St-Link bağlantı Sorunu

Bowman

Üye
Amazonda Robotistan mağazasından ST-Link ve Bluepill aldım. Tahmin edileceği üzere klon ürünler tabi. St-Link ile aldığım sıfır bluepill'e bağlanamadım. Arkadaşımdaki içinde led yakma kodu olan bluepill'i aldım. Ona direkt bağlanabildim(STM32CubeProgrammer kullanıyorum). Bu seferde içine kod atmaya çalıştığımda St-Linki görmüyor ve bağlanmaya çalıştığım takdirde de artık karta bağlanamıyorum.

Nasıl çözerim bu problemi? Aldığın St-Link'in arkası bu şekilde.

Bir garip durum da şu. Ben bluepill üzerindeki 4 pini St-Link'e bağladım. St-Link'i de bilgisayarın usb portuna. Bluepillim gücü alıyor. Fakat ofisteki orijinal St-Link ile denediğimde karta enerji gitmiyor. Hem St-Link'i bilgisayarın usb portuna bağlamam gerekiyor hem de bluepill'i mikro usb portundan bilgisayarın usb portuna bağlamam gerekiyor. Ancak öyle kartı görüp çalışıyor.

St-link ve Bluepill.jpeg

Bluepill'i USB kablosuyla PC ye baglamiyormusun?

Power ledi yaniyor olsa da Bluepill su durumda power almiyor.

JTAG cihazi ile Bluepilin 3v3 baglantisinin yapilma sebebi power gelsin amaciyla degil.
Amac, Jtag cihazinin Bluepill 'in poweri varmi, varsa kac volt onu anlamasi icin.

Bluepill'i USB kablosuyla PC ye baglamiyormusun?

Power ledi yaniyor olsa da Bluepill su durumda power almiyor.

JTAG cihazi ile Bluepilin 3v3 baglantisinin yapilma sebebi power gelsin amaciyla degil.
Amac, Jtag cihazinin Bluepill 'in poweri varmi, varsa kac volt onu anlamasi icin.
Yok bağlamıyorum. Şimdi usb power kablosunu da bağladım bluepillin stm32cube programmer'da şu şekilde hata alıyorum. STM32CubeIDE'de debug ayarlarına gidiyorum. Interface kısmında st link kutucuğunu işaretleyip st-link seri numarasını buldurmak istedim ama orada ne kadar scan yapmış olursam olayım bir şey yok. Ama cubeprogrammer'da seri numarasını görebiliyorum. Sorunun bluepill'den mi yoksa st-linkten mi kaynaklandığını bulamadım.

bluepill.PNG

STLINK-Bluepill arasindaki

GND
SWD
SWCLK
3v3

Baglantilarini duzgun olarak yaptigindan emin olman lazim.

Dogru ise STLink yazilimi ile baglanmayi dene. Setting altinda Reset under reset modunu dene.

Bluepill reset tusunu basili tut. STLink de connect'i tikla bu anda reset butonundan elini cek.

Nadiren de olsa bu tip sorunlari yasadigimda bu sekilde kurtuluyorum.

STLINK-Bluepill arasindaki

GND
SWD
SWCLK
3v3

Baglantilarini duzgun olarak yaptigindan emin olman lazim.

Dogru ise STLink yazilimi ile baglanmayi dene. Setting altinda Reset under reset modunu dene.

Bluepill reset tusunu basili tut. STLink de connect'i tikla bu anda reset butonundan elini cek.

Nadiren de olsa bu tip sorunlari yasadigimda bu sekilde kurtuluyorum.
Evet reset modu ile bağlanmayı denediğimde bir defa yapmıştım. Under reset->hardware reset idi ayarlar. Fakat ide de build edip run'a basarak kodu atmak istediğimde yapamıyorum bunu. Bunun sebebi ne olabilir?

nrst bağlantısını da bağlamayı dener misiniz ben de dün uzun bir aradan sonra stm ile ugrastım ve başta bağlanamadım sebebi dandik jumperlar diye tahmin ediyorum delikli pertinaksa sağlam bir kabloyla baglayınca sorunsuz çalıştı çünkü

O kablolar da sıkıntı olabilir st-link ve stm32 arasında.
sende st-link bağlanıyor, sorun kartı görmüyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,888
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back