Takometre önerisi

Sercan

--
Motor devirlerini ölçmek için takometre ihtiyacım var. Uni-T'nin lazerle ölçüm yapan güzel modelleri var. Fakat bunlar yansıtıcı bant kullanımını gerektiriyor. Bazı temaslı ölçüm yapan modeller de var bunlarda temas gerektiriyor, her durumda bu mümkün olmayabilir. Bazı modeller ise hem temas hem lazerle ölçüyor bunlar da iki ayrı cihazdan çok daha pahalıya geliyor.

Lafın özü, forumda bazı arkadaşlarda takometre kullandıklarını biliyorum. Tavsiyeleriniz nedir, hangi modeli almalıyım? Ya da kendim bir tane yapsam nasıl olur?

Temassız ölçüm istiyorsan ve bant da yapıştırmak istemiyorsan, geriye seçenek olarak stroboskoplu takometreler kalıyor.

Bende PCE nin PCE-T 240 modeli var. Hem lazer, hem temaslı, hem stroboskoplu. RTD ve termokupl ile sıcaklık ölçümü ve PC bağlantı olanağı da var. Bir tek sırtını kaşımıyor :katil2:

Sırtını değilde cebini kaşıyor, bu paraya bilgisayar var, vicdansızlar. :D

1705146334885.png

Mevcut cihazinina kucuk bir aparat yapamazmisin? rulman yatakli bir mil olacak. Milin ucuna lastik konik takoz baglarsin. Milin diger ucuna da minik bir disk. Diskin ustune de refloktor parcasi.

3D yazici ile tum sistemi bir arada tutacak bir tutamac.

Tutamaca takmazsin cihazin orjinal haliyle kullanilir. Tutamaca yerlestirirsenin mekanik kuplajli hale getirirsin.

9 Bin TL de cebine kalir.

Elimde devir ölçen herhangi bir cihaz yok. O nedenle alırken iyi birşey alayım diyorum ama bu da biraz pahalı gibi görünüyor.

4 - 5 Senedir UNIT-T UT373 Kullanıyorum. Devir ölçümleri için gayet yeterli bir cihaz.

Ekler

• 20240113_154747.jpg
    20240113_154747.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 31
Endüktif sensör ile 75Hz yani 4500d/d kadar sıkıntısız okumuştum.

Endüktif sensör ile 75Hz yani 4500d/d kadar sıkıntısız okumuştum.
Böyle şeyleri kendin yapmak çok cazibeli. Özellikle de benim gibi biri için.

Fakat sorun şu, yaptığın şeyin doğru çalıştığından emin olmak için yine referans düzeyde takometreye ihtiyaç var.

Temaslı olanlar(en azından benim denediğim 2 model, kodlarını bilmiyorum) yüksek devir ölçmek için kesinlikle uygun değiller. Zaten bunu 500-600 devir ölçerken cihazın hissettirdiklerinden anlıyordum ama bir gün dalgınlık ile +5000 devire dokundurdum. Cihazdan gelen ses baya açıklayıcı oldu. Ayrıca mesela D shaft ise de bu temaslılar iş yapamıyor, dolayısıyla temaslıların bence kullanım amacı kısıtlı, en büyük avantajı mesela lineer bir sistem varsa bunu temaslı ile ölçüp ilerleme hızını bulabilirsiniz.

Teknik lisede iken stroboskop ile motor devrini ölçüyorduk. Çok sağlıklı bir yöntem olduğunu biliyorum.

Fakat fiyat farklarını da göz önüne alarak, ayrı bir stroboskop alsam daha ucuza geceği için daha hesaplı bir cihaz almaya yöneldim.

Gözüme Uni-T UT372D modelini kestirdim.

Bu hem lazer hemde temas ile ölçüm yapabilen, kalem pil ile çalışan güzel bir ürün. Sadece lazerli olan UT373 modeline göre fiyatı biraz daha yüksek ama sunduğu özellikler bu farka değer mi almadan bir daha sorayım isteidm.

Temaslı olanlar(en azından benim denediğim 2 model, kodlarını bilmiyorum) yüksek devir ölçmek için kesinlikle uygun değiller. Zaten bunu 500-600 devir ölçerken cihazın hissettirdiklerinden anlıyordum ama bir gün dalgınlık ile +5000 devire dokundurdum. Cihazdan gelen ses baya açıklayıcı oldu. Ayrıca mesela D shaft ise de bu temaslılar iş yapamıyor, dolayısıyla temaslıların bence kullanım amacı kısıtlı, en büyük avantajı mesela lineer bir sistem varsa bunu temaslı ile ölçüp ilerleme hızını bulabilirsiniz.

