TCST2103 sensörü ile bu HJR-3FF-S-Z-4/05VDC roleyi nasıl açıp kapatmak lazım?

Sulanmış çelik işlemeyeceğim yav :) Düşük karbonlu çelik. Yani sanayiye gidince metal satanlardan alınan şey.

İnsanlar çelik deyince sertleştirlimiş çelik anlıyor, ama aslında piyasada bulunan hep düşük karbonlu çeliktir. Profiller, lamalar, borular, saçlar, inşaat demirleri vs hep düşük karbonlu çeliktir. Saf demir ancak kimyagerlerde satılır. Ayrıca oksijen tutucu olarak kanda bulunur :)

IRF740 veya onun gibi RdsON direnci 1Ω un altında, gate source eşik voltajı da 5V un altında olan bir MOSFET kullanman lazım.

Transistörl devre iş görmediği için mi MOSFET'e bakıyorsun, yoksa transistörlüyü denemedin mi?

IRF740 veya onun gibi RdsON direnci 1Ω un altında, gate source eşik voltajı da 5V un altında olan bir MOSFET kullanman lazım.

Transistörl devre iş görmediği için mi MOSFET'e bakıyorsun, yoksa transistörlüyü denemedin mi?
C1815 i denedim ama olmadı. Nasıl bağlamam gerekiyor.

Bir de şunu belirteyim: Transistörü, bacaklarının ne olduğunu BİLEREK baştan doğru bağlamak lazım. Bir şekilde bağladın ve olmadıysa, yapılan yanlışa bağlı olarak transistörü yakmış olabilirsin.

Aynı şekilde, devreye transistörü doğru bağlamış da olsan, multimetre ile ölçerken transistör bacaklarını prob ucuyla kısa devre ettiysen, gene transistörü yakmış olabilirsin. Çok dikkatli yapman lazım ölçümü.

Aynı şekilde, devreye transistörü doğru bağlamış da olsan, multimetre ile ölçerken transistör bacaklarını prob ucuyla kısa devre ettiysen, gene transistörü yakmış olabilirsin. Çok dikkatli yapman lazım ölçümü.
Nasıl denediysem bir türlü olmadı.

Bu resimdeki Optik Endstop Modülü ile olurmu?
Optik Endstop Modülü.jpg

Nasıl denediysem bir türlü olmadı.

Bu resimdeki Optik Endstop Modülü ile olurmu?
3016 eklentisine bak

Valla hiç kullanmadım bunu. Ama @serkan_48 ın dediği gibi bu sendeki sensörün PCB'lenmiş hali. Bir de bonus olarak IR vericinin direncini ve bir de LED koymuşlar herhalde. Gene harici transistör veya MOSFET gerekecek, o yüzden sen yukarıdaki devreleri çalıştırmak için uğraşmaya devam et derim. Orada yaptığın hatayı anlarsan bu çok iyi bir eğitim olur sana.

Acaba bendeki eski kartlardan opto, sensör filan bulup breadboard üzerinde bende bir şansımı denesem mi?

Acaba bendeki eski kartlardan opto, sensör filan bulup breadboard üzerinde bende bir şansımı denesem mi?

TCST2103 bir optokuplör değil Gökhan. Belli bir mesafede konumlanmış bir IR verici ve fototransistör. Normalde IR verici fototransistörü görüyor, ama araya bir engel girerse görmüyor. Ona göre de burada yapıldığı gibi limit switch olarak kullanıyorsun, veya orada dönen bir delikli disk varsa da devir saymada kullanabiliyorsun.

Valla hiç kullanmadım bunu. Ama @serkan_48 ın dediği gibi bu sendeki sensörün PCB'lenmiş hali. Bir de bonus olarak IR vericinin direncini ve bir de LED koymuşlar herhalde. Gene harici transistör veya MOSFET gerekecek, o yüzden sen yukarıdaki devreleri çalıştırmak için uğraşmaya devam et derim. Orada yaptığın hatayı anlarsan bu çok iyi bir eğitim olur sana.
5V Güç kaynağı: Örnek devrenin aynısını yaptım, 1K çıkışını ölçtüğümde 0,173V, sensörün çatalına engel girdiğimde (Transistör olmadan) 4,300V oluyor. Bu 4,300Vtun Amperini öçtüm 0,04. Ne yapmam gerekir.

5V Güç kaynağı: Örnek devrenin aynısını yaptım, 1K çıkışını ölçtüğümde 0,173V, sensörün çatalına engel girdiğimde (Transistör olmadan) 4,300V oluyor. Bu 4,300Vtun Amperini öçtüm 0,04. Ne yapmam gerekir.

Hem devrenin aynısını yaptım diyorsun hem de transistör olmadan ölçüyorum diyorsun. Transistör olmadan 1k nın çıkışında voltaj ölçümünün hiçbir anlamı yok. Devrenin aynısını kur, komple herşey dahil (güç kaynağı vs) resmini de ekle, oradan devam edelim.

Hem devrenin aynısını yaptım diyorsun hem de transistör olmadan ölçüyorum diyorsun. Transistör olmadan 1k nın çıkışında voltaj ölçümünün hiçbir anlamı yok. Devrenin aynısını kur, komple herşey dahil (güç kaynağı vs) resmini de ekle, oradan devam edelim.
Bulunduğum bölgede Elektronik malzeme satan yer yok. İnternetten sipariş vermem lazım, onunda gelmesi bazen bir haftayı buluyor. Dolaysıyle şuan elimde bu var C1815. Bunu kullansam olurmu

Bulunduğum bölgede Elektronik malzeme satan yer yok. İnternetten sipariş vermem lazım, onunda gelmesi bazen bir haftayı buluyor. Dolaysıyle şuan elimde bu var C1815. Bunu kullansam olurmu

Olur. Ama önce transistörün sağlam olduğundan emin ol.

TCST2103 bir optokuplör değil Gökhan. Belli bir mesafede konumlanmış bir IR verici ve fototransistör. Normalde IR verici fototransistörü görüyor, ama araya bir engel girerse görmüyor. Ona göre de burada yapıldığı gibi limit switch olarak kullanıyorsun, veya orada dönen bir delikli disk varsa da devir saymada kullanabiliyorsun.
Bende de öyle birşey var ama üzerindeki yazılardan hiç bir şey çıkmıyor. Kulelerden birinin üstünde diyot simgesi --ı>ı-- var. Başkada bir şey yok.

20200219_115858.jpg

Bende de öyle birşey var ama üzerindeki yazılardan hiç bir şey çıkmıyor. Kulelerden birinin üstünde diyot simgesi --ı>ı-- var. Başkada bir şey yok.

3027 eklentisine bak

Evet aynı şey. Ama tabi isimsiz Çin malı birşey olduğu için özelliklerini, datasheet'ini bulma konusunda bol şans :katil2:

Aslında bunun etrafını tamamen elektrikçi bandı ile sarar ışık geçirmez hale getirirsen neticede bir optokuplör elde etmiş oluyorsun.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back