Switching Regülatör Arızası

ozkarah

Aktif Üye
Katılım
4 Ocak 2022
Mesajlar
617
Akım yüksek değilmiş. Çok ısınmaması lazım. Bazen bozuluyor demişsin. Yada ben öyle anladım. Çalıştıktan bir süre sonramı bozuluyor yoksa ilk çalıştırmada bozulup sonra mı ısınıyor. Benzer saçma bir durum 7912 ile başıma gelmişti. İlk çalıştırmada ve/veya girişi aç kapa darbelersem entegre bozuluyordu. Girişe seri 10R (yada 100R miydi :dusun1:) direnç koyarak çözüm bulmuştum.

İlginç bir şekilde lineer regülatörlerde sağlıklı çalışma için bir direnç ihtiyacı var sanki. Şu metin LM1117'nin veri dökümanından:

9.2.2.1.3 Output Capacitor
The output capacitor is critical in maintaining regulator stability, and must meet the required conditions for both minimum amount of capacitance and equivalent series resistance (ESR). The minimum output capacitance required by the LM1117 is 10 µF, if a tantalum capacitor is used. Any increase of the output capacitance will merely improve the loop stability and transient response. The ESR of the output capacitor should range between 0.3 Ω to 22 Ω. In the case of the adjustable regulator, when the CADJ is used, a larger output capacitance (22-µF tantalum) is required.

Düşük ESR'lı kapasitör önermiyorlar. Döngü kararlılığı için seri direnc ihtiyacı var gibi. 03.-22 Ohm arası ESR demiş.
 

flowchartx

Aktif Üye
Katılım
18 Ağustos 2021
Mesajlar
101
Yükler olduğunu düşünüp denemler yaptım. Çıkıştaki yük sayısını 1 e düşürdüm. Sadece 220V ampul bağlı aç kapa yapınca yine aynı sorunu yaşadım.

Aklıma şöyle bir şey geldi LM2575 in ON/OFF pinini ilk açılışta RC ile gecikmeli olarak gndye çeksem. SMPS'in ilk kalkış anında ki ripplelardan kurtulabilir miyim ?(Osiloskopla hiç ripple görmemiştim ama belki yakalayamıyorumdur)
 
Top