STM32F ye Binary yükleme

Omega

Kıdemli Üye
STM32 Kartım ve programlayıcım geldi

Ürünün Linki
https://tr.aliexpress.com/item/32649400326.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.74a74c4dskq8bH

Ekran görüntüsü aşağıdaki programı bilgisayarıma kurdum .

Doğrusumu bumudur?

1591704099275.png

Bağlantısı şu şekilde:

1591704131782.png

Bu karta bir proje için bin dosya yüklemem gerekiyor
Ama sanırım önce bootloader yüklemeliyim Win7 home office 32 bit için nereden yükleniyor?

Son düzenleme:
bootloadere gerek yok. o arduinoda. kartın üzerindeki usb portundan beslemesini verin, programlayıcı bağlantılarını yapın, programlanması gerekir.

bootloaderin işletim sistemi ile alakası yok. zaten programlayıcınız olduğu için bootloadere de ihtiyacınız yok.

STM32 UNİTLY programından connect deyip Programlayıcıyua MCU yu tanıtın daha sonra File->Open File deyip binary dosyanızı seçin. daha sonra target bölümünden programming & verify ( CTRL + P ) ye tıklayarak programı MCU ya yazdırın.

Connecte bastıktan hemen sonra mcu nun reset pinine basarak mcu ya reset attırın. yoksa MCU yu tanımayabiliyor.

Cevap yazan herkeze teşekkürler.
@Furkan KELEŞOĞLU nun dediği gibi Dongle ı (Bu sarı programlayıcının adıymış) USB portuna takar takmak kırmızı LED yandı 1-2 saniyede driver kuruldu dedi .Kırmızı LED in yanındaki yeşil LED le yanıp sönmeye başladı ,Furkan'ın dediği gibi Priz ikonu gibi bir ikona(soldan üçüncü) "Connect to Target" yazıyordu.Tıkladım hemen yeşil LED söndü kartın bilgilerini gösterdi.

Bunu Arduino ile programlamayıda çok isterim ama şimdilik bunu hazır bir programda kullanacağım ,muhtemelen 2-3 tane daha bu karttan ve bu dongledan da bir tane daha almak istiyorum o zaman denemek isterim
Binary dosyası henüz yüklemedim ama yüklenebileceğini anladım ,elektronik bir devreyi önce yapmam gerekiyor.

Bu arada HID Bootloader nedir?
Benim bu konulara ait hiçbir bilgim yok
Herkeze teşekkürler.

Bu arada o önemli soruyuda şimdiden sorayım Bu karta program yazmak için hangi IDE yi kurmalıyım :)

HID Bootloader ın ne olduğunuda öğrendim.Ben daha çok HID ekinin ne gibi bir farkı veya avantajı var anlamında sormuştum

Son düzenleme:
Arduino IDE sini kullanabilirsiniz sizdeki boardı destekliyordu. onun haricinde ATOLİC , STM32CUBE IDE ve uVision olması lazım oralarda MCU için program yazabilirsiniz.

HID Bootloader : USB üzerinden direk MCU yu programlamanıza yarayan bir yazılım çeşidi. bir programlayıcı birime ihtiyac duymadan MCU nun USB üzerinden aldığı binary kodu kendi flash hafızasına yazarak kendisini programlamasıyla alakalı bir yazılım.

Ayrıca bu konular hakkında bilgi sahibi olmak için YouTube'de şu seriyi izleyebilirsiniz.

HID calismasi icin diyorsan hex yollayacagim. ST-Util ile yukleyeceksin.

Zaten ilk mesajindaki goruntulerden stlink programini indirdigin anlasiliyor.

Hex dosyasi sana ulastiginda dosyayi okutup programla diyeceksin sadece.

Bu arada NT' ye cevap yazdigimi saniyordum pardon.

Son düzenleme:
  • Beğen
Reactions: nt
@Mikro Step
cihaz ile app arsındaki iletişimi etkilemez ise hex e ıhtıyac olmayada bilir

anladıgım kadarıyla bu kart düşük iqlu bilgisayar bir kaç işlem yapabiliyor forumda stm32 diye aratıp yazılanları okudum eğer doğru anladıysam hex koduda görevleri için

O kitin ustundeki islemci yabana atilacak bir islemci degil.

Tabiki PC islemcileri ile kiyaslanamaz ama her seyi yapabilir.

IQ seviyesi cok yuksek sadece pc islemcilere kiyasla hizi ve hafizasi kucuk.

PC icin kod yazip derlediginde exe oluyor. Bu islemci icin kod yazip derlediginde hex oluyor.

