Sütun matkap standına proxxon IBS/E bağlamak için adaptör

taydin

Timur Aydın
Staff member
Elimde proxxon'un BFB 2000 matkap standı vardı. Bunun bağlantı yeri, 43 mm çapında ve proxxon'un freze amaçlı kullanılan motorlarının bağlanması için uygun. Ama ona uygun freze motoru hem elimde yoktu, hem de zaten devir sayısı maksimum 6000 d/d idi ve PCB delmek için uygun olmazdı. Proxxon'un IBS/E motorunu aldım ve bağlantı yerinin çapını ölçtüm. 20 mm idi. Bu makinayı matkap standına bağlamak için 43 mm'den 20 mm ye redüksiyon yaptım

IMG_20190511_152422.jpg

IMG_20190511_152439.jpg

taydin

Timur Aydın
Staff member
Ama yanlış yapmışım :mad:

Redüksiyonun derinliğini, IBS/E nin bağlantı boynunun derinliği kadar yaptım. Ama matkap standındaki 43 mm lik bağlantı yerinin derinliği 24 mm. O yüzden redüksiyonu yerine koyup sıkınca, asimetrik bir şekilde sıkılıyor, yamuluyor ve neticede motoru iyi tutmuyor ... Yeniden 24 mm derinlikte yapmam gerekecek.

IMG_20190511_154807.jpg

IMG_20190511_154834.jpg

taydin

Timur Aydın
Staff member
Sonradan piyasada satılıyor mu diye baktım, oradaki nasıl diye, ve Proxxon'un kedisinde böyle bir adaptör göremedim. Ama başka firmalar yapıp satıyorlar. Örnek:

proxxon43_600x600.jpg

Benim yaptığımdan farkı, bir kere 24 mm derinlikte gibi görünüyor :D Ama motorun bağlanacağı boyunun derinliği gene 10 mm gibi. Yukarıdan aşağıya doğru da açılı bir şekilde inmişler, matkap standının bağlantı yerinin uyguladığı kuvveti boyun bölgesine yönlendirmek için. Bunun gibi bir tane tekrar yapacağım.