SMPS çıkış voltajları sorunu.

ozgurece

Kayıtlı Üye
Aydın Hocam resimlerini paylaştığım SMPS devresinde -26 yerine -21 ölçüyorum. Diğer tüm voltajlar normal okunuyor. Kondansatörleri değiştirdim. Girişteki filtre kapasitörleri değiştirdim. (çıkma kapasitörler.)Değiştirdiğim 2200 uf 50volt olan kondansatörün orjinalı 2200uf 25Volt idi. Sizin öneriniz nedir?


2200 uf yi tekrar yeni satın aldığım ile değiştirdim. -21 volt devam ediyor.

 
Son düzenleme:

taydin

Timur Aydın
Staff member
Çıkış boşta iken mi düşük voltaj veriyor? Eğer öyle ise belki çıkıştaki kapasite yükleme yapıyor olabilir. ESR sini kontrol et.
 

ozgurece

Kayıtlı Üye
Aydın Hocam ESR için Unit UT 612 yi 2019 ilk ayda inşallah satın alacağım .Devre Üzerinde çıkışa bağlı 1000 uf kondansatörü de değiştirdim. Eskisi 25 volt idi 50 volt olarak değiştirdim.Hem çalışırken hemde boşta aynı -21 volt devam ediyor. Ayrıca uydu alıcısında vfd ekranda sönük biraz.

 

taydin

Timur Aydın
Staff member
SMPS'lerin hepsinde bir feedback devresi vardır. Çıkıştaki voltajı, PWM kontroller entegresine bildirir ve entegre de ona göre ayarlama yapar. Bu feedback devresine odaklan. Muhtemelen ya hiç feedback vermiyor ve o yüzden çıkış voltajı sabit bir değerde tutuluyor. Feedback devresinde iyile lehimleri ve komponentler incele, kırık, çatlak, patlak birşeyler olmasın. Feedback devresindeki optokuplör'ü de kontrol et.
 

ozgurece

Kayıtlı Üye
Aydın Hocam ben tekrardan tüm karta lehim geçtim. Aynı cihazdan 2 adet olduğu için onunda SMPS güç katını söküp voltajlara baktım ondada -21v okunuyor. Bunlarda kronik sorun galiba bu durum. PWM kontroller entegresi ve optokuplör ü elektronik pasajdan satın alıp değiştiriyim mi ? 

taydin

Timur Aydın
Staff member
İlginç bir durum. Bir voltaj ayarı da yoksa belki PCB'ler basıldıktan sonra bir tasarım değişikliği yapmış olabilirler.

Sadece ekran sönüklüğü mü var? Başka sorun yok mu?
 

ozgurece

Kayıtlı Üye
Aydın Hocam Evet Biri 7 segment onda vfd yerine led var diğeri VFD olan onun vfd ışıklar zayıf başka hiçbir sorun yok bu cihazlar çok kıymetli neler yaptığını bilseniz sizde hemen alırdınız. Ama burada onu yazamam. Çok kişiler bu durumdan bihaberler. :)Ben hazır açmışken kapasitörleri değiştireyim. İnşallah ESR cihazı alınca birikmiş kapasitörleri ölçer sağlamları ayırırım.
 
Top