Su Seviye Devresi

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Evdeki su artıma cihazı, arıttığı suyun 3/4'ünü atık olarak çıkarıyor. Ben bu atık suyu değerlendirmek için hortumun ucunu damacanaya koyup suyu biriktiriyorum.
Annem de evdeki küçük çaplı ormanını bu su ile suluyor. Böylece çeşmeye hortum takmasına gerek kalmıyor ve atık suyu değerlendirerek doğaya ve ekonomiye katkı sağlıyoruz. :D

Konuya gelecek olursak; Annem bu damacanayı takip etmeyi hep unutuyor ve damacana taşınca her taraf ıslanıyor.
Damacana için bir su seviye sistemi düşündüm. Devre çok basit. Buzzer'a artı ve eksi kutup bağlıyorsun ve ötüyor.
Anahtarlama için suyun iletkenliğini kullanayım dedim.
Böylece su damacanaya belli bir seviyede dolduğunda iki bakır çubuğu kendi iletkenliği ile birleştirecek ve kısa devre olunca buzzer ötecek.
Ama sanırım suyun iletkenliği yetmedi bu duruma. Sistem çalışmadı. bu duruma öneriniz ne olur?

sus_seviye_1.png

sus_seviye_2.png

20220221_222858.jpg

İletkenlik prensipli ölçüm çok alangirli. Hem iletkenlik seviyeleri değişken hem de su pis ise, ortalıkta su yokken bile sensör üzerindeki kalıntılar iletkenlik yapabilir. Bence en iyisi şamandıra ve switch metodu.

İletkenlik prensipli ölçüm çok alangirli. Hem iletkenlik seviyeleri değişken hem de su pis ise, ortalıkta su yokken bile sensör üzerindeki kalıntılar iletkenlik yapabilir. Bence en iyisi şamandıra ve switch metodu.
O zaman şu pubg nin el bombası stl sinden bir şamandıra icad edeyim :katil2:

Merhaba, bir pinpon topunun içine girebileceği bir plastik boru bir top ile şamandıra yapınız su yükseldiğinde mini sviçi kapatsın.

Son düzenleme:
Nc kontaklı switch ucuna uygun bir ağırlıkta şamadıra bağla, switch ağırlıktan dolayı kapansın. Samandıra yüzünce ağırlık azalacak ve switch bırakacaktır. Not teorik oldu ..

Aslında ben şamandıra sistemini yapmaya devam edeceğim ama şu görsel dikkatimi çekti.
Evde olsam denerdim ama işteyim şuan.
Bu devre çalışır mı?
Çalışırsa led yerine buzzer kullanılabilir mi?

FB_IMG_1620307487072.jpg

ölçüm aralığı düşükse biraz mekanik işlemle, ayar koluna strafor bağlayıp sürgülü pot ile hassar bir şekilde ölçebilirsin.
slp-11.jpg

şöyle de olabilir.
Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleme:
Şöyle bir şamandıra çizdim.
Bunu basıp en üstteki kutuya devreyi yerleştireceğim.
Şamandıranın 5mm lik mili suyun yükselmesi ile butona ulaşıp tıklayacak ve buzzer'ı öttürecek.
Yalnız bana hassas buton lazım. Mouse butonu gibi. Elimdeki standart butonlar çok sert. Şamandıranın gücü yetmeyebilir.

şamandıra.png

Gökhan abi direkt bakır plaketten 2 parça üstünü lehim kaplasan 50 kuruş boyutunda falan hatta birinin üstünde lehim tümsek gibi dursa daha rahat temas eder, onlar da birbirine deyse olur bence. Mikro switch de olur tabi.

O şekilde pistonlu yapman riskli.Piston mili kireçten kirden sıkışabilir. Onun yerine uzun bir kola sahip bir mikroswitch kullan ve o kolu daha da uzatabildiğin kadar uzat. Ucuna da şamandırayı monte et. Böylece şamandıra kaldırma kuvvetini katlayarak aktarmış oluyorsun switch'e ve sıkışma riski falan da yok.

1645619060024.png

Gökhan abi direkt bakır plaketten 2 parça üstünü lehim kaplasan 50 kuruş boyutunda falan hatta birinin üstünde lehim tümsek gibi dursa daha rahat temas eder, onlar da birbirine deyse olur bence. Mikro switch de olur tabi.
Onu düşündüm ama kumbara projesinden hatırladığım kadarıyla temas sorunu oluyordu o yüzden çok sıcak bakmadım.

O şekilde pistonlu yapman riskli.Piston mili kireçten kirden sıkışabilir. Onun yerine uzun bir kola sahip bir mikroswitch kullan ve o kolu daha da uzatabildiğin kadar uzat. Ucuna da şamandırayı monte et. Böylece şamandıra kaldırma kuvvetini katlayarak aktarmış oluyorsun switch'e ve sıkışma riski falan da yok.

15729 eklentisine bak
Bu mantıklı tabi ama switch'i mümkün olduğunca aşağıya koymalıyım. Şaftı uzun olacağından şamandırayı ona göre ayarlamak zor. Yani damacananın ağzı dar. Switch'i yukarı koysam şamandıra bağlayamam, bidonun boğazından aşağı koysam o bölgelere sabitlemek zor.

