Su Seviye Devresi

Buzluğa konan plastik buz kaplarından kullan. Yatay olarak suyun üzerine koyarsan sendeki sert switch'i bile hareket ettirir. Yazıcı ile zor olur çünkü duvar kalınlığını, dolayısıyla ağırlığı fazla azaltamıyorsun. Ama o buz kapları çok ince ve hafif.

15754 eklentisine bak
Abi sıkıntı damacana kullanıyor olmamdan kaynaklanıyor. Bunları damacananın içine sokamam. Sokabileceğim en büyük şey o bastığım silindir. Belki bir miktar daha enine genişletebilirim. Eve geçince bakıcam duruma.
Şuan merak ettiğim hacim ağırlık ilişkisi

images (9).jpeg

Daha önce yazdım ancak anlaşılmamış olabilir. Tersine bir mantık ile ilerleyebilirsin. switch i yukarıya bakacak şekilde döndür.

1645895243616.png

ucuna ağırlık bağla. Ağırlık neden ile switch aktif olsun. Ağırlık suya girince (su yükselince) yüzecek ve switch serbest kalacaktır.

Daha önce yazdım ancak anlaşılmamış olabilir. Tersine bir mantık ile ilerleyebilirsin. switch i yukarıya bakacak şekilde döndür.

15756 eklentisine bak
ucuna ağırlık bağla. Ağırlık neden ile switch aktif olsun. Ağırlık suya girince (su yükselince) yüzecek ve switch serbest kalacaktır.
Olmazsa bunuda bir deneyeyim. NO bacağından tetik alabilirim sanırım. Ama şuanki butonda şaft yok. Onada bir mekanizma uydurmam gerek.

Şaft olması da gerekli değil ip misina vs olur.. Diğer bir düşünce herhangi bir buton ile uygulanabilir sanki. Ancak su yokken ağırlık işini hassas ayarlamalısın. boşta ucu ucuna butona basacak bir ağırlık suya girince butona baskıyı kaldırır. ağırlık yüzer ağırlık ise hayli hayli olur...

Bu sistem işe yarar ise devreyi damacanın üzerine değilde duvara bankonun altına vs. Takabilirsin. Birden çok damacana varsa ipli ağırlığı bir damacanadan diğerine çıkartır yerleştirirsin .. devre de mekanikler de sudan uzak olur.

Bu sistem işe yarar ise devreyi damacanın üzerine değilde duvara bankonun altına vs. Takabilirsin. Birden çok damacana varsa ipli ağırlığı bir damacanadan diğerine çıkartır yerleştirirsin .. devre de mekanikler de sudan uzak olur.
Daha önce de söylediğim gibi, cihazı annem kullanacak. Tek yapmasını istediğim şey cihazı kafasından tutup çekerek çıkarması ve diğer bidona takması. O yüzden çok detaylı düşünme. Tek parça bir şey olacak. Butona basma işini çözsek yeter bu mekanizma üzerinde.

Baskı süreleri yüzünden konu biraz yavaş ilerliyor.
Cihazın kafasının damacanaya oturan kısmını iki ayrı damacanada denedim. Birine rahatlıkla takıp çıkarırken, diğerine taktıktan sonra vidalarını sökerek çıkarmak zorunda kaldım.
Bu hoşuma gitmedi. Sanırım damacana ağızlarında milimetrik farklar oluyor.
Neyse demokraside çare tükenmez dedim, az düşündükten sonra vidaları yaylı yapmak aklıma geldi. Sağdan soldan bulup kenara attığım yayları taktım. Şuan gayet başarılı duruyorlar.

20220227_012618.jpg

Kapasitif sensörle çok basit olur bu iş.

Şamandıra mantığı olacaksa da pinpon topu 10 15cm çubuğa bağlanarak switchte yeterli kuvvet oluşturur.

Kapasitif sensörle çok basit olur bu iş.

Şamandıra mantığı olacaksa da pinpon topu 10 15cm çubuğa bağlanarak switchte yeterli kuvvet oluşturur.
Bu fikirleri de sıraya aldım. Olana kadar her şeyi deneyeceğim.

@FxDev hocamın dediği sensör çamaşır makinelerinde prosestat-basınç sensörü olarak geçer. bundan bir tane edinirsen işin çok kolaylaşır. Sensörün altındaki delik hortumla uzatılıp su kabı içine giriyor, su belirli bir yüksekliğe ulaşınca içeride sıkışan hava swiçi tetikliyor. Gerisi de bilinen hikaye...

Prosestat basınç sensörü

Şimdilik hallettim gibi. Detayları paylaşmak için biraz zamana ihtiyacım var.

Benim su seviyesi devresi için aşağıdaki manyetik anahtardan aldım ama boyutu çok büyükmüş. Takmaya çalışırken kırıldı. Nette hep 14mm var. Daha küçüğü yok mu ben mi bulamadım?

20220329_131938.jpg

staj yaptığım yerde çok vardı bunlardan sınır anahtarı diye kullanıyorduk

IMG_20220329_133130.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,899
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back