Hex yaklasik bu anlama geliyor.
Ama ufak tefek nuans farkliligi var.

• Beğen
youtube çöplük adam tek eksiği dac cıkısı yok dıyor kart ıcın

dac1 v dac2 olarak ıkı cıkışvar

işte bu yuzden bu forum çok değerli

Screenshot 2023-11-11 at 21-56-41 STM32F101xx STM32F102xx STM32F103xx STM32F105xx and STM32F10...png

Ayni aileden ciplerin her birisi icin ayri ayri dokuman hazirlamak yerine tek dokuman hazirlamislar.

Ayni ailenin bir uyesinde DAC olurken bir diger uyesinde olmayabilir,.

Bu ayrim bir sayfada aciklanir.

Mesela asagidaki gibi.

Yani DAC STM32F101xx and STM32F103xx ciplerinden connectiivity, high density, XL olanlarinda varmis.

Sende heyecanlandin DAC yok deniyor ama kitaba gore var..

Low-density devices are STM32F101xx, STM32F102xx and STM32F103xx microcontrollers where the Flash memory density ranges between 16 and 32 Kbytes. Medium-density devices are STM32F101xx, STM32F102xx and STM32F103xx microcontrollers where the Flash memory density ranges between 64 and 128 Kbytes. High-density devices are STM32F101xx and STM32F103xx microcontrollers where the Flash memory density ranges between 256 and 512 Kbytes. XL-density devices are STM32F101xx and STM32F103xx microcontrollers where the Flash memory density ranges between 768 Kbytes and 1 Mbyte. Connectivity line devices are STM32F105xx and STM32F107xx microcontrollers. This section applies to connectivity line, high-density and XL-density STM32F101xx and STM32F103xx devices only

DAC introduction The DAC module is a 12-bit, voltage output digital-to-analog converter. The DAC can be configured in 8- or 12-bit mode and may be used in conjunction with the DMA controller. In 12-bit mode, the data could be left- or right-aligned. The DAC has two output channels, each with its own converter. In dual DAC channel mode, conversions could be done independently or simultaneously when both channels are grouped together for synchronous update operation. An input reference pin VREF+ (shared with ADC) is available for better resolution

• Beğen
@Mikro Step özürdilerim hocam koyu tema yuzunden yazdıgınızı gormedım evet haklısınız ama yt bence çöplük herkeze meraba uye ol abone ol pandemıde herkes zaten tuber oldu

@Mikro Step özürdilerim hocam koyu tema yuzunden yazdıgınızı gormedım evet haklısınız ama yt bence çöplük herkeze meraba uye ol abone ol pandemıde herkes zaten tuber oldu
ne izleyeceğini bilmeden YouTube büyük bir çöplük.
Müthiş derecede embedded üzerine video yapan kanallar mevcut ama Türkçe olarak bunu yapan sayısı neredeyse 0

• Beğen
Ben de bu ay 5 kart 2 programlayici alayim diyorum. Turkiyedeki 2 kart fiyatina geliyor neredeyse kargo dahil..

Bu ne yav ... Ben robo90 dan STlink, iki tane de blue pill aldım 790 TL verdim. Sen aynı şeyi Çin'den 28 TL ye mi alacaksın?

Tam Matrix gibi oldu, Morpheus, "mavi hap mı kırmızı hap mı diye sordu" mavi dedik ve boku yedik :mad:

Bu ne yav ... Ben robo90 dan STlink, iki tane de blue pill aldım 790 TL verdim. Sen aynı şeyi Çin'den 28 TL ye mi alacaksın?

Tam Matrix gibi oldu, Morpheus, "mavi hap mı kırmızı hap mı diye sordu" mavi dedik ve boku yedik :mad:
Ben fakirim, oyle sacamam paraciklarimi. :) Bes kart 140 TL, 2 ST-Lİnk 70 TL, 110 TL'de kargo. 320 TL'ye geliyor hepsi. Gumruk falan ciksa bile 400 u asmaz.

Hmm yanlış siparişe bakmışım. 400 TL vermişim. Ama tabi gene kazık yemişim :)

Ben fakirim, oyle sacamam paraciklarimi. :) Bes kart 140 TL, 2 ST-Lİnk 70 TL, 110 TL'de kargo. 320 TL'ye geliyor hepsi. Gumruk falan ciksa bile 400 u asmaz.
forumdan okudugum kadarıyla 5 adet sıparız hakkın var gumruksuz

st linke gerek yok ayrıca bunu nasıl yapılıcagını anlatmış hoca

Forum istatistikleri

Konular
6,000
Üyeler
2,523
Son üye
KerevizSapi

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back