Tabi devirli dönen bir cizme duran bir cismi bir anda değdirdiğinde garip sesler gelmesi sanki normal gibi. Buna dikkat etmek gerekebilir.

Baktığım modelin limitlerine göre temaslı 20000 RPM ölçebilmem lazım. Hangi markanın ürünleriydi kullandıkların?

1705190792884.png

Hangi marka olduklarını bile hatırlamıyorum, ürünler bana ait değillerdi. Yalnız bir tanesi sanırım kaliteli ama eski bir şeydi, baya güzel bir çantası vardı. Durur durumdayken teması başlatıp hızlandırsam da 500rpm de hoş olmuyordu. Belki de yaşanmışlıkların verdiği sıkıntılar vardı. Bu devir ölçme işi genel bir sıkıntı, mesela ince bir şaft var ona bant yapıştırmak zor, ya da o şaft zaten halihazırda parlak bir durumdaysa önce siyah bant çekmen gerekiyor. Temaslı versiyonların 20krpm i ölçebilecek olması bana çok mümkün gelmiyor, belki güncel iyi bir cihaz 5000i ölçer. Ayrıca mesela ucuz optik devir ölçerler hep min deviri 1-5 falan yazmasına rağmen bu devirleri sağlıklı da ölçemiyor, ama temaslı olanlar tam bu devirlerin adamı. Bence o yüzden iki tip cihaz kesinlikle lazım, ama ikisinin aynı alet olmasına gerek var mı bilmiyorum.

Amazon'dan sunu almistim, lazerle olcum yapiyor sadece. 100.000 devire kadar olctugunu soyluyor. Ben Dremel ile denedim. Max devir 35.000. O devirde sonuc dogru. Ama 100.000 icin bir sey soyleyemem.

Hangi marka olduklarını bile hatırlamıyorum, ürünler bana ait değillerdi. Yalnız bir tanesi sanırım kaliteli ama eski bir şeydi, baya güzel bir çantası vardı. Durur durumdayken teması başlatıp hızlandırsam da 500rpm de hoş olmuyordu. Belki de yaşanmışlıkların verdiği sıkıntılar vardı. Bu devir ölçme işi genel bir sıkıntı, mesela ince bir şaft var ona bant yapıştırmak zor, ya da o şaft zaten halihazırda parlak bir durumdaysa önce siyah bant çekmen gerekiyor. Temaslı versiyonların 20krpm i ölçebilecek olması bana çok mümkün gelmiyor, belki güncel iyi bir cihaz 5000i ölçer. Ayrıca mesela ucuz optik devir ölçerler hep min deviri 1-5 falan yazmasına rağmen bu devirleri sağlıklı da ölçemiyor, ama temaslı olanlar tam bu devirlerin adamı. Bence o yüzden iki tip cihaz kesinlikle lazım, ama ikisinin aynı alet olmasına gerek var mı bilmiyorum.
Ince shaft gibi bant yapistirilmasi zor olan nesnelerin etrafina klemenslerin icinden cikan vidali parcalardan uygun boyda olan bir tanesini takiyorum. Bandi ona yapistirmak daha kolay oluyor. Agirligida devir sayisini degistirmeyecek kadar az oluyor. Vidali kismi bulamadim ama su tip klemenslerin icinde olanlar. Ikiye kesip bir tanesini takiyorum. Farkli bir kac boy bulunduruyorum farkli aletler icin.

1.jpg

Son düzenleme:
Böyle şeyleri kendin yapmak çok cazibeli. Özellikle de benim gibi biri için.

Fakat sorun şu, yaptığın şeyin doğru çalıştığından emin olmak için yine referans düzeyde takometreye ihtiyaç var.

Referans olacak takometreye ihtiyacin yok.

Scopun var mi?
Sinyal jenaratorun varmi?
Frekans metren var mi?

Bunlardan birisi varsa referans takometren de var sayilir.

Bunlardan birisi varsa referans takometren de var sayilir.
Bu cümle biraz eksik kalmış.

Sinyal jenaratörü ile temassız ölçüm yapan bir cihazı test edebileceğimi biliyorum. Bir tane LED bağlayıp, alıcı tarafa belirlediğim sinyali gönderebilirm.

Ama bunları doğrudan devri ölçmek için nasıl kullanacağımı bilmiyorum.

Takometre yaptiginda calistigindan emin olmak icin iyi bir takometre lazim demistin ya. Bu aletlerle takometrenin dogrulugunu test edebilirsin anlaminda yazdim.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back