Sunkko Pil Punta Kaynak Makinası Sigorta atma sorunsalı

damasının sebebi de muhtemelen trafonun sürekli çalışmaya göre değil, anlık olarak çalışmaya göre sarılmış olmasındandır.
Voltaj değeri için teşekkür ederim. videolardan anladığım kadarıyla kalemlere giden kabloları uzunluktan dolayı daha kalın yapıyorlar.

eski trafoyu da sarmak istedim ama o apayrı bir iş. ufaktan arduino kontrollu bir projeye başladım. başarılı olursa ayrı bir konu açıp paylaşacağım.

Bahsettiğiniz devre sistemleri hakkında bilgim yok. internette uygun fiyatlı bir ürün çıkıyor. Fotograftaki devre elemanlarından mavi olan hariç kartta mevcut. Tahminim snumbber dahildir.

çok büyük pil paketleri puntolamadığımdan dolayı mikrodalga da sorun olmaz diye düşünmüştüm.

Ekler

• ac-dc-5v-400v-snubber-devresi-role-kontak-koruma-modulu-29726.jpeg
    ac-dc-5v-400v-snubber-devresi-role-kontak-koruma-modulu-29726.jpeg
    30.6 KB · Görüntüleme: 78
  • WhatsApp Image 2023-07-10 at 13.08.45.jpeg
    WhatsApp Image 2023-07-10 at 13.08.45.jpeg
    177.2 KB · Görüntüleme: 76
videolardan anladığım kadarıyla kalemlere giden kabloları uzunluktan dolayı daha kalın yapıyorlar.

El cımbızına giden kablolar daha ince. Şimdi mantık yapıyor zaten. Ben kalın nikel ile puntalama yaparken ayarları neredeyse sona getirmiştim ve ancak o zaman iyi randıman almıştım. Demekki cımbızın kabloları akımı biraz limitliyor. Ama makinaya bağlı olan tırnaklardaki kablo neredeyse iki kat kalın, boyu da çok kısa. Oradaki akım, cımbıza göre çok daha yüksek olacaktır.

Eğer sıfır geçişli TRIAC kontrol yaparsan senin mikrodalga trafon sorunsuz çalışır. Orijinalinden de çok daha güçlü olur :tamam2:

Tarifle olacak bir iş değil bu. 230 VAC ile uğraşıyor olacaksın, ölüm tehlikesi var. Konuya büyük ölçüde hakim olup sadece yer yer anlamadığın konularda soru sorarak halledebilirsin. Eğer konuya fazla hakim değilsen anlayan birine yaptırmak veya hazır almak hem daha güvenli olur hem de daha çabuk sonuca götürür.

Yani sendeki 737D nin trafosunu hazır alıp mı halledeceksin? Yoksa makinayı ıskartaya çıkarıp sıfırdan yeni makina mı alacaksın? İkincisi ise, onu o haliyle forumda satışa çıkar. Bozuk olarak bile almak isteyen olur. Bir trafo değişikliği ile çalışan randımanlı punta makinası elde edilebilir.

Yani sendeki 737D nin trafosunu hazır alıp mı halledeceksin? Yoksa makinayı ıskartaya çıkarıp sıfırdan yeni makina mı alacaksın? İkincisi ise, onu o haliyle forumda satışa çıkar. Bozuk olarak bile almak isteyen olur. Bir trafo değişikliği ile çalışan randımanlı punta makinası elde edilebilir.
Bahsettiğiniz devreyi bendeki sunkoya takılacak olarak algıladım.

Yanlış hatırlamıyorsam senin makinanın trafosu bozuk çıktıydı. Üreticinin trafosu pahalı idi, sardırmak da pahalı idi. Onun yerine mikrodalga trafo ile halletmeyi düşünüyordun. Gereken voltajları sağlayacak şekilde o mikrodalga trafoyu düzenlersen olduğu gibi yerine takarsın ve çalışır. Devreye falan gerek kalmaz.

Ama o mikrodalga trafoyu kullanarak kendin sıfırdan punta makinası yapacaksan, o zaman TRIAC, sıfır geçiş, devre tasarımı, şebeke voltajı güvenliği önemli hale geliyor.

Yanlış hatırlamıyorsam senin makinanın trafosu bozuk çıktıydı. Üreticinin trafosu pahalı idi, sardırmak da pahalı idi. Onun yerine mikrodalga trafo ile halletmeyi düşünüyordun. Gereken voltajları sağlayacak şekilde o mikrodalga trafoyu düzenlersen olduğu gibi yerine takarsın ve çalışır. Devreye falan gerek kalmaz.

Ama o mikrodalga trafoyu kullanarak kendin sıfırdan punta makinası yapacaksan, o zaman TRIAC, sıfır geçiş, devre tasarımı, şebeke voltajı güvenliği önemli hale geliyor.
Mevcut Sunkoya mikrodalga trafosu takıp cihazı kullanmayı düşünüyorum.

Güzel makina aslında, mevcut gücüde bana yeterli idi lakin siğorta kaldımaktan bıktırdı, tek eksiği sizdeki gibi kalem çıkışı olmaması ona da birşeyler uydurulabılır sanırım.