Kolay gelsin. Bu problemi kombi yoğuşma suyu için yaşayan bir arkadaş için 12f683lü bir devre ile çözmüştüm.
1Mohm bir direncin bir ucunu MCU pine diğer ucunu VCC bağladım. Gnd ve MCU pinini iki plaja ile havada asılı bıraktım. Su seviyesi yükselince MCU pin ve gndye temas ediyor. MCU kesme oluşturup buzzeri kesik kesik çalmaya başlıyor.

Bundan farklı olarak iki yöntem daha önerebilirim. İlki çamaşır makinesi prosestatı.
Bunda çeşide göre bir veya iki faklı seviye başınc algılama olayı var. Prosestat ucunu damacana / bidonun alt kısmına koymak yerine biraz daha yukarı koyarsan istediğiniz zaman tetik alabilirsiniz.

Diğer yöntem daha basit.
Pinpon topu yada içine su girmeyecek %25 yoğunlukla basılmış herhangi bir 3d basıma ip bağlayın. Yoğunluğu havadan dolayı oldukça düşük olacaktır. Bu ipin diğer ucunu bidon/damacana dibinde rahat hareket edeceği makara yada bir delikten geçirip bidon dışına çıkarın.
Bidon içinde su seviyesi yükseldikçe pinpon topunu kaldıracak dolayısıyla ipi bidon içine doğru çekecektir. Buton/switchi istediğiniz yere koyup tetik alabilirsiniz. Su ile temasınız olmayacağı için daha uzun ömürlü olacaktır.

Son düzenleme:
Kolay gelsin. Bu problemi kombi yoğuşma suyu için yaşayan bir arkadaş için 12f683lü bir devre ile çözmüştüm.
1Mohm bir direncin bir ucunu MCU pine diğer ucunu VCC bağladım. Gnd ve MCU pinini iki plaja ile havada asılı bıraktım. Su seviyesi yükselince MCU pin ve gndye temas ediyor. MCU kesme oluşturup buzzeri kes
Damacana için gereksiz çip kullanımı ve güç sarfiyatı olur.

İlki çamaşır makinesi prosestatı.
Bunda çeşide göre bir veya iki faklı seviye başınc algılama olayı var. Prosestat ucunu damacana / bidonun alt kısmına koymak yerine biraz daha yukarı koyarsan istediğiniz zaman tetik alabilirsiniz.
Birden fazla bidon var. Biri dolunca hortum diğerine aktarılıyor. Prosetatın çalışma mantığını tam bilmiyorum ama bidon içinde herhangi bir seviyeye sabitlemek sıkıntılı iş. Bir de bidon dolunca sağa sola taşınıyor. O yüzden bu sistemde gereksiz ve sıkıntılı hale geliyor.

Diğer yöntem daha basit.
Pinpon topu yada içine su girmeyecek %25 yoğunlukla basılmış herhangi bir 3d basıma ip bağlayıp. Yoğunluğu havadan dolayı oldukça düşük olacaktır. Bu ipin diğer ucunu bidon/damacana dibinde rahat hareket edeceği makara yada bir delikten geçirip bidon dışına çıkarın.
Bidon içinde su seviyesi yükseldikçe pinpon topunu kaldıracak dolayısıyla ipi bidon içine doğru çekecektir. Buton/switchi istediğiniz yere koyup tetik alabilirsiniz. Su ile temasınız olmayacağı için daha uzun ömürlü olacaktır.
Bidon içine bir şey sabitleyemeyiz. Çünkü dolduğunda mekanizma çıkarılıp başka bidona takılacak. Ayrıca bu işlemi annem yapacağı için sök - tak kadar basit olmalı cihaz.

Önerileriniz için çok teşekkür ederim. Ufkumu açtınız. Üç önerinizinde çeşitli projelerde çok başarılı olacağına eminim ama yukarıdaki sebeplerden dolayı kullanamam.
Buradaki sorun çok basit 2-3 malzeme ile (buzzer, direnç, buton) çözülüyor. Fazlası gereksiz masraf, güç harcama gibi konulara gidiyor.

O şekilde pistonlu yapman riskli.Piston mili kireçten kirden sıkışabilir.
Şu konuya da ek bir cevap vereyim.
Piston damacanaya dik şekilde duracak. Aynı resimde görüldüğü gibi. Mil ucu ile Buton arasında en fazla yarım santim boşluk olacak. Bu vesile ile su pistonun sadece tabanına kısa bir süre değecek.
Bu kısımda kireçlenme, kirlenme olması çok önemli değil. Biraz porçöze bakar iş. :)
Mile su deymeyeceği için sadece havadan nem kapacak kadar kireçlenir diye düşünüyorum.
5mm lik milin hareket alanı 6mm. Arada 1mm boşluk var. Ne kadar zamanda sıkışır test edip göreceğiz artık.

Videodaki switch'in şaftına aldanmayın. Bendeki switch de şaft yok, direk butona basacak şekilde olacak sistem.

Videodaki switch'in şaftına aldanmayın. Bendeki switch de şaft yok, direk butona basacak şekilde olacak sistem.

Şöyle bir su seviye flatoru var ,belki işine yarayabilir.

Gece gece çok üşendim 4 tane yol için baskı devre hazırlamaya. Kalemle çiziverdim. :D

20220225_005440.jpg

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,900
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back