sony video Hİ8 kaset sorunu

bombrman

Aktif Üye
Merhabalar bütün çocukluk zamanımın kayıt edildiği kamera bozuldu bir kaç gün önce eski kayıtları izlerken aniden hata kodları göstermeye başladı önce c:31:11 hatası vermeye başladı kaseti yeniden tak falan yazıyordu sonra bir kamera hatası verdi daha sonra güç sorunu verdi farklı forumlardan okuduguma göre bu hataları vermesi pekte nokta atışı olmuyor ve kulanıcının reset atması dışında bir açıklama yapılmamış en azından ben daha bulamadım.

ilk hatayı verdiginde içinde bullunan kaseti çıkarmak istedim fakat çıkmadı hiç bir şekilde çıkaramadım bende cihazın içini açıp öyle çıkarmaya karar verdim belki bir şekilde takılmıştır diye kaseti bir şekilde çıkardım her şeyi geri topladım fakat cihaz hala anı hata kodlarını veriyor ne yapmam lazım.

Son düzenleme:
cihaz bu
E9B988E6-CC2C-4BB9-BA14-BD9E9DE4B19F.jpeg

iç görüntüleri
DFEEC648-E858-4EA8-B4A0-A184F2025209.jpeg
8438379F-C2FC-4B50-B40A-8F80D5BEC0C6.jpeg
E0CF75B1-7E2A-45DF-BF39-4FD0B46A984D.jpeg

Ekler

• AA8BBA25-8F35-4762-83BD-E9575917CCC4.jpeg
    AA8BBA25-8F35-4762-83BD-E9575917CCC4.jpeg
    167.5 KB · Görüntüleme: 187
sorun cihaza kaset takılmıyor takıldıktan sonrada çıkmıyor kaseti içeri alıp çıkartan motor bu
16935D2A-C5F9-4771-8BA2-DF76BFF0392C.jpeg

ve buda soketi
189EDBF4-90ED-4902-9159-8571ACC097CB.jpeg

sokete dışarıdan 2 volt ile beslediğimde kaset kısı normal bir şekilde çalışıyor faza amperde çekmiyor 50ma falan çekiyor buda sıkıntı olmadıgı anlamına gelmez mi

kaset kısmında karşı karşıya yerleştirilmiş sensörler var her halde kaset olup olmadıgını anlamak için diye düşünüyorum
AC395709-6B01-4C96-AF3C-4C63F4EEF7BE.jpeg

bunu sizce nasıl test ede bilirim sizce

Hata koduna göre sorun güç ile ilgili. Olması gereken voltajlar yerli yerinde mi? Bence hepsinden önce sistemin doğru elektrik değerlerine sahip olduğundan emin olmalısın...

A41D666E-FC2C-469C-AD1C-425295092A4F.jpeg

şurdaki step up veya step dawn olduğunu düşündüğüm entegrelerin datasheetini bulamadım ayrıca kartın diğer tarafında bulunan dk 58 ve resimdeki dl 58 olanlar liner regülatör sanırım onlarıda bulamadım

Şu program ile fotoğrafları çok kolay işaretleyebilirsin...

Hata mesajında besleme kaynağını yeniden takın gibi bir mesaj veriyor .Bu hatayı siz cihazı pille kulanıyorken veriyorsa pillerin ömürleri bitmiş olabiir ? Pillerinin 7,2 volt olması lazım diye hatırlıyorum.Harici adaptörle girişi varsa, oradan besleyince sorun oluyormu ?

Hata mesajında besleme kaynağını yeniden takın gibi bir mesaj veriyor .Bu hatayı siz cihazı pille kulanıyorken veriyorsa pillerin ömürleri bitmiş olabiir ? Pillerinin 7,2 volt olması lazım diye hatırlıyorum.Harici adaptörle girişi varsa, oradan besleyince sorun oluyormu ?
evet denedim pil ile adaptör ile her ikisi ile aynı anda denedim ancak sonuç aynı zaten çalışır durumdaydı aniden böyle bir şey oldu pilin şarjı %80 civarındaydı hala aynı

Küçük bir şırınga ile ,motor millerine -lastik çark vb mekanizmalara bulaşmayacak şekilde - çok az makine yağı damlatın.Ayrıca kapatmadan da çalıştırabiliyorsanız motorlardaki voltajları kontrol edin , büyük voltaj düşmesi oluyormu? ayrıca her bir motorun akımını ölçebiliyorsanız ölçün, kasette ileri -geri sarmalarda igili motorun akımlarını kontrol edin ,sensor olan bölümleri alkollü kulak temizleme pamukları ile temizeyin.

Son düzenleme:
@bombrman ayrıca eklediğim linkteki videoyu da izleyin .Orada mekanik bir sorundan dolayı kaseti aldıramıyor.Bu mesaj bu mekanik sorundan dolayıda olabilir.(Daha önceleri kaseti "ancak" okuyabilen mekanizmanın tırnağı aşağıda yada yukarıda kaldığından kasetin okunan şeridini kapatamıyor bundan dolayıda kaseti çıkartma mekanizması çalışmıyor olabilir
(Cihaz belki farklıdır ama mekanizma aynı olabilir)

ha ayrıca şu sorun olan kısımdaki motoru takmafıgımda
@bombrman ayrıca eklediğim linkteki videoyu da izleyin .Orada mekanik bir sorundan dolayı kaseti aldıramıyor.Bu mesaj bu mekanik sorundan dolayıda olabilir.(Daha önceleri kaseti "ancak" okuyabilen mekanizmanın tırnağı aşağıda yada yukarıda kaldığından kasetin okunan şeridini kapatamıyor bundan dolayıda kaseti çıkartma mekanizması çalışmıyor olabilir
(Cihaz belki farklıdır ama mekanizma aynı olabilir)

teşekkürler cevaplar için bu videoyu izlemiştim ancak sorun aynı degil şimdi daha detaylı tekrar izledim bütün soketleri ve flex kabloları alkol ile temizledim tüm dün ve sensör kısmınıda, yaglama yapmadım çünkü sorun yaglamadan dolayı degil diye düşünüyorum cihazın mekanik kısımlarında gres var ve tutukluk yapan bir şey yok gibi motoru kendim çalıştırdığımda normal çalışıyor servis manualine göre kaset mekanizmasını çalıştıran motora 5 volt gelmesi gerek ancak bu voltaj gelmiyor ben 2 volt ile defalarca çalıştırdım tutukluk olsaydı bu voltaj ile zor çalışırdı biraz daha servis manualini okumam gerekiyor

Şu program ile fotoğrafları çok kolay işaretleyebilirsin...

dün yazıcaktım unutum ben mobilden takip ediyorum genelde o yüzden o programı kullanamam

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back