Yazının tamamını okuyamadım ama top244pn ile 12v devre yaptım. Devrenizde çıkış kısmı filtre ve geri besleme kısmı biraz zayıf görünüyor. Ucuz olması amaçlanan devreler genelde zener diyot + filtresiz olarak tasarlanıyor . Bu da parazit, iğne palsler olarak kendini gösteriyor. Diğer bir konu kullandığınız zener diyot, tl431 kadar hızlı davranmıyor olabilir.
Aşağıdaki devrenin sekonder katını yapmanızı yada powerint Applicatin Note yada DER (yapılmış örnek devreler) incelemenizi tavsiye ederim.
articles-articles-15w-flyback-power-supply-using-top244p1-1392099454.png

Son düzenleme:
Transil dursun, zararı olmaz.
Attığınız link i inceledim PDF leri okuyorum. Hesaplamaları doğru yapamadım galiba. Snubber devresi nin nu kadar sorun çıkartacağını tahmin etmezdim. İşin garibi ben bu şematiği daha önce başka devrede kullanmıştım çok az bir parazit yapıyordu sorun olmuyordu. Acaba bu yeni PCB yi çizerken mi bir hata yaptım ki

Yazının tamamını okuyamadım ama top244pn ile 12v devre yaptım. Devrenizde çıkış kısmı filtre ve geri besleme kısmı biraz zayıf görünüyor. Ucuz olması amaçlanan devreler genelde zener diyot + filtresiz olarak tasarlanıyor . Bu da parazit, iğne palsler olarak kendini gösteriyor. Diğer bir konu kullandığınız zener diyot, tl431 kadar hızlı davranmıyor olabilir.
Aşağıdaki devrenin sekonder katını yapmanızı yada powerint Applicatin Note yada DER (yapılmış örnek devreler) incelemenizi tavsiye ederim.
articles-articles-15w-flyback-power-supply-using-top244p1-1392099454.png
Bulduğum herhangi bir zener i taktım açıkcası. Bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum.

yukarıdaki link de 927B kodlu diyot devrede kullandığım.

Zener diyotun daha hızlısını bulup denemeye çalışıyım
Teşekkür ederim

1634744980143.png

acaba sekonderleri parallellemekmi gerkiyordu.

Smps konusu tam bir baş belası.
Powerint firmasının trafo tasarım programı ile 20ye yakın trafo hesaplayıp ulus trafoya sardırdım. Hiçbiri çalışmadı.
Bir dostum benim için 3 ayrı karkas ve sarım bilgisi gönderdi birini 7 yıldır, diğerini ise birkaç yıldır kullanıyorum. Sarım hem hesaplama hem de sarma yönüyle ayrı bir mühendislik. O yüzden çalışmama, iğne pals, ısınma vb sürpriz değil.
Önemli olan olay Primer akısının doğru bir şekilde karşıya aktarılması, eğer pals düzgün aktarılmazsa geri dönüp snubber ve mosfete biniyor. Isı açığa çıkıyor. Düzgün çalışması için ise Primer tarafının düzgün hesaplanması ve düzgün sarılması şart. Top, Tny, lnk serisi powerint entegreleei bu konuda çok hassas. Viper serisi bu kadar hassas değil ama topsw kolay arıza yapan bir entegre değil. Bence sarım olayına odaklanın.

Smps konusu tam bir baş belası.
Powerint firmasının trafo tasarım programı ile 20ye yakın trafo hesaplayıp ulus trafoya sardırdım. Hiçbiri çalışmadı.
Bir dostum benim için 3 ayrı karkas ve sarım bilgisi gönderdi birini 7 yıldır, diğerini ise birkaç yıldır kullanıyorum. Sarım hem hesaplama hem de sarma yönüyle ayrı bir mühendislik. O yüzden çalışmama, iğne pals, ısınma vb sürpriz değil.
Önemli olan olay Primer akısının doğru bir şekilde karşıya aktarılması, eğer pals düzgün aktarılmazsa geri dönüp snubber ve mosfete biniyor. Isı açığa çıkıyor. Düzgün çalışması için ise Primer tarafının düzgün hesaplanması ve düzgün sarılması şart. Top, Tny, lnk serisi powerint entegreleei bu konuda çok hassas. Viper serisi bu kadar hassas değil ama topsw kolay arıza yapan bir entegre değil. Bence sarım olayına odaklanın.
Baş belasının ötesine geçti kanser etti resmen.
Benim anlamadığım şey, bu devreyi demo board üzerine kurdum ve çalıştırdım. Birkaç sorundan sonra verimli bir şekilde çalıştı. Isınma veya başka bir sorunu da yok. Hala duruyor ve çalışıyor o devre.
Ama farklı PCB üzerinde böyle parazit yapmaya başladı. Acaba PCB tarafında mı sorun var ki

Pcb foto?

Bu kazıma yoluyla yapılmış PCB mükemmel derecede iyi çalışıyor garip bir şekilde. Diğer 3 foto aynı PCB ye ait ve çalışmıyor. PCB'nin girişinde EMI filtre var ama daha kullanmıyorum onunla işim yok henüz. Trafo primerindeki kapasitöre ve dirençler snubber devresinden. Deneme yapıyordum

Ekler

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    65.4 KB · Görüntüleme: 139
  • photo1634911257(1).jpeg
    photo1634911257(1).jpeg
    86.6 KB · Görüntüleme: 134
  • photo1634911257.jpeg
    photo1634911257.jpeg
    164.9 KB · Görüntüleme: 140
  • şematik.PNG
    şematik.PNG
    62.3 KB · Görüntüleme: 148
Üçüncü resime bakınca orada sanki primer tarafında low ESR elektrolitik kondansatör kullanmışsın, ama sekonder tarafında normal elektrolitik görünüyor. Doğrusu tam tersi olması gerekiyor.

Bir de şemada optokuplörün verici diyodu ters bağlı.

Aux için doğrultma ve filtre kondansatörü yok mu? Normalde (topsw serisinde) doğrultma ve filtre bulunur. Sizin devrede yok sanırım.

Üçüncü resime bakınca orada sanki primer tarafında low ESR elektrolitik kondansatör kullanmışsın, ama sekonder tarafında normal elektrolitik görünüyor. Doğrusu tam tersi olması gerekiyor.

Bir de şemada optokuplörün verici diyodu ters bağlı.

Devrenin olduğu resimde biraz daha ayrıntı verdim. Low ESR kapasitör diye bahsettiğiniz hangisi oluyor.
Cahilliğime verin ama şematikdeki opto doğru bağlanmamış mı. Çünkü diğer türlü GND'yi opto nun diyodunun girişine bağlamış oluyorum

photo1634911257.jpeg
şematik.PNG

Aux için doğrultma ve filtre kondansatörü yok mu? Normalde (topsw serisinde) doğrultma ve filtre bulunur. Sizin devrede yok sanırım.
Ne yazık ki SMPS devrelerinden pek anlamıyorum. İlk mesajımda yazmıştım internette bulduğum bir şematiği uygulamaya çalıştım. AUX un nasıl kullanıldığını da bilmiyorum :bilmem3:

Forum istatistikleri

Konular
5,770
Üyeler
2,459
Son üye
confessinq

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back