesinden de bir seyler yapilabilir.

SMD reflow işlemi hakkında birkaç video var hoşuma giden komple ortam ısısını arttırmak yerine alttan ısınan bir plaka ile pcb yi ısıtıp SMD lehimlemek de mümkün

Ekmek kizartma makinesi ile adam yapmis. O zaman hic dusunmeye gerek yok.
En ucuz cozum bu.

Ekmek kizartma makinesi ile adam yapmis. O zaman hic dusunmeye gerek yok.
En ucuz cozum bu.
Eğer yapılan smd lehimleme işleri çok sık ve adetli değil ise sıcak hava tabancası ile devam etmek mantıklı geliyor bana tabi şunu da göz önünde bulundurmak gerek kendi ürettiğimiz pcb lerde tht yerine her zaman smd kullanacak isek o zaman reflow oven iyi bir çözüm

Bundan al kafan rahat etsin. Şakaydı tabii ki :)

reflow.png

Ev tipi hakiki reflow fırın

Konveksiyonel fırın ile lehim yapıyorum. 8 dk kadar sürüyor. Galiba ikinci el olarak 60TLye almıştım

Mekanik termostatı iptal ederek dimmer taktım.

Öncelikle %70 gibi bir ayarda lehim tamamlanana kadar bekliyoruz. Sonra ısıtıcı kapalı, fan çalışıyor. Kapak yarım kapalı. Bu şekilde yavaş soğumaya bırakıyoruz. 3 dakika kadar sonra kapağı tamamen açarak kartı alıyoruz. Kart yükseltilmiş tel üzerinde oluyor. .

Aşırı ısı vermeden homojen ısıtıyor. Krem lehim üreticisinin bildirdiği profile benzetiyorız.
1678312598014.png

https://www.hepsiburada.com/sinbo-sco-5002-konveksiyonel-firin-beyaz-pm-mtsinsco5002?

Süreci otomatik hale getirmek üzere devre yapılabilir. Termokupl ile ölçüm, display, pid vs... İkinci fan ilavesiyle kapağı aralamaya gerek kalmadan soğuma sağlanabilir. Bunlarla gerek duymadım.

Süre ve ısı çok kritik değil. Bir kaç denemeden sonra uygun ayarı tespit ettim.

Son düzenleme:
2.jpg
t.gif
t.gif

Yukaridaki urun Kargo dahil 320 TL.
Asagidaki urun ise Arzum AR232, tam PCB icin. Fiyati 1117 TL.
(Akakce 9/3/2023)

1.jpg

İkisi de olmaz hocam.
sebebi ise rezistans karta çok yakın.
Ben size hazır ürün yerine rezistans önereyim. 2018den beri kullanıyorum.

Seramik ısıtıc rezistans için

Taşyünü battaniye ve taşyünü levha için
thermcore.com.tr

1678359148311.png

Bu ürünün 750 Watt olan versiyonunu kullanıyorum. Kart ile arasında 3-4cm mesafe olması iyi olur. Çünkü ısındığı zaman sıcaklık 700oC kadar çıkabiliyor ve rezistanslarda ortam sıcaklığını kontrol etmek mümkün olsa da rezistans yakınında sıcaklığı kontrol etmek çok mümkün değil.

Diğer taraftan ışıma (UFO rezistansı - infrared rezistans) ile ısıtma da diğer seçenek. Onda da rezistansın biraz mesafeli olması iyi olur. Infrared rezistans anlık ısınıp soğurken, seramik rezistans biraz daha yavaş ısınıp soğuyor. Bu da kontrolü zorlaştırıyor.

Son düzenleme:

Alternatif olarak hazır infrared ısıtma grupları da var. Bunlarla gayet kibar bir ünite yapılabilir.

1678359482883.png

Bu ünite 125mm kare. 150-500 Watt arası modelleri var. Dikdörtgen olan farklı güçlerde modelleri de var.

Evet satılıyor.
1678359714469.png

Rezistans geldiğinde paketlemeye hayran kaldım. Arayıp Hasan Bey'e teşekkür etmiştim. İşlerini önemseyen bir firma.

1678367465142.png

'dan şaşmayınız. 5 binliralık alet değil. ikinci el 200..500TL
"Sinbo Konveksiyonel"

Son düzenleme:
Abi rezistansın malzemeye çok yakın olması sıkıntı çıkarabilir. 805, 603, 1206 kılıf için çok sıkıntı yok ama plastik kılıf malzeme için erime olabilir.

Ortadaki iki rezistansi sokmeyi dusunuyorum. Bu aksam gidip alacagim. Eger 4 resiztans seri baglanarak 220v da calismasi saglanmissa biraz is cikacak.

Ben 2020 yılından beridir aşağıdaki konuda geçen fırını denemek için saklıyorum ama daha sıra gelmedi. Şimdi bakınca epey zaman geçmiş bir ara en azından hurda kartlarla filan deneyeyim.

Neyse bende bir dönem takip ettim bunların daha küçükleri bit pazarından filan denk geliyor. Anladığım kadarıyla yurt dışından münferit gelen fırınlar harici sanıyorum ülkemizde satışı yok.

IMG_20201206_152041.jpg

Bence bu işte fan şart.

Mutfak fırınında da öyle oluyor. Fanı açmadan eski usul pişirilirse homojen ısınmıyor

İşte bu yüzden seramik ısıtıcı kullanılıyor. Isının homojen dağılması için.
Seramik ısıtıcının termal görüntüsünü atayım akşam unutmazsam.

Ilginç bir proje olmuş. PCB den reflow ısıtıcı yapılmış. Acaba uzun ömürlü olur mu?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back