Peki o kocaman mikrodalga trafo sığıyor mu kutunun içine? Sığmaz herhalde. O zaman da iki parça olarak kullanmak biraz zor olmaz mı?

Peki o kocaman mikrodalga trafo sığıyor mu kutunun içine? Sığmaz herhalde. O zaman da iki parça olarak kullanmak biraz zor olmaz mı?
Çok boyut farkı yok aslında orjinali ile. Alttaki plastiği koymazsan da epeyce kalıyor. 3 yeni vida deliğiyle

Ekler

• WhatsApp Image 2023-07-10 at 14.50.25.jpeg
    WhatsApp Image 2023-07-10 at 14.50.25.jpeg
    318.7 KB · Görüntüleme: 92
  • WhatsApp Image 2023-07-10 at 14.50.27.jpeg
    WhatsApp Image 2023-07-10 at 14.50.27.jpeg
    236.7 KB · Görüntüleme: 84
Bendeki 737DH ile ölçtüm. Yalnız doğrudan şebekeye bağlayarak ölçülemiyor, çünkü trafo çok şiddetli vınıldamaya başlıyor. O yüzden ben 50 VAC vererek çıkışını ölçtüm. Tam olarak 50.8 VAC verdim ve sekonderden 0.964 VAC okudum. Bunu 230 V a göre ölçeklersek, 4.35 VAC okurdum.

Bendeki cihazı tamir ederken aynı durum oluşmuştu.

Bir de şunu belirteyim: Primer tarafında TRIAC anahtarlamasının sıfır geçiş algılamalı yapıldığını varsayıyorum.

Bu cihazda sıfır geçiş algılaması yok diye hatırlıyorum.

Bence trafoyu modifiye edip kullanmaya devam edebilirsin. Tek ihtiyacın olan iki tur daha fazla dönebilecek kablo sanırım. Daha önce de yazıştığımız gibi satmayı düşünürsen ben ilgilenirim.

Bence trafoyu modifiye edip kullanmaya devam edebilirsin. Tek ihtiyacın olan iki tur daha fazla dönebilecek kablo sanırım. Daha önce de yazıştığımız gibi satmayı düşünürsen ben ilgilenirim.
Kafaya taktım açıkcası tamirinisi ilk etapta sağlayacağım. olmaz ise organ bağışı için zaten haber veririm yine forum üzerinden

Pek vakit yok cihazı toplamak için lakin kabloyu alıp meraktan izalasyonu söküp makoronladım. 3 tur sararak 2.8V değere verdi . 4. Tur cok zorlayarak atılır gibi. Hafta sonuna kaldı iş. o zamanda 3,8V civarı bir değere çıkacak. 4+V bu kalınlıktaki kablo ile zor. yine sonuc verse ise .Mevcut kabloyu yarıya indirip 2li sarıp paralel mi bağlasam diye düşünüyorum.

cihazı az önce topladım. 2 metre kabloyu daha kesmedim. 50 cm civarı boşta kablo var. trafoya 4 tur 6.7mm2 kablo sardım. Voltaj değeri 2.8den 3.9V a çıktı.

1P 60 değerinde çok kotü puntolama yapıyor. 2p 99 değerinde ise şeridi deliyor. Görseldeki uzun / üstteki punto mikrodalga trafosu i 2p 99 ayarında atıldı.le atıldı.

istersem + 1 tur daha dönebilirim. atsam bi bilememdim.

6.7mm2 kabloyu ön pimlere takabilmek için 5.4 mm2 e düşürmem gerekti.

Eski trafoda daha güçlü puntalma yapıyor gibi hissediyorum ama bilemedim....

Ekler

• WhatsApp Image 2023-07-13 at 21.19.04.jpeg
    WhatsApp Image 2023-07-13 at 21.19.04.jpeg
    272.8 KB · Görüntüleme: 73
Eski trafodan daha güçlü bir trafo kullandın, o yüzden kesinlikle daha güçlüdür. Benim cihazda ekranda akım değerini de gösteriyor. Eğer senin cihazda da akım değerini gösteriyorsa, o akım değeri tabiki artık doğru olmayacak. Olduğundan daha düşük bir akım gösterecek.

trafodan çıkan akım muazzam. takmadan denedim :) ölçecek alet olsa iyi olacaktı.

sanki 1 darbe mikro dalga trafosu için yeteri kadar uzun bir süre değil 2p 60 değerinde de güzel punto attı.
Bu hali bile benim için yeterli en azından işimi görecek şekilde çalışıyor. uğraşarak düzgünce sekonder +1 tur daha dönebilirim. 4 den 5 V a cıkarmak için uğraşmaya değer mi kararsız kaldım

cihaz akım değeri göstermiyor sadece darbe sayısı ve akım değeri seçiyorsun. üzerinde 800 A yazıyor ama çin Amperi gibi :) hiç inanmıyorum.

Yeni trafo sardıktan sonra çıkıştaki akım her şey olabilir. Zaten bu aletin çıkış tarafı ile hiç bir bağı yok. Çıkış doğrudan punta ucuna geliyor.

Hazır bu kadar emek vermişken 1 tur daha sar. Uğraşmaya değip değmeyeceğini görüş olursun, foruma da fikir verir.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,231
Üyeler
2,591
Son üye
CasuaLord